Cory Doctorow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Cory Doctorow
kanadský spisovateľ, novinár, aktivista
kanadský spisovateľ, novinár, aktivista
Narodenie 17. júl 1971 (45 rokov)
Toronto, Ontário, Kanada
Odkazy
Webstránka http://www.craphound.com/ craphound.com, http:
Projekt
Guttenberg
Cory Doctorow
(plné texty diel autora)
Commons Spolupracuj na Commons Cory Doctorow

Cory Doctorow (* 17. júl 1971, Toronto, Ontário, Kanada) je bloger, novinár a autor vedeckej fantastiky, ko-editor populárneho blogu Boing Boing. Je zástancom liberalizácie zákonov o autorských právach a propagátorom organizácie Creative Commons a pri publikovaní svojich kníh používa niektoré z jej licencií. Medzi témy jeho prác patria Digital rights management, výmena súborov, tematika technologického pokroku, podstaty vedomia a osobnej slobody.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Doctorow sa narodil v kanadskom Toronte v trockistickej učiteľskej rodine,[1] Vyrastal atmosfére spoločenského a politického aktivizmu, už ako dieťa sa podieľal na kampaniach Greenpeace a hnutia pre nukleárne odzbrojenie. Vyštudoval tzv. slobodnú strednú školu v Toronte s názvom SEED School, a potom študoval na štyroch univerzitách, ale ani z jednej nezískal akademický titul.

V polovici roku 2006 sa presťahoval z Londýna, kde predtým počas štyroch rokov pracoval ako Koordinátor európskych záležitostí pre Electronic Frontier Foundation a pomáhal zriadiť Open Rights Group (Supinu otvorených práv), do Los Angeles v Kalifornii. V januári 2006 z Electronic Frontier Foundation odišiel, aby sa stal profesionálnym spisovateľom. Doctorow strávil akademický rok 2006-2007 ako hosťujúci profesor na University of Southern California, kde vyučoval napriek tomu, že nemá formálny akademický titul.[2] Potom sa vrátil do Londýna. Často verejne prednáša na témy autorských práv.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Doctorowov prvý román Down and Out in the Magic Kingdom vyšiel v januári 2003 ako prvý román, publikovaný pod jednou z licencií Creative Commons. Licencia dovoľovala čitateľom šíriť elektronickú verziu textu, za predpokladu, že ju nepoužili s cieľom tvoriť zisk a nepovoľovala tvoriť odvodené diela. Elektronická verzia bola vydaná súčasne s tlačenou.

V marci 2003 bola licencia zamenená inou, ktorá dovoľuje tvorbu odvodených prác, ako je fan fiction, ale stále zakazuje komerčné využitie. V auguste 2003 vyšlo v Salon.com „pokračovanie“, poviedka s názvom Truncat. Doctorowove ďalšie dva romány vyšli pod obdobnými licenciami Creative Commons a nasledovali rovnaký model, kde sa digitálna verzia sprístupňuje zdarma súčasne s tlačeným vydaním knihy. Sám autor tvrdí, že sa to na predajnosti jeho kníh odráža pozitívne, pretože si ich prečíta viac ľudí a tí, ktorým sa naozaj kniha páči, si ju potom aj kúpia.

V roku 2000 Cory Doctorow získal cenu Johna W. Campbella pre najlepšieho nového autora, v roku 2003 cenu Locus Award za najlepší prvý román (Down and Out in the Magic Kingdom), a v roku 2004 cenu Sunburst za najlepšiu kanadskú Sci-fi (za zbierku poviedok A Place So Foreign and Eight More).

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

Cory Doctorow v Stanforde, 2006

Medzi Doctorowove ďalšie práce patrí jeho prvá kniha, The Complete Idiot's Guide to Publishing Science Fiction (2000), a jeho články do Boing Boing, weblogu, ktorý ko-edituje, ako aj pravidelné stĺpčeky v časopisoch Popular Science a Make. Ďalej píše do magazínu Wired magazine, a príležitostne prispieva do iných časopisov a novín ako New York Times Sunday Magazine, Globe and Mail, Asimov's Science Fiction Magazine, a Boston Globe. V roku 2004 napísal esej o Wikipedii, ktorá je zahrnutá v The Anthology at the End of the Universe. V tom istom roku prezentoval na Microsoft's Research Group prednášku o technológii, copyrighte a DRM.[3]

V roku 1999 bol regionálnym riaditeľom Science Fiction and Fantasy Writers of America pre Kanadu. Coryho rodičia naznačili, že by mohli byť v príbuzenskom vzťahu k spisovateľovi E. L. Doctorowovi, ale samotný E. L. Doctorow to nedokázal potvrdiť ani vyvrátiť.[4]

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Životopis z Doctorowovej webstránky
  2. A Blogger Infiltrates Academe, Brock Read, Chronicle of Higher Education, Volume 53, Issue 31, Page A30, 6 April 2007.
  3. Doctorow, Cory. "Microsoft Research DRM talk". 17. jún 2004.
  4. "Off the Page: E.L. Doctorow". Washington Post. 20. máj 2004.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]