Cory Doctorow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cory Doctorow
kanadský spisovateľ, novinár, aktivista
kanadský spisovateľ, novinár, aktivista
Narodenie17. júl 1971 (52 rokov)
Toronto, Ontário, Kanada
Odkazy
Webstránkacraphound.com
Projekt
Guttenberg
Cory Doctorow
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Cory Doctorow

Cory Doctorow (* 17. júl 1971, Toronto, Ontário, Kanada) je bloger, novinár a autor vedeckej fantastiky, ko-editor populárneho blogu Boing Boing. Je zástancom liberalizácie zákonov o autorských právach a propagátorom organizácie Creative Commons a pri publikovaní svojich kníh používa niektoré z jej licencií. Medzi témy jeho prác patria Digital rights management, výmena súborov, tematika technologického pokroku, podstaty vedomia a osobnej slobody.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Doctorow sa narodil v kanadskom Toronte v trockistickej učiteľskej rodine,[1] Vyrastal atmosfére spoločenského a politického aktivizmu, už ako dieťa sa podieľal na kampaniach Greenpeace a hnutia pre nukleárne odzbrojenie. Vyštudoval tzv. slobodnú strednú školu v Toronte s názvom SEED School, a potom študoval na štyroch univerzitách, ale ani z jednej nezískal akademický titul.

V polovici roku 2006 sa presťahoval z Londýna, kde predtým počas štyroch rokov pracoval ako Koordinátor európskych záležitostí pre Electronic Frontier Foundation a pomáhal zriadiť Open Rights Group (Skupinu otvorených práv), do Los Angeles v Kalifornii. V januári 2006 z Electronic Frontier Foundation odišiel, aby sa stal profesionálnym spisovateľom. Doctorow strávil akademický rok 2006-2007 ako hosťujúci profesor na University of Southern California, kde vyučoval napriek tomu, že nemá formálny akademický titul.[2] Potom sa vrátil do Londýna. Často verejne prednáša na témy autorských práv.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Doctorowov prvý román Down and Out in the Magic Kingdom vyšiel v januári 2003 ako prvý román, publikovaný pod jednou z licencií Creative Commons. Licencia dovoľovala čitateľom šíriť elektronickú verziu textu, za predpokladu, že ju nepoužili s cieľom tvoriť zisk a nepovoľovala tvoriť odvodené diela. Elektronická verzia bola vydaná súčasne s tlačenou.

V marci 2003 bola licencia zamenená inou, ktorá dovoľuje tvorbu odvodených prác, ako je fan fiction, ale stále zakazuje komerčné využitie. V auguste 2003 vyšlo v Salon.com „pokračovanie“, poviedka s názvom Truncat. Doctorowove ďalšie dva romány vyšli pod obdobnými licenciami Creative Commons a nasledovali rovnaký model, kde sa digitálna verzia sprístupňuje zdarma súčasne s tlačeným vydaním knihy. Sám autor tvrdí, že sa to na predajnosti jeho kníh odráža pozitívne, pretože si ich prečíta viac ľudí a tí, ktorým sa naozaj kniha páči, si ju potom aj kúpia.

V roku 2000 Cory Doctorow získal cenu Johna W. Campbella pre najlepšieho nového autora, v roku 2003 cenu Locus Award za najlepší prvý román (Down and Out in the Magic Kingdom), a v roku 2004 cenu Sunburst za najlepšiu kanadskú Sci-fi (za zbierku poviedok A Place So Foreign and Eight More).

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

Cory Doctorow v Stanforde, 2006

Medzi Doctorowove ďalšie práce patrí jeho prvá kniha, The Complete Idiot's Guide to Publishing Science Fiction (2000), a jeho články do Boing Boing, weblogu, ktorý ko-edituje, ako aj pravidelné stĺpčeky v časopisoch Popular Science a Make. Ďalej píše do magazínu Wired magazine, a príležitostne prispieva do iných časopisov a novín ako New York Times Sunday Magazine, Globe and Mail, Asimov's Science Fiction Magazine, a Boston Globe. V roku 2004 napísal esej o Wikipedii, ktorá je zahrnutá v The Anthology at the End of the Universe. V tom istom roku prezentoval na Microsoft's Research Group prednášku o technológii, copyrighte a DRM.[3]

V roku 1999 bol regionálnym riaditeľom Science Fiction and Fantasy Writers of America pre Kanadu. Coryho rodičia naznačili, že by mohli byť v príbuzenskom vzťahu k spisovateľovi E. L. Doctorowovi, ale samotný E. L. Doctorow to nedokázal potvrdiť ani vyvrátiť.[4]

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Životopis z Doctorowovej webstránky
  2. A Blogger Infiltrates Academe, Brock Read, Chronicle of Higher Education, Volume 53, Issue 31, Page A30, 6 April 2007.
  3. Doctorow, Cory. "Microsoft Research DRM talk". 17. jún 2004.
  4. "Off the Page: E.L. Doctorow". Washington Post. 20. máj 2004.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]