Preskočiť na obsah

Clutch (skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Clutch
Skupina Clutch na festivale Rock im Park v roku 2015
Skupina Clutch na festivale Rock im Park v roku 2015
Základné informácie
Iné názvy: Glut Trip, Moral Minority
Pôvod USA Maryland Germantown, Maryland, USA
Žáner(-re) Hard rock[1]
alternative metal[2]
funk metal[3]
blues rock
stoner rock[4][5]
Pôsobenie 1991 – súčasnosť
Vydavateľstvá Atlantic
Columbia
DRT
Earache
Eastwest
Inner Journey
Megaforce
River Road
Weathermaker
Súvisiace články The Bakerton Group
Five Horse Johnson
The Company Band
Webstránka pro-rock.com
Členovia skupiny
Tim Sult
Dan Maines
Jean-Paul Gaster
Neil Fallon
Bývalí členovia
Mick Schauer
Roger Smalls

Clutch je americká rockovo-metalová hudobná skupina z mesta Frederick v štáte Maryland, ktorá bola založená v roku 1991 v meste Germantown zo štátu Maryland.[6][7] Jej členmi sú v súčasnosti Tim Sult (sólová gitara), Dan Maines (basgitara), Jean-Paul Gaster (bicie) a Neil Fallon (spev, rytmická gitara, klávesy). Doteraz vydala skupina Clutch dvanásť štúdiových albumov, rôzne rarity a koncertné albumy. Od roku 2008 má skupina podpísanú zmluvu s vlastným vydavateľstvom Weathermaker.[1]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky a prelom: 1991–2003[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Clutch vznikla v roku 1991[8] a založili ju Dan Maines (basgitara), Jean-Paul Gaster (bicie), Tim Sult (gitara) a Roger Smalls (spev) v meste Germantown v štáte Maryland. Pred názvom Clutch používala skupina rôzne počiatočné názvy ako Glut Trip a Moral Minority. Smalls čoskoro odišiel a bol nahradený Neilom Fallonom, dlhoročným spolužiakom členov skupiny zo školy Seneca Valley High School. Skupina si rýchlo získala povšimnutie skrz konštantné turné. 12" singel, Passive Restraints, ktorý bol vydaný cez vydavateľstvo Earache, bol prvým vydaním skupiny Clutch na trhu a pritiahol pozornosť ďalších vydavateľstiev. Ich debutové LP, Transnational Speedway League, bolo vydané v roku 1993. O dva roky neskôr ho nasledoval rovnomenný album, ktorý získal pre skupinu Clutch expozíciu v mainstreame. Skupina sa kvôli albumu z roku 1998, The Elephant Riders, premiestnila do väčšieho vydavateľstva s názvom Columbia Records.[1] Nasledoval ho samo nahraný album založený na groove s názvom Jam Room z roku 1999.

Album Pure Rock Fury vyšiel v roku 2001 cez vydavateľstvo Atlantic Records. Titulná skladba spočiatku vyšla ako prvý singel. Programový režisér pre severokarolínsku rockovú stanicu WXQR (Rock 105), Brian Rickman, navrhol, aby vydavateľstvo preplo singel na ďalšiu skladbu albumu, „Careful with that Mic“. Vydavateľstvo Atlantic Records tak urobilo a skupina Clutch získala prekvapivo-hitový singel. Za ním nasledujúce skladby, „Immortal“ a „Open Up the Border“, si získali americké rockové stanice. V roku 2003 vydali album Live at the Googolplex a nahrávku rarít Slow Hole to China.

