Chammu-rabi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Starobabylonská ríša, 1792 – 1750 pred Kr.

Chammu-rabi alebo Chammurapi bol kráľ Starobabylonskej ríše, vládol v rokoch 1792 – 1750 (stredná chronológia) / 1729 – 1686 pred Kr. (krátka chronológia), ako šiesty panovník tzv. I. babylonskej (čiže starobabylonskej, čiže Sumu-abumovej) dynastie v Babylone. Jeho otec bol Sín-muballit (vládol 1812 – 1793 pred Kr. stredná chr.).

Chammu-rabi bol schopný vodca a diplomat. Svoju osobnú moc obhajoval ako výkon príkazov najsilnejšieho babylonského boha Marduka, odpor voči jeho vôli znamenal pre každého tvrdý trest a týmto odstránil všetky mocenské spory medzi kňazmi a panovníkom. Šikovne využívajúc spojenectvá s inými mestskými štátmi a štátmi (Mari, Asýria, Elam, Sýria) dobyl roziahle územia. Roku 1764 pred Kr. dobyl Ešnunnu, o rok neskôr aj Larsu a nakoniec Mari, čím mal pod kontrolou celú Babylóniu a severozápadnú Mezopotámiu. Potom dočasne dobyl aj niektoré časti Asýrie (Aššur, Ninive a pod.). Chammu-rabi sa staral o vybudovanie centralizovaného administratívneho aparátu a do vedenia samosprávy oblastí Starobabylonskej ríše dosadil miestodržiteľov.

Preslávil sa svojim Chammu-rabiho zákonníkom na 2,25 m vysokom dioritovom monolite. Rozvíjala sa aj literatúra a vznikli pre neskorších bádateľov dôležité akkadsko-sumerské „slovníky“.

Chammu-rabiho ríša dlho nevydržala. Už za jeho syna Samsu-iluna (1749 – 1712 pred Kr.) sa začala rozpadať. Samsu-ilun musel potlačiť veľkú vzburu v južnej Babylónii, pričom bol okrem iného roku 1740 pred Kr. zničený Ur a na niekoľko storočí zredukovaný na bezvýznamné mestečko. Ďalej sa v dôsledku hospodárskej krízy začala migrácia obyvateľstva z južnej Babylónie na severné územia. A do tretice sa pobrežia Perzského zálivu, tzv. Prímoria, zmocnila vzbúrenecká tzv. prímorská dynastia. Zvonka zas Samsu-ilun musel už čeliť Kassitom útočiacim zo severovýchodu, ktorí postupne získavali kniežatstvá v severnej Babylónii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]