Cena Miesa van der Rohe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Cena Miesa van der Rohe je cena Európskej únie za súčasnú architektúru. Cenu udeľujú od roku 1987 raz za dva roky Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van der Rohe v Barcelone ako uznanie a ocenenie kvality architektonickej tvorby v Európe.

Pôvod nadácie[upraviť | upraviť zdroj]

Nadácia, založená v roku 1983, je pomenovaná po pôvodom nemeckom architektovi Ludwigovi Mies van der Rohe a sídli v jednej z jeho najslávnejších stavieb, v Nemeckom pavilóne. Pavilón bol zrealizovaný v roku 1927 pri príležitosti Svetovej výstavy v Barcelone v roku 1929. Jeho znovupostavenie prebiehalo v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia a verejnosti je sprístupnený od roku 1986.

Cieľ[upraviť | upraviť zdroj]

Cena má za úlohu poukázať na hlavný príspevok európskych profesionálov pri vývoji nových myšlienok a technológií. Zároveň jednotlivcom aj širokej verejnosti ponúka možnosť pochopiť kultúrnu úlohu architektúry v budovaní našich miest. Okrem toho cena podporuje architektúru v dvoch významných smeroch: stimuláciou veľkého pohybu profesionálnych architektov po celej Európskej únii, ktorí tvoria nadnárodnú komisiu a podporou mladých architektov, ktorý si práve budujú svoju kariéru.

Široká skupina nezávislých odborníkov vyberá kandidátov z celej Európy, ako aj z architektonických združení Európskej rady architektov a iných Európskych národných architektonických združení. Každé dva roky vyberá porota dva projekty: jeden, ktorému je udelená European Union Prize for Contemporary Architecture, kde porotcovia hodnotia najmä koncepciu, tektonickú jednoznačnosť stavby, inovatívnosť a kvalitu konštrukcie a inteligentnú ralizáciu zadania. Druhý, ktorý získa zvláštne ocenenie Emerging Architect Special Mention, ktoré je udeľované mladým, ešte stále málo známym autorom. Porota napokon vyberá súbor finálových prác, ktoré sú prezentované na výstave. Nadácia publikuje katalóg, ktorý predstavuje víťazné aj ostatné finálové projekty, pri každom udelení cien.

Hlavná cena pozostáva z finančnej odmeny 50 000 a skulptúry evokujúcej Nemecký pavilón od Mies van der Rohe. Cena Special Mention zahŕňa finančnú odmenu 10 000€ a skulptúru pavilónu, pravý symbol tejto ceny. Pavilón, považovaný za jedno z najlepších diel 20. storočia, stelesňuje hlavné ciele, ktoré vedú k udeleniu ceny: excelentnosť a inovatívnosť koncepčných a konštrukčných termínov.

V roku 2007 sa laureátom Mies van der Rohe Award for European Architecture stalo MUSACMúzeum súčasného umenia Kastílie a Leónu od architektonického ateliéru Mansilla + Tunón. Víťaz bol slávnostne vyhlásený európskym komisárom pre vzdelanie a kultúru Jánom Figeľom a Jordim Hereuom, starostom Barcelony a prezidentom nadácie Mies van der Rohe, v apríli tohto roka.

Zvláštne ocenenie Emerging Architect Special Mention získal slovinský tím Bek - Perović arhitekti za svoju realizáciu Fakulty matematiky v Ľubľane.

Laureáti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Focus Online: EU-Architektur-Preis für das Neue Museum. 12. apríla 2011.
  2. Pressemeldung EU-Kommission, 30. apríla 2013.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Europian Union Prize for Contemporary Architecture: Mies van der Rohe Award 2007, MIES BARCELONA, 2007, Barcelona.
  • Atrium, Júl/August 2007, Atrium 04/2007, s.74.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]