Conrad Aiken

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Conrad Potter Aiken
Conrad Aiken
americký spisovateľ

Narodenie 5. august 1889
Savannah, Georgia, USA
Úmrtie 17. august 1973 (84 rokov)
Savannah, Georgia, USA

Conrad Potter Aiken (* 5. august 1889, Savannah, Georgia, USA - 17. august 1973, Savannah) bol americký spisovateľ a básnik, otec britských spisovateliek Joan Aikenovej a Jane Aikenovej Hodgeovej.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Keď mal 11 rokov, jeho otec zabil jeho matku a potom i seba kvôli rodinným finančným problémom. Podľa niektorých správ bol Conrad svedkom tejto vraždy, podľa iných správ našiel obe telá. Vychovávala ho jeho prateta v Massachusetts. Conrad navštevoval súkromné školy a Middlesex School v Concorde v Massachusetts, potom Harvard University, kde redigoval časopis The Harvard Advocate spolu s T. S. Eliotom. Školu ukončil v roku 1912. Do Savannah sa vrátil 11 rokov pred smrťou. Jeho hrob, ktorý sa nachádza na cintoríne Bonaventure Cemetery na brehoch rieky Savannah, sa stal známym vďaka zmienke v diele Midnight in the Garden of Good and Evil, bestselleri Johna Berendta. Podľa miestnej legendy si Conrad želal, aby jeho náhrobný pomník bol vytvorený v podobe lavičky, pri ktorej by sa mohli návštevníci zastaviť, oddýchnuť si a tešili sa z martini na jeho hrobe.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho tvorba bola silne ovplyvnená symbolizmom, najmä jeho rané práce. V roku 1930 získal Pulitzerovu cenu za poéziu (za svoje dielo Selected Poems). Mnohé z jeho diel sa venujú psychologickým témam. Jeho báseň "Music I Heard" bola zhudobnená mnohými skladateľmi, vrátane Leonarda Bernsteina a Henryho Cowella. Conrad Aiken je považovaný za imagistu.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1934 - Silent Snow, Secret Snow, poviedka
  • 1914 - Earth Triumphant, zbierka básní
  • 1918 - The Charnel Rose, zbierka básní
  • 1933 - And In the Hanging Gardens, zbierka básní