Chrám svätých Borisa a Gleba (Daugavpils)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 55°52′14.4″S 26°32′17″V / 55,870667°S 26,53806°V / 55.870667; 26.53806

Pohľad na katedrálu
Interiér katedrály
Katedrála sv. Borisa a Gleba

Chrám svätých Borisa Gleba v meste Daugavpils, Dvinsk (rus. Даугавпилсский православный кафедральный собор святых благоверных князей Бориса и Глеба, lot. Svēto Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle) je najväčší pravoslávny chrám v Lotyšsku (časť Latgalsko, v ktorom žije veľká ruská menšina).

História[upraviť | upraviť kód]

Chrám bol postavený v rokoch 19041905 v novoruskom architektonickom štýle, ktorý bol typický pre sakrálnu architektúru Ruského impéria. Vybudovaný bol podľa plánov ruského architekta M. Pozarova. Od roku 1922 sa stal farským chrámom a od roku 1938 získal status katedrálneho chrámu. V roku 1925 sa začali v chráme konať okrem ruských bohoslužieb aj bohoslužby v lotyšskom jazyku. Počas druhej svetovej vojny nebol síce poškodený, ale po nej ho poškodil požiar. Neskôr prišiel aj o status katedrálneho chrámu. Napriek tomu nebol počas sovietskej vlády zatvorený. Katedrálny status bol chrámu vrátený v roku 1989.

Súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

Chrám prešiel po roku 1990 rozsiahlymi rekonštrukciami. Najväčšia z nich sa uskutočnila v rokoch 2004 až 2008. Počas nej získal chrám čiastočne svoj pôvodný vzhľad a boli pozlátené jeho kupoly. Chrám patrí k typickým atribútom latgalského mesta Daugavpils (Dvinsk) a je cieľom návštev pravoslávnych veriacich z Latgalska a celého Lotyšska, ale aj zo zahraničia.

Architektúra[upraviť | upraviť kód]

Chrám bol vybudovaný v novoruskom architektonickom štýle a podobá sa na staroruské chrámy. Jeho ozdobou je desať pozlátených kupol, ktoré vidno už zdiaľky. Krásnou je aj zvonica so štyrmi zvonmi, ktoré pravidelne vyzváňajú. Ikonostas zdobia nádherné ikony patrónov chrámu - sv. Borisa a sv. Gleba, ale aj ikony Spasiteľa a Bohorodičky. Do chrámu sa zmestí 5 000 veriacich.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]