Crowdfunding

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Crowdfunding (niekedy označovaný ako crowdfinancing alebo crowdsourced capital, slovensky kolektívne (davové) financovanie alebo kolektívna podpora) je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty a podniky pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených, ktorí za svoj príspevok očakávajú špeciálne odmeny. Charity a neziskové organizácie využívajú tento zbierkový model už dlhú dobu v offline kontexte; ale s príchodom sociálnych médií a web 2.0 technológií sa crowdfunding stal životaschopným zbierkovým mechanizmom aj pre ďalšie skupiny.

Crowdfunding je vhodný pre financovanie rôznych typov projektov, napríklad umeleckých diel, inovácií, charitatívnych a filantropických iniciatív, no niekedy urobia BOOM aj úplne uletené projekty. Základom jeho myšlienky je získanie unikátnej hodnoty pre všetky zapojené strany. Na jednej strane teda stojí myšlienka resp. projekt v podobe kampane (verejnej výzvy) a na strane druhej dav ľudí (nás), ktorých myšlienka projektu musí osloviť natoľko, aby sme boli ochotní za takýto produkt či službu zaplatiť niekoľko mesiacov dopredu. Ľudia často crowdfundingu nevenujú žiadnu pozornosť z dôvodu, že si ho spájajú len so zakladaním startupov, podnikaním prípadne charitou. Crowdfunding však pre bežných ľudí predstavuje exkluzívne zľavy, limitované edície a veľa iných možností, nakoľko odmeny navrhujú samotný tvorcovia kampaní a možnosti majú takmer neobmedzené.

V rámci Slovenska existuje niekoľko špecializovaných komunít, zaoberajúcich sa crowdfundingom ako napríklad Slovenské Centrum Fundrisingu, ktorý je z veľkej časti zameraný na širokú verejnosť a snaží sa bežným ľudom sprostredkovať špeciálne príležitosti ponúkané na crowdfundingových platformách.

Formy crowdfundingu[upraviť | upraviť zdroj]

Charitatívny crowdfunding a Crowdfunding na báze darov[upraviť | upraviť zdroj]

Financie sa získavajú prostredníctvom darov od rôznych jednotlivcov a spoločností bez akéhokoľvek protiplnenia darcov. Veľkým rozdielom  od tradičnej formy darcovstva je, že pri crowdfundingu je darca (nazývaný aj podporovateľ) informovaný o detailoch projektu a spôsobe využitia financií. Práve crowdfunding na báze darov je často jeden z najúspešnejších foriem financovania charít a neziskových organizácií. Niektorí poskytovatelia služieb ponúkajú jednotlivcom možnosť podporiť projekt z čisto filantropického dôvodu. Pri takejto forme crowdfundingu, investori nenadobúdajú vlastníctvo alebo iné práva na projekt, ani sa nestávajú veriteľmi.

Crowdfunding na báze odmeny a predpredaj[upraviť | upraviť zdroj]

V prípade crowdfundingu založenom na báze odmeny, je jednotlivcom, ktorí podporili projekt alebo podnik, poskytnuté nefinančné protiplnenie vo forme tovaru alebo služieb v neskoršom štádiu projektu. Projekty a podniky často ponúkajú jedinečné služby (odmeny) alebo nové produkty (predpredaj) výmenou za investíciu. Tento druh crowdfundingu umožňuje spoločnostiam začať už s istým počtom objednávok a zaisteným cash-flow (čo je jeden z hlavných problémov pre nové podniky) a takisto získava záujemcov pred uvedením produktu na trh.

Forma predpredaja je ideálna pre tých podnikateľov, ktorí disponujú prototypom, no potrebujú peniaze na dosiahnutie vývojovej produkcie. Produkty sú zaslané hneď po ich dokončení. Investori majú počas kampane možnosť kúpiť si daný produkt v predpredaji za akciovú cenu, v limitovanej edícii, prípadne s inou pridanou hodnotou, ktorá po uplynutí kampane nebude poskytovaná alebo sa jej cena zvýši.

Crowdfunding na báze odmeny môžu využiť aj tí záujemcovia, ktorí prototypom ešte nedisponujú. Práve tento druh crowdfundingu je často využívaný umelcami. Cieľom kampane môže byť napríklad vyzbieranie peňazí na nahrávanie CD albumu a jeho produkciu. V takomto prípade odmeny predstavujú okrem samotného CD aj varianty s podpisom, merch, špeciálny obsah, či vystúpenie speváka/speváčky na firemnej oslave. V tomto prípade však na rozdiel od predpredajového modelu sú ceny niekedy podstatne vyššie ako je bežná cena "produktu" (CD). Zvýšená cena predstavuje finančnú podporu umelca a jeho tvorby.

Podielový crowdfunding[upraviť | upraviť zdroj]

Tento druh crowdfundingu je založený na investícii s finančným protiplnením. Veľké množstvo ľudí investuje do spoločnosti a profitujú z jej úspechu. Investori zvyčajne nadobudnú majetkovú účasť v spoločnosti, v ktorej profitujú z ročného zisku a zo zvýšenia hodnoty spoločnosti. Táto nová a alternatívna forma korporátneho financovania spája výhody crowdfundingu a kapitálovej účasti. 

Podielový crowdfundingu umožňuje účasť na financovaní start-upov v rannom štádiu alebo inovačných projektov v stredných podnikoch (väčšinou začínajúc od zhruba 100 eur).  Práve začínajúce spoločnosti často čelia problémom so získavaním kapitálu potrebného na financovanie svojho podnikania. Crowdinvestičná kampaň sa dá využiť ako prostriedok kumulácie potrebného kapitálu, ktorý potom umožní následné financovanie od bánk alebo finančných agentúr. 

