Centrum pre malé planétky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Centrum pre malé planétky[1] (angl. Minor Planet Center, skratka MPC) je stredisko so sídlo a pod správou Smithsonovho astrofyzikálneho observatória (SAO), ktoré je časťou Center for Astrophysics (CfA) spolu s Harvard College Observatory (HCO).

Pod záštitou Medzinárodnej astronomickej únie to je oficiálna organizácia v oblasti zberu pozorovacích dát pre planétky, asteroidy a kométy, na výpočet ich dráh a publikovanie týchto informácií v cirkulároch MPC. Prevádzkuje niekoľko bezplatných online služieb pre pozorovateľov na pomoc pri pozorovaní planétok a komét. Kompletný katalóg dráh planétok (MPCORB, niekedy nazývaný Minor Planet Catalogue) je tiež voľne k dispozícii na stiahnutie.

MPC vzniklo na univerzite v Cincinnati v roku 1947, pod vedením Paula Hergeta. Po odchode Paula Hergeta v roku 1978 bolo stredisko presťahované do SAO pod vedením Briana Marsdena.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Súpis termínov z astronómie. Kultúra slova (Bratislava: Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV a Matica Slovenská), 2018, roč. 52, čís. 1, s. 87. Dostupné online [cit. 2018-05-16]. ISSN 0023-5202.