Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu (Sofia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Súradnice: 42°41′45″S 23°19′45″V / 42,69583°S 23,32917°V / 42.69583; 23.32917

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu v Sofii

Chrám svätého Mikuláša Divotvorcu (bulh. църква "Св. Николай Чудотворец", rus. Це́рковь святи́теля Никола́я Чудотво́рца) v hlavnom meste Bulharska Sofia je pravoslávnym chrámom ruskej pravoslávnej cirkvi (patriarchát Moskva). Patrí medzi architektonické významné stavby ruskej architektúry na území Bulharska.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1882 Bulhari zbúrali na mieste dnešného chrámu moslimskú mešitu, ktorá bola postavená v časoch osmanskej nadvlády. Bulhari potom začali plánovať stavbu chrámu, ktorý by pripomínal oslobodenie Bulharska spod osmanskej nadvlády a súčasne vyjadroval vďaku ruským osloboditeľom. K stavbe nového chrámu prispela aj snaha ruského diplomata Sementovského-Kurilla, ktorý svoj úrad zastával v rokoch 1908 až 1911 a obrady Bulharskej pravoslávnej cirkvi sa mu nezdali dostatočne pravoslávne. Stavba nového chrámu sa realizovala v rokoch 19071914. Chrám bol posvätený 11. (24.) novembra 1914 a slúžil pomerne veľkej ruskej komunite, ktorá žila v Sofii. Po vstupe Bulharska do prvej svetovej vojny (po boku Nemecka)boli bohoslužby pre ruskú komunitu prerušené. Po boľševickej revolúcii v Rusku (1917) chrám slúžil pre ruských emigrantov a patril pod jurisdikciu Ruskej pravoslávnej cirkvi v zahraničí. Po roku 1945 však patrí pod Moskovský patriarchát.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám je vybudovaný v ruskom architektonickom štýle. Má päť zelených cibuľovitých veží. Stavba pripomína staroruskú moskovskú architektúru 17. storočia, ktorá hýri pestrými farbami a zlatom. Vyzdobená je nástennými maľbami v štýle Novgorodskej maliarskej školy. Preto mnohí nazývajú chrám aj ako ruský kostol.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]