Komerčný a kritický úspech: 2004–2011[upraviť | upraviť zdroj]

Album Blast Tyrant vyšiel v roku 2004, bol to ich prvý album vydaný cez vydavateľstvo DRT Records. Skupina si raz a znova užila viac rozhlasového airplayu rockovej hudby a vďaka singlu „The Mob Goes Wild“ tvrdú rotáciu v Music Choice kablovej služby. Jej sprievodné video bolo režírované Bamom Margerom a obsahovalo Margerove Viva La Bam spoluhviezdy; Ryana Dunna, Brandona Di Camilla a Dona Vita. Video bolo natočené v Rex's v meste West Chester v štáte Pennsylvania.[9] Vydanie z roku 2005, Pitchfork & Lost Needles, bolo kombináciou albumu Pitchfork, ktorý je 7" vydanie z roku 1991 s predchádzajúcimi nevydanými demo a ranými skladbami. V roku 2005 zaznamenala skupina prvú zmenu albumu od začiatku deväťdesiatych rokov s pridaním harmonikára Micka Schauera, ktorý vystupoval v albumoch Robot Hive/Exodus (2005) a From Beale Street to Oblivion (2007). Neskorší album bol produkovaný Joeom Barresiom, ktorý tiež produkoval tvorbu skupinám Kyuss, Melvins, Queens of the Stone Age a Tool.

Prvé koncertné DVD skupiny, Full Fathom Five, a sprievodné CD boli produkované a režírované Agentom Ogdenom a vyšli v septembri 2008. Skupina vydala tiež 28. apríla 2009 remasterovanú verziu albumu Slow Hole to China: Rare and Unreleased. Deviaty štúdiový album skupiny, Strange Cousins from the West, vyšiel 14. júla 2009. Skladby z albumu boli pred nahrávaním albumu hrané naživo na turné. Dvoj-DVD set albumu Clutch Live at the 9:30 vyšlo 11. mája 2010 cez vlastné vydavateľstvo skupiny, Weathermaker Music. Set obsahoval celé vystúpenie z 28. decembra 2009 v 9:30 klube v meste Washington D.C., kde skupina predviedla celé svoje rovnomenné LP z roku 1995.

Dňa 10. mája 2011 znovu vydala skupina Clutch album z roku 2004, Blast Tyrant, cez vydavateľstvo Weathermaker Music. Nová edícia obsahovala bonusový album známy ako Basket of Eggs (slov. košík vajec), ktorý obsahoval nevydané skladby ako aj akustické verzie predchádzajúcich hitov.[10][11] V prvom týždni vydania albumu Blast Tyrant bolo národne predaných skoro 3000 kópií, čo ho dostalo na číslo 26 v rebríčku Billboard Hard Rock Top 100, viac ako 7 rokov po tom, ako debutovala originálna verzia na čísle 15.

Posledné vydania: 2012–sučasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 10. júna 2012 vydala skupina nový singel s názvom „Pigtown Blues“ na platforme iTunes, sprevádzaný s akustickou verziou skladby „Motherless Child“ od skupiny Strange Cousins from the West.

Dňa 16. marca 2013 vydala skupina Clutch svoj desiaty album, Earth Rocker, ktorý sa dostal do rebríčku Billboard Top 200 na čísle 15, a ktorý získal pre skupinu Clutch doteraz navyššie umiestnenie v rebríčku. V rebríčku vydržal celkovo päť týždňov. Album tiež dosiahol číslo 4 v celkovom rebríčku Top 100 albumov iTunes a bol na prvom mieste v ich rockovom rebríčku. Album Earth Rocker vyhral cenu za album roka 2013 od britskej publikácie časopisu Metalhammer, bol vysoko hodnotený vo viacerých rockových a metalových časopisových a webstránkových koncoročných "Top 10".

V rozhovore s hudobno-zábavnou spoločnosťou 88 Miles West zo 7. januára 2015, Fallon uviedol, že skupina mierila do Dripping Springs v štáte Texas, aby nahrali svoj nadchádzajúci jedenásty album. Fallon uviedol, že dobrodružstvo do Texasu sa udialo počas premiestnenia producentského aparátu, s ktorým pracovali na albumoch Blast Tyrant a Earth Rocker, a ktorý bol umiestnený do nového štúdia. V rozhovore uviedol, že „Septembrové, dať alebo trvať zopár mesiacov“ je, keď dúfajú, že vydajú nový album.[12]

