Chris Evans

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chris Evans
Celé menoChristopher Robert Evans
Narodenie 13. jún 1981 (42 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
PriateľkaJessica Biel (2001-2006)
Ashley Greene (2011)
Lily Collins (2015)
Jenny Slate (2016-2018)

Christopher Robert "Chris" Evans (* 13. júna 1981, Boston, Massachusetts ) je americký herec a režisér. Medzi jeho najvýznamnejšie úlohy patrí Johnn Storm vo filmoch Fantastická štvorka (2005) a Fantastická štvorka a Silver Surfer (2007) a predovšetkým Kapitán Amerika vo filmovej sérii Marvel Cinematic Universe (2011-2019). V roku 2014 režijne debutoval filmom Noc v New Yorku a v roku 2018 si prvýkrát zahral na Broadwayi v divadelnej hre Lobby Hero.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Bostone a vyrastal v bostonskom predmestí Sudbury. Jeho matka Lisa, napoly talianskeho a napoly írskeho pôvodu, je umelecká riaditeľka v divadle Concord Youth Theater, otec Bob je zubárom. Má dve sestry a mladšieho brata, takisto herca. Ich strýko Mike Capuano, brat ich matky, je politik pôsobiaci vo Snemovni reprezentantov USA. Evans, ktorý bol vychovávaný ako katolík, absolvoval Lincoln-Sudbury Regional High School.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Evans na konferencii k filmu Captain America: Návrat prvého Avengera

Po filme Bulšit (2001) si zahral v hlavnej úlohe vo filmoch Perfektné skóre a Cellular. Následne sa objavil v dvoch nezávislých chicagských snímkach: Neľútostná rasa, v ktorom si zahral postavu menom Bryce, a London, kde hral drogovo závislého. V roku 2005 sa ako Johnny Storm predstavil v superhrdinskom filme Fantastická štvorka, pričom si túto úlohu zopakoval aj o dva roky neskôr v snímke Fantastická štvorka a Silver Surfer . Ten istý rok si zahral astronauta menom Mace vo filme Sunshine.

V roku 2008 sa objavil vo filme Street Kings a v snímke Strata diamantové slzy podľa scenára od Tennesseeho Williamsa. V nasledujúcom roku hral v sci-fi trileri Push, v ktorom sám absolvoval aj bojové scény.

Od roku 2011 hrá Kapitána Ameriku v superhrdinských filmoch od Marvel Studios. Prvýkrát sa v tejto úlohe objavil v snímke Captain America: Prvý Avenger, neskôr si túto postavu zahral v nadväzujúcich filmoch Avengers: Pomstitelia, Thor: Temný svet, Captain America: Zimný vojak, Avengers 2: Vek Ultrona, Ant-Man, Captain America: Občianska vojna, Spider-Man: Návrat domov, Avengers: Nekonečná vojna, Captain Marvel a Avengers: Endgame .

V roku 2011 sa spoločne s Annou Faris objavil v hlavnej úlohe v romantickej komédii Čo ty si za číslo?. V roku 2013 nahradil Jamesa Franca vo filme The Iceman a zahral si tiež v juhokórejskom filme Ľadová archa . V roku 2014 nakrútil svoj režijný celovečerný debut Before We Go, ktorý mal premiéru na Filmovom festivale v Toronte. Nasledujúci rok sa objavil po boku Michelle Monaghan v romantickej komédii Kto verí na lásku.

V roku 2017 si zahral vo filme Veľký dar, kde si zahral strýka nadaného dievčaťa, o ktorú musel starať. V roku 2018 sa prvýkrát objavil na Broadwayi v divadelnej hre Lobby Hero.

V roku 2019 si zahral hlavnú úlohu agenta Ariho Levinsona v thrillerovej snímke The Red Sea Diving Resort. Neskôr v tom istom roku si zahral v mysterióznej snímke Na nože, ktorá mala premiéru v novembri 2019 a získala pozitívne reakcie od kritikov. V roku 2020 mal premiéru seriál Defending Jacob, v ktorom si ako zahral, tak ho tiež produkoval.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Počas rokov 2004 až 2006 mal vzťah s herečkou Jessicou Biel . Od septembra 2012 do októbra 2013 bola jeho priateľkou herečka Minka Kelly, s ktorou už krátko chodil v roku 2007.

Podporuje práva LGBT skupín. Aj keď bol vychovaný katolíkmi, tak vyjadril panteistické videnie sveta a veľmi sa zaujíma o budhizmus .

Je fanúšikom futbalového tímu New England Patriots a figuroval ako rozprávač v ich dokumentárnom snímke s názvom America 's Game: The Story of the 2014 New England Patriots .

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chris Evans (actor) na českej Wikipédii.