Pôžičkový Crowdfunding[upraviť | upraviť zdroj]

Crowdfunding na báze pôžičiek predstavuje druh mikro-úverov pre projekty a spoločnosti. Niekoľko súkromných sponzorov požičia peniaze dlžníkovi prostredníctvom platformy (osobe alebo spoločnosti podľa ich vlastného výberu). Sprostredkovatelia platformy operujú ako on-line úverové trhy, ktoré zvyčajne dostávajú za svoje sprostredkovateľské služby odmenu.

Zmysel crowd lendingu spočíva v tom, že sprístupňuje financie podnikateľom a firmám, ktoré by nemali šancu získať úver z banky.

Najčastejšie využívanými formami crowdfundingu sú stále predpredajové odmeňovacie modely, no postupne sa však väčšej popularite začína tešiť aj podielový crowdfunding.

Crowdfundingové platformy[upraviť | upraviť zdroj]

Či už ide o mix predpredajového a odmeňovacieho modelu, alebo o ktorýkoľvek iný, spojenie medzi tvorcami kampaní a mikroinvestormi zabezpečujú crowdfundingové portály. Tie určujú pravidlá, poskytujú priestor pre samotní kampane a zabezpečujú aby sa vyzbierané peniaze nedostali do rúk podvodníkov.

Najrozšírenejšie medzinárodné platformy:

 • IndieGoGo je platforma, ktorá povoľuje publikovanie kampaní širokému spektru projektov a založenie projektu je možné z akejkoľvek krajiny.
 • Kickstarter sa špecializuje na kreatívne projekty v oblasti hudby, filmu, počítačových hier, výtvarných a múzických umení, dizajnu a architektúry. Podporovať projekty a nakupovať produkty z Kickstarteru môžete odkiaľkoľvek no zakladanie projektov je obmedzené na USA, UK, Kanadu, Austráliu, Nový Zéland a niekoľko ďalších krajín.
 • Quirky, ktorý umožňuje realizáciu dobrých dizajnov. Podporovatelia si vyberú najlepší nápad, ktorý potom prechádza štandardným vývojovým procesom výroby, balenia, prepravy, marketingu tvorby značky. Stávajú sa zároveň investormi, ktorí dostávajú časť zo zisku.
 • appbackr.com – Portál určený pre vývojárov aplikácií a fungujúci na podobných princípoch ako Quirky.
 • Hithit - Česká crowdfundingová platforma Hithit je online priestor pre financovanie nových myšlienok, kreatívnych zámerov, vydávanie hudobných albumov, nakrúcanie filmov, výrobu inovačných alebo dizajnových produktov, vývoj softvérov, mobilných aplikácií. Medzi zatiaľ najúspešnejšie projekty patrí kampaň pre internetovú televíziu DVTV Extra, či českú značku ručne vyrábaných topánok Vasky.[1][2]

Platformy na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Charitatívne platformy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Dobrá krajina je etablovaný systém pomáhajúci vytvárať verejné zbierky pre aktivity lokálnych komunít. Zameriava sa na motiváciu jednotlivcov zaujímať sa o svoje okolie a aktívne sa podieľať na jeho rozvoji v rámci komunity
 • Ľudia Ľuďom je darcovský portál otvorený pre fyzické i právnické osoby, ktorý umožňuje získať zdroje na financovanie rôznych projektov. Na portáli majú svoje výzvy na podporu umelci, záujmové združenia, aktivisti, školy, samosprávy ale aj jednotlivci, ktorí sa ocitli v núdzi. Jej súčasťou je aj charitatívna aukčná platforma pričom výnos z aukcií ide na konkrétne výzvy zverejnené na Ľudia Ľuďom.
 • dakujeme.sk je prvý darcovský portál na Slovensku. Sme priestorom, kde sa stretávajú ľudia, ktorí potrebujú pomoc, dobrovoľníci, štedrí darcovia a fundraiseri – ľudia, ktorí citlivo vnímajú svet okolo seba. Snažia sa ho zmeniť: odpovedať na volanie o pomoc, získavať dary pre organizáciu a zažiť pri tom všetkom zábavu.
 • Darujme je nadstavbovou službou portálu Ľudia Ľuďom určenou pre neziskové organizácie. Vďaka nej môžu prijímať dary priamo na svojich webových stránkach.

Platformy postavené na odmenách[upraviť | upraviť zdroj]

 • StartLab je najväčšia slovenská crowdfundingová platforma spustená v marci 2015 zameraná na verejnoprospešné projekty. V rokoch 2015 až 2018 bolo na platforme viac ako 250 projektov, ktoré boli podporené sumou cez 800tis. eur.
 • Marmelada bol crowdfundingový portál pre kreatívcov a ich podporovateľov, na ktorom sa nachádzali najmä filmové, hudobné a literárne projekty. Fungovať začal vo februári 2015. V súčasnosti Marmeláda už nie je aktívna.

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

 • Shootyho zbierka sa stala v roku 2010 najpopulárnejšou zbierkou na konkrétny projekt na Slovensku. Vyzbierané prostriedky slúžili na billboardovú antikampaň Martina „Shootyho“ Šútovca proti vtedajšej koaličnej politickej strane a jej hlavnému predstaviteľovi. Pôvodne malo ísť o prenájom pár billboardov no vďaka medializácii a popularite Shootyho karikatúr sa vyzbieralo až 72 217,33 €.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. DVTV vybrala na rozvoj rekordních 9,7 milionů Kč [online]. 2020-11-06, [cit. 2022-04-02]. Dostupné online. (CS)
 2. Zlínské Vasky vybraly na Hithitu téměř 5,5 milionu korun. Mákli jsme si, takový zájem jsme opravdu nečekali, říká Staněk [online]. 2020-23-07, [cit. 2022-04-02]. Dostupné online. (CS)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]