Club Atlético Chacarita Juniors

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chacarita Juniors
Chacarita juniors logo.png
Celý názov Club Atlético Chacarita Juniors
Prezývka Funebreros (Hrobári)
Tricolor (Trikolóra)
Založený 1. mája 1906
Štadión Estadio de Chacarita Juniors, Villa Maipú, Argentína
Kapacita 25 000
Predseda Argentína Héctor López
Tréner Argentína Walter Coyette
Liga Primera División
2016/17 Primera B Nacional, 2. miesto (postup)
Domáce farby
Hosťovské farby
Pozri aj Športový portál

Club Atlético Chacarita Juniors, skrátene Chacarita Juniors, alebo iba Chacarita, je argentínsky športový klub so sídlom v štvrti Villa Crespo v meste Buenos Aires. Chacarita Juniors vyhral jeden titul v argentínskej najvyššej súťaži Primera División. Domáce zápasy hráva klub na štadióne Estadio de Chacarita Juniors, ktorý sa nachádza v štvrti Villa Maipú v Buenos Aires. V súčasnosti hráva najvyššiu argentínsku futbalovú súťaž Primera División.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Tím v roku 1924 vyhral súťaž Primera B.

Klub vznikol 1. mája 1906 v anarchistickej knižnici štvrtí Villa Crespo a Chacarita. Založila ho skupina priateľov, ktorí patrili k Socialistickej strane Argentíny. Názov Chacarita Juniors bol vybraný už deň po založení klubu. Predstavitelia klubu však po čase prestali byť veľmi aktívni a medzi rokmi 1911 a 1919 dochádzalo k postupnej reorganizácií klubu. Aktívnu futbalovú činnosť začal klub vykonávať v roku 1920, keď sa podieľal na nezávislých ligách v rámci futbalového združenia Asociación Deportiva Belgrano. V roku 1921 sa klub prihlásil do nižších argentínskych futbalových súťaží, ktoré organizovala už argentínska futbalová federácia. V roku 1925 pridal klub do svojej činnosti aj atletiku[1].

Vstup do prvej ligy[upraviť | upraviť zdroj]

Tím v roku 1941 vyhral súťaž Primera B.

Do najvyššej súťaže sa klub dostal v sezóne 1925. V krajine sa však vtedy hrali súbežne dve konkurenčné prvé ligy. Klub Chacarita hral ligu organizovanú pôvodnou futbalovou federáciou a hneď v ročníku 1925 obsadil výborné piate miesto[2]. V roku 1927 sa ligy zlúčili a v 34-člennej súťaži obsadil klub pätnáste miesto. Zvyšok 20. rokov 20. storočia strávil tím v strede ligovej tabuľky. V roku 1931 došlo k profesionalizácií futbalu v Argentíne, čo malo za následok opätovné rozdelenie ligy na dve súťaže, jednu hrali kluby, ktoré chceli zachovať amatérsky formát súťaže, druhú hrali profesionálne kluby. Chacarita Juniors sa pridal k profesionálnej lige, kde obsadil siedme miesto[3]. V roku 1935 sa ligy znova zjednotili a Chacarita Juniors zostal v najvyššej súťaži, ktorú už mohli hrať iba profesionálne kluby. V tejto sezóne obsadil klub štrnáste miesto. Od tohto roku sa však výkony tímu postupne zhoršovali. Dekádu zakončil klub posledným miestom v sezóne 1940[4]. V druhej lige strávil klub iba jednu sezónu, keď vyhral ročník 1941. V 40. rokoch podával klub veľmi slabé výkony, často sa umiestňoval tesne nad hranicou zostupu. V roku 1945 sa klub presťahoval do štvrti San Martín. V druhej polovici dekády sa výkony klubu zlepšili a posunul sa do stredu ligovej tabuľky. V 50. rokoch začal klub lepšie a hral stabilne v strede tabuľky. V sezóne 1956 však tím podával veľmi zlé výkony a obsadil posledné miesto[5].

Zisk titulu[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovský tím z roku 1969.