Ich jedenásty štúdiový album má názov Psychic Warfare a bol vydaný 2. októbra 2015. Fallon povedal, že koncept bol ovplyvnený sci-fi autorom Philipom K. Dickom. „Jeho hlavná filozofia a otázky sa vždy vblúdili do mojich textov, pretože zdieľam záujem o ne“, dodal. „Na albume Earth Rocker bola skladba "Crucial Velocity" od Philipa Dicka nakoniec určená mne. Na tejto nahrávke je určite aj skladba "X-Ray Visions".“ Gaster popísal nový materiál rôznorodejší ako doteraz.[13]

Neil Fallon potvrdil v apríli 2018 rozhlasovej stanici The Eagle Rocks, že dvanásty štúdiový album skupiny bude mať názov Book of Bad Decisions. Album vyšiel 7. septembra 2018.[14] Bol nahraný v Sputnik Sound Studio v meste Nashville v štáte Tennessee, s producentom a inžinierom Vancom Powellom.

Ďalšie hudobné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Na konci 90. rokov skupina Clutch a jej súrodenecký projekt The Bakerton Group (inštrumentálna jam bandová skupina zložená zo všetkých členov skupiny Clutch) založili nezávislé hudobné vydavateľstvo, River Road Records, na vydávanie vlastnej hudby. Spoločnosť River Road Records nemá podpisanú zmluvu s inými skupinami. Skupina The Bakerton Group vydala trojskladbové EP s názvom Space Guitars a dva celovečerné albumy The Bakerton Group a El Rojo v uvedenom poradí. Skupina Clutch/Bakerton teraz rozbehla svoje vlastné hudobné vydavateľstvo na vydávanie vlastnej tvorby s názvom Weathermaker Music.

Členovia skupiny Clutch sú tiež obsiahnutí v rôznych iných hudobných projektoch. Bubeník Jean-Paul Gaster sa objavil na albume The Mystery Spot od blues rockovej skupiny Five Horse Johnson. Album vyšiel 23. mája 2006 cez vydavateľstvo Small Stone Records.[15] V roku 2007 Gaster spolupracoval s keyboardistom skupiny Opeth Perom Wibergom a gitaristom skupiny Kamchatka Thomasom Anderssonom v skupine s názvom King Hobo, ktorá doteraz vydala len jeden album.[16] Gaster sa tiež objavil na albume Punctuated Equilibrium od Scotta "Wino" Weinricha, vydanom cez vydavateľstvo Southern Lord Records v roku 2009. V roku 2012 založil gitarista Tim Sult bočný projekt s názvom Deep Swell s bubeníkom Jessem Shultzabergerom a basgitaristom Loganom Kilmerom zo skupiny The Woodshedders a speváčkou Brienou Pearlovou. V októbri 2013 bol vydaný album Lore Of The Angler cez vydavateľstvo Weathermaker Music.[17] Sult taktiež hrá reggae rockovej skupine Lionize.

Neil Fallon bol hosťujúcim spevákom v skladbách „Joey“ z albumu Shameless od skupiny Therapy?; „Two Coins for Eyes“ a „Empire’s End“ z albumu Beyond Colossal z roku 2008 švédskej stoner rockovej skupiny Dozer; „Crazy Horses“ (cover verzia skladby skupiny The Osmonds) od skupiny Throat; „Slippin' Out“ od skupiny Never Got Caught; „Mummies Wrapped in Money“ od skupiny Lionize; „Fearless Force“ pre skupinu hrajúcu raný newyorský hardcore s názvom The Mob; „Blood and Thunder“ od skupiny Mastodon z ich albumu z roku 2004 s názvom Leviathan; „New Trip“ z albumu Seed of Decade od skupiny Sixty Watt Shaman; „Transistors Of Mercy“ od skupiny Polkadot Cadaver; „Ayatollah of Rock ‘n’ Roll” z albumu Savages od skupiny Soulfly; „Everything Is Not Going To Be OK“ od skupiny Black Clouds a „Clear Light Of...“ od skupiny Hark. Ako hosťujúci spevák sa tiež v skladbe skupiny Volbeat s názvom „Die to Live“ z albumu Rewind, Replay, Rebound. Fallon je tiež spevákom skupiny The Company Band ako aj Dunsmuir, spolupráca s bývalým bubeníkom skupín Black Sabbath a Heaven and Hell, Vinnym Appicom.[18]

