Chris Norman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chris Norman
Chris norman 20081129.jpg
Základné informácie
Narodenie 25. október 1950 (69 rokov)
Redcar, North Yorkshire, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Súvisiace
články
Smokie
Webstránka co.uk

Chris Norman (nar. Christopher Ward Norman, * 25. október 1950, Redcar, North Yorkshire, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglický rockový spevák známy aj zo svojho pôsobenia v skupine Smokie.

Život a kariéra[upraviť | upraviť kód]

Svoju prvú gitaru získal v siedmich rokoch. V dvanástich rokoch sa na škole v St. Bede’s Grammar School, Bradford stretol s Alanom Silsonom a Terrym Uttleom budúcim členmi Smokie.

V roku 1965 založil so svojimi spolužiakmi Alanom Silsonom a Terrym Uttleyom svoju prvú kapelu s názvom Essence. V roku 1967 sa premenovali na The Elizabethans. Neskôr sa premenovali na Kindness. V roku 1970 nahrali svoj prvý singel „Light Of Love“/„Lindy Lou“. V roku 1973 odišiel zo skupiny Ron Kelly namiesto neho neskôr prišiel do skupiny Pete Spencer. Neskôr začala kapela spolupracovať s producentami Hurleyom a Chinnichapom a tí navrhli zmeniť meno kapely na Smokey (neskôr sa to zmenilo na súčasný názov Smokie).

V roku 1979 naspieval samostatne so Suzi Quatro duet „Stumblin’ In“. V roku 1985 odišiel zo skupiny Smokie a vydal sa na sólovú dráhu. V roku 1986 naspieval pieseň „Midnight Lady“ pre seriál Miesto činu – diel s názvom Výmena (Tatort: Der Tausch), ktorá sa stala hitom v celej Európe. Hudbu a text napísal Dieter Bohlen (nemecký producent a skladateľ jeden predstaviteľov éry disco 80. rokov, ako boli C.C. Catch a jeden z bývalých členov speváckeho dua Modern Talking, či neskôr ďalšieho projektu s názvom Blue System). V Nemecku sa držala na prvom mieste po dobu šiestich týždňov. Predalo sa jej viac ako 900 000 kópií. Vo Šviajčiarsku sa na prvom mieste hitparád držala päť týždňov.[1]

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Chris Norman sa 16. marca 1970 oženil s manželkou Lindou a majú spolu šesť detí (Brian, Sharon, Paul, Michael, Steven a Susan Jane) a štyri vnúčatá. Od roku 1986 žije s rodinou na ostrove Man. Od februára 2006 je oficiálnym veľvyslancom v združení Detskej nadácie hospic.

Najznámejšie piesne (výber)[upraviť | upraviť kód]

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chris Norman

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]