Colin Clark

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Colin Grant Clark
Britský a austrálsky ekonóm a štatistik
Britský a austrálsky ekonóm a štatistik
Narodenie2. november 1905
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie4. september 1989 (83 rokov)
Brisbane, Austrália
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Colin Clark

Colin Grant Clark (* 2. november 1905, Londýn, Spojené kráľovstvo - † 4. september 1989, Brisbane, Austrália) bol britský a austrálsky ekonóm a štatistik, ktorý pracoval v Spojenom kráľovstve a Austrálii. Propagoval používanie hrubého národného produktu (HDP) ako základu pre štúdium národných ekonomík.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne a vzdelával na Dragon School v Oxforde. V štúdiu pokračoval na vysokej škole vo Winchesteri, potom na Brasenose College Oxford. Prednášal štatistiku na University of Cambridge (1931 - 1938), kde dokončil tri knihy: Národný dôchodok, Ekonomické postavenie Veľkej Británie a Národné príjmy a výdavky. Jeho prvá kniha bola zaslaná vydavateľovi Danielovi Macmillanovi s odporúčaním od Keyness: „[...] Clark je, myslím, trochu génius: takmer jediný hospodársky štatistik, ktorého som kedy stretol, ktorý sa mi zdá prvotriedny.“[chýba zdroj]

Počas návštevy v Austrálii a na Novom Zélande v roku 1937 a 1938 prijal miesto v Queenslandskej vláde na pozvanie premiéra Williama Forgana Smitha. V tom čase písal Keynesovi o svojom rozhodnutí ostať v Austrálii.

Neobvykle pre štátneho zamestnanca pokračoval v jeho vedeckej práci, publikácii série článkov o ekonómii a pripravoval svoju knihu „Podmienky hospodárskeho pokroku“, ktorá bola uverejnená v roku 1940.

V roku 1984 bol menovaný Svetovou bankou ako jeden z priekopníkov ekonómie, spolu so Sirom Arthurom Lewisom, Gunnarom Myrdalom, W.W. Rostowom a Janom Tinbergenom.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Colin Clark na anglickej Wikipédii.