V sezóne 1957 Chacarita Juniors pôsobil v druhej lige, v tejto sezóne však obsadil iba štvrté miesto. O rok neskôr sa posunul o jedno miesto vyššie. V ročníku 1959 sa mu darilo ešte viac, obsadil prvé miesto a vybojoval si postup do prvej ligy[6]. V prvej lige sa klub umiestňoval znova v strede tabuľky. V sezóne 1962 skončil na piatom mieste. V sezóne 1963 však tím odohral slabý ročník a v lige skončil posledný[7]. V tomto ročníku sa však nezostupovalo. Aj v sezónach 1965 a 1966 obsadil tím posledné miesto, no ani v týchto rokoch sa z ligy nezostupovalo. V ročníku 1967 sa klubu taktiež nedarilo, obsadil posledné miesto vo svojej skupine, no v ďalšej fáze súťaže sa mu podarilo zachrániť[8]. V tomto roku prebehla reorganizácia súťaže na formát Metropolitano a Nacional. Klub sa umiestňoval iba v strede tabuľky, no v ročníku 1969 obsadil v časti Metropolitano delené prvé miesto s tímom Boca Juniors v skupine A. Následne prešiel klub cez semifinále až do finále, kde porazil klub River Plate a získal svoj prvý majstrovský titul[9]. 70. roky začal klub lepšie, keď v časti Metropolitano obsadil tretie miesto. Zvyšok dekády sa však umiestňoval v spodnej časti tabuľky. Zlé výsledky vyvrcholili v sezóne 1979, kedy bol klub posledný v skupine A časti Metropolitano a zostúpil[10]. Zlé výkony pokračovali aj v druhej najvyššej súťaži. V roku 1980 sa mu vôbec nedarilo a obsadil posledné miesto a zostúpil tak až do tretej najvyššej súťaže[11]. Do druhej ligy sa vrátil v sezóne 1982 a hneď v tomto ročníku skončil na druhom mieste[12]. V následnom play-off o postup ale nebol úspešný. V ročníku 1983 obsadil štvrté miesto a v následnom play-off o postup bol úspešný a postúpil do najvyššej súťaže[13].

Striedanie prvej a druhej ligy[upraviť | upraviť zdroj]

V ročníku 1984 obsadil klub desiate miesto. V roku 1985 prebehla reforma súťaže na európsky formát. V sezóne 1985/86 skončil klub v lige úplne posledný a znova zostúpil[14]. Ani v druhej lige sa tímu veľmi nedarilo, obsadil až devätnáste miesto a musel hrať play-off o záchranu. V sezóne 1987/88 obsadil tím miesto v strede tabuľky. V sezóne 1988/89 sa tímu vôbec nedarilo, navyše mu boli odpočítané tri body, následkom čoho skončil úplne posledný a zostúpil až do tretej ligy[15]. Do druhej ligy sa Chacarita Juniors vrátil až v sezóne 1994/95. Nasledujúce sezóny sa klub pokúšal o postup do prvej ligy v play-off, no neúspešne. Až v ročníku 1998/99 bol klub v play-off úspešný a postúpil do najvyššej súťaže[16]. Prvú ligu tak klub hral po štrnástich rokoch. Vo svojej prvej prvoligovej sezóne 1999/00 obsadil v oboch častiach súťaže miesta v strede tabuľky. V sezóne 2002/03 skončil klub v časti Apertura štvrtý[17]. Keďže však Chacarita Juniors končil v lige predovšetkým v spodnej časti tabuľky, zlé výkony znamenali horší koeficient a v sezóne 2003/04 obsadil v zostupovej tabuľke predposledné miesto a zostúpiť do druhej ligy[18]. V druhej lige podával klub katastrofálne výkony a túto musel zachraňovať v play-off o udržanie sa, kde bol úspešný. V sezóne 2005/06 už hral oveľa lepšie, dokonca sa prebojoval až do finále play-off o postup do prvej ligy, kde však prehral s klubom Huracán. Postupové play-off hral aj v ďalšej sezóne, no znova neúspešne. V ročníku 2008/09 obsadil v druhej lige druhé miesto a postúpil priamo do najvyššej súťaže[19]. Klub však v prvej lige nedosahoval dobré výsledky, v zostupovej tabuľke skončil posledný a vrátil sa do druhej ligy. V druhej lige sa klubu vôbec nedarilo a v zostupovej tabuľke musel hrať play-off o udržanie sa, kde však nebol úspešný a zostúpil do tretej ligy[20]. Tu strávil Chacarita Juniors tri sezóny, kedy v ročníku 2014 vyhral svoju skupinu a postúpil znova do druhej ligy. V druhej lige sa najprv umiestnil v spodnej časti tabuľky, no už v sezóne 2016 obsadil výborné druhé miesto[21]. V ročníku 2016/17 obsadil druhé miesto a postúpil tak do najvyššej súťaže[22].

