Preskočiť na obsah

Chasechemuej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Chasechemuej

Obdobie panovania
2. dynastia
okolo 2709 – 2682 (±25) pred Kr.

Meno Hora a Sutecha

G5E20
N28S42S42

(Hor-Sutech) Chasechemuej (ḫˁ-sḫm.wj)

Chasechemuej bol posledným egyptským faraónom druhej dynastie. Vládol pravdepodobne v rokoch 2734/26842707/2657 pred Kr.

O tomto panovníkovi sa veľa nevie. Viedol niekoľko dôležitých vojenských výprav, vrátane vojny proti Dolnému Egyptu. Postavil aj niekoľko známych stavieb, pozostatky niektorých z nich dodnes existujú. Tiež vybudoval pevnosti v Nechene (Hierakonpolis) a v Abdžu (Abydos).

Chasechemuej sa väčšinou považuje za nástupcu faraóna Peribsena, časť egyptológov sa však domnieva, že medzi nimi vládol ešte ďalší panovník. Podobne predpokladajú, že Chasechemuej a spomínaný „ďalší“ faraón boli v skutočnosti jednou osobou. Neznámy si totiž mohol zmeniť svoje meno na Chasechemuej, keď opäť zjednotil Horný a Dolný Egypt po občianskej vojne medzi prívržencami boha Hora a Sutecha. Možné je však aj to, že Chasechemuej porazil Peribsena potom sa vrátil do Núbie (dnes Sudán), kde potlačil povstanie.

Niektorí egyptológovia sa domnievajú, že zjednotiteľom Horného a Dolného Egypta pod vládu jedného faraóna bol v skutočnosti až Chasechemuej, nie Narmer či Meni.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chasechemuej

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]