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Mick Schauer – klávesy (2005–2008)
 • Roger Smalls – spev (1991)

Hosťujúci hudobníci[upraviť | upraviť zdroj]

 • Eric Oblander - harmonika (v albume From Beale Street to Oblivion)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Študiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Slow Hole to China: Rare and Unreleased (2003)
 • Pitchfork & Lost Needles (2005)
 • La Curandera (2015)
 • Monsters, Machines and Mythological Beasts (2020)

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Live at the Googolplex (2002)
 • Live in Flint, Michigan (2004)
 • Heard It All Before: Live at the HiFi Bar (2007)
 • Live at the Corner Hotel (2008)
 • Full Fathom Five: Audio Field Recordings (2007–2008) (2008)
 • Strange Cousins at the Prince (2010)

Videografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Full Fathom Five: Video Field Recordings (2007–2008) (2008)
 • Live at the 9:30 (2010)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c John Bush. Clutch:Biography [online]. allmusic.com, [cit. 2011-05-12]. Dostupné online.
 2. BEGRAND, Adrien. Clutch: Robot Hive / Exodus [online]. PopMatters, [cit. 2013-01-30]. Dostupné online.
 3. GALLI, Brianne. Clutch To Tour With Motorhead. CMJ, 6. január 2011. Dostupné online [cit. 2015-04-24].
 4. MORGAN, Joseph E.; REISH, Gregory N.. Tyranny and Music. [s.l.] : Lexington Books, 2017. Dostupné online.
 5. Clutch Guitarist Talks New Album And Playing With System Of A Down [online]. [Cit. 2019-03-30]. Dostupné online.
 6. Clutch – Info [online]. Facebook, 2008-01-05, [cit. 2014-06-29]. Dostupné online.
 7. Musician to musician – The Frederick News-Post : Arts And Entertainment Topics [online]. The Frederick News-Post, 2013-04-18, [cit. 2014-06-29]. Dostupné online.
 8. VODKA BROAD WHORIZONS. CLUTCH ~Tim Sult Interview! [online]. 12. máj 2013, [cit. 2018-03-23]. Dostupné online.
 9. CLUTCH : Media [online]. Pro-rock.com, [cit. 2014-06-29]. Dostupné online. Archivované 2014-07-08 z originálu.
 10. Blast Tyrant/Basket of Eggs [online]. Pro-Rock.com, February 10, 2011. Dostupné online. Archivované 2014-07-08 na Wayback Machine Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2023-11-03]. Dostupné online. Archivované 2014-07-08 z originálu.
 11. The acoustic version of Clutch’s ‘Tight Like That’. Metal Sucks, 18. marec 2011. Dostupné online.
 12. Video Interview with Neil Fallon of Clutch. 88 Miles West, 7. január 2015. Dostupné online.
 13. Clutch Aim for 'Diverse' 11th Album [online]. [Cit. 2018-03-23]. Dostupné online.
 14. https://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/clutch_releasing_new_album_book_of_bad_decisions_in_september.html
 15. CLUTCH Drummer Featured On New FIVE HORSE JOHNSON Album [online]. Road Runner Records, 27. máj 2006, [cit. 2007-07-27]. Dostupné online.
 16. OPETH Keyboardist, CLUTCH Drummer Collaborate On New Project [online]. [Cit. 2007-07-27]. Dostupné online. Archivované 2007-06-24 z originálu.
 17. Deep Swell to Release Debut Album Next Month [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 18. DUNSMUIR Feat. CLUTCH Frontman, Ex-BLACK SABBATH Drummer: Debut Album Due In July. BLABBERMOUTH.NET, 2016-06-13. Dostupné online [cit. 2016-10-24]. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Clutch (band) na anglickej Wikipédii.