Farby a znak klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči klubov Chacarita a Atlanta vo svojich typických dresoch.

Farby klubu sú čierna, červená a biela. Čierna má svoj pôvod v blízkom cintoríne, červená znamenala socializmus a biela čistotu členov klubu. V roku 1906 používal klub bledo-modrý dres, od sezóny 1920 používal čeveno-čierno-biely pruhovaný dres.

Znak klubu je taktiež pruhovaný v červeno-čierno-bielej farbe. V strede je biely kruh, ktorý sa skladá s písmen CACJ, čo sú začiatočné písmená názvu klubu Club Atlético Chacarita Juniors.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Klub otvoril svoj štadión v roku 1927. Tento mal však nízku kapacitu. Preto prešiel klub neskôr na štadión s kapacitou 25 000 miest. Na svojom súčasnom štadióne Estadio de Chacarita Juniors hrá klub od roku 1945. Renováciou prešiel v roku 2006, v roku 2011 bol zrekonštruovaný. Jeho súčasná kapacita je 25 000 miest.

Rivalita a fanúšikovia[upraviť | upraviť zdroj]

Tradičným rivalom tímu je Club Atlético Atlanta. Oba tímy sa nachádzajú v rovnakej štvrti. Hrávajú spolu derby Clásico de Villa Crespo. Chacarita Juniors je úspešnejší tím, keďže vyhral viac vzájomných zápasov. K rivalom sa radia tiež tímy Nueva Chicago, Platense a Tigre.

Úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Národné[upraviť | upraviť zdroj]

Liga[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne k dátumu: 9. augusta 2017

# Pozícia Hráč
- Argentína B Facundo Ferrero
- Argentína B Lucas Álvarez
- Argentína B Pedro Fernández
- Argentína O Alan Robledo
- Argentína O Federico Rosso
- Argentína O Germán Ré
- Argentína O Gian Crocci
- Argentína O Joaquín Ibáñez
- Argentína O Juan González
- Argentína O Maximiliano Paredes
- Argentína O Nahuel Tribulo
- Argentína Z Agustín Módula
- Argentína Z Damián Manso
- Argentína Z Diego Rivero
# Pozícia Hráč
- Argentína Z Gabriel Lazarte
- Argentína Z Juan Álvarez
- Argentína Z Julio Zuñiga
- Argentína Z Matías Medina
- Argentína Z Matías Rodríguez
- Argentína Z Matías Sánchez
- Argentína Z Miguel Mellado
- Argentína Z Nahuel Menéndez
- Argentína Ú Elías Alderete
- Argentína Ú Leandro Barrera
- Argentína Ú Maximiliano Casa
- Argentína Ú Matías González
- Argentína Ú Rodrigo Salinas

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. FUNDACION DE CHACARITA JUNIORS [online]. chacaritajuniors.org.ar, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 2. Argentina 1925 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 3. Argentina 1931 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 4. Argentina 1940 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 5. Argentina 1956 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 6. Argentina Second Level 1959 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 7. Argentina - First Division A 1963 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 8. Argentina - First Division A 1967 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 9. Argentina - First Level 1969 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 10. Argentina - Domestic Championships 1979 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 11. Argentina Second Level 1980 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 12. Argentina Second Level 1982 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 13. Argentina Second Level 1983 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 14. Argentina 1985/86 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 15. Argentina Second Level 1988/89 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 16. Argentina Second Level (Primera B - Nacional) 1998/99 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 17. Argentina 2002/03 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 18. Argentina 2003/04 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 19. Argentina Second Level (Primera B - Nacional) 2008/09 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 20. Primera B Nacional "Efectivo Sí" [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 21. Second Level: Primera B Nacional 2016 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.
 22. Second Level: Primera B Nacional 2016/17 [online]. rsssf.com, [cit. 2017-08-15]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]