Chrám svätého Alexandra Nevského (Sofia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chrám svätého Alexandra Nevského
pravoslávny chrám
pohľad z juhovýchodu
Štát Bulharsko Bulharsko
Oblasť Sofia
Okres Sofia
Mesto Sofia
Náboženstvo  
 - cirkev Bulharská pravoslávna cirkev
Súradnice 42°41′45″S 23°19′59″V / 42,695833°S 23,332956°V / 42.695833; 23.332956
Výška
 - hlavnej lode 45 m
 - najvyššej veže 53 m
Ďalšie údaje  
 - počet veží 1
Architekt A. N. Pomerancev
Výstavba 1904 – 1912
Dátum  
 - posvätenia 1924
Bulharsko s vyznačenou polohou kostola
Bulharsko s vyznačenou polohou kostola
Wikimedia Commons: Alexander Nevsky Cathedral, Sofia
Webová stránka: http://www.cathedral.bg/
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Chrám svätého Alexandra Nevského (bulh. Храм-паметник Свети Александър НевскиChram-pametnik Sveti Aleksandăr Nevski) je chrám pravoslávnej cirkvi a pamätník v Sofii v Bulharsku.

História chrámu[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám patrí k najveľkolepejším kostolom v hlavnom meste. Po Katedrále svätého Sávu v Belehrade je to druhý najväčší pravoslávny chrám na Balkáne. Bol postavený na pamiatku 200 000 ruských vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bulharska spod tureckej nadvlády v rokoch 1877/1878. Ruský cár Alexander II. je v Bulharsku uctievaný ako cár Osloboditeľ. Neďaleko chrámu sa vypína cárova vysoká jazdecká socha, ktorú vytvoril taliansky majster Arnoldo Zocchi (vysoká 14 metrov) oproti budove Národného zhromaždenia. Cárovým patrónom bol svätý Alexander Nevský, ktorý patrí k významným svätcom v ruskej pravoslávnej cirkvi a k významným panovníkom Ruska (zastavil expanziu Švédov a bojového Rádu nemeckých rytierov v 13. storočí do Ruska). V rokoch 1916 až 1920 niesol meno Katedrála sv. Cyrila a sv. Metoda. Stalo sa tak po vstupe Bulharska do prvej svetovej vojny na strane centrálnych mocností. Ruská pravoslávna cirkev to považovala za znesvätenie osoby Alexandra Nevského.

Charakteristika chrámu[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám nesie typické znaky ruskej pravoslávnej sakrálnej architektúry. Stavba sa začala v roku 1904 pod vedením ruského architekta A. N. Pomeranceva. Chrám je vyzdobený nástennými maľbami, mozaikami a ikonami, ktoré vytvorili bulharskí a ruskí umelci. Kupoly chrámu sú pokryté plátkovým zlatom. Hlavná kupola má výšku 45 metrov a zvonica 53 metrov. V chráme je 12 mohutných zvonov. Stavba bola dokončená v roku 1912 a chrám bol vysvätený v roku 1924. V kryptách chrámu je monumentálna zbierka pravoslávnych ikon, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Katedrála sa stala symbolom bratstva ruského a bulharského národa a myšlienky slovanskej vzájomnosti.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]