Crowdfunding

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Crowdfunding (niekedy označovaný ako crowdfinancing alebo crowdsourced capital, slovensky kolektívne (davové) financovanie alebo kolektívna podpora) je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty a podniky pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených, ktorí za svoj príspevok očakávajú špeciálne odmeny. Charity a neziskové organizácie využívajú tento zbierkový model už dlhú dobu v offline kontexte; avšak s príchodom sociálnych médií a web 2.0 technológií sa crowdfunding stal životaschopným zbierkovým mechanizmom aj pre ďalšie skupiny.

Crowdfunding je vhodný pre financovanie rôznych typov projektov, napríklad umeleckých diel, inovácií, charitatívnych a filantropických iniciatív, no niekedy urobia BOOM aj úplne uletené projekty. Základom jeho myšlienky je získanie unikátnej hodnoty pre všetky zapojené strany. Na jednej strane teda stojí myšlienka resp. projekt v podobe kampane (verejnej výzvy) a na strane druhej dav ľudí (nás), ktorých myšlienka projektu musí osloviť natoľko, aby sme boli ochotný za takýto produkt či službu zaplatiť niekoľko mesiacov dopredu. Ľudia často crowdfundingu nevenujú žiadnu pozornosť z dôvodu, že si ho spájajú len so zakladaním startupov, podnikaním prípadne charitou. Crowdfunding však pre bežných ľudí predstavuje exkluzívne zľavy, limitované edície a veľa iných možností, nakoľko odmeny navrhujú samotný tvorcovia kampaní a možnosti majú takmer neobmedzené.

V rámci Slovenskej republiky existuje niekoľko špecializovaných komunít, zaoberajúcich sa crowdfundingom ako napríklad Slovenské Centrum Fundrisingu či Crowdstarter, ktorý je z veľkej časti zamerený na širokú verejnosť a snaží sa bežným ľudom sprostredkovať špeciálne príležitosti ponúkané na crowdfundingových platformách.

Formy crowdfundingu[upraviť | upraviť zdroj]

 • Predpredaj – máš prototyp, potrebuješ peniaze na dotiahnutie vývoju a produkciu. Produkty zasielaš hneď ako sú dokončené. Ľudia majú počas kampane možnosť kúpiť tvoj produkt v predpredaji za akciovú cenu, v limitovanej edícii, prípadne s inou pridanou hodnotou, ktorá po uplynutí kampane nebude poskytovaná alebo sa jej cena zvýši.
 • Odmeny – tento typ je často využívaný umelcami. Cielom kampane môže byť vyzbieranie peňaží na nahrávanie CD albumu a jeho produkciu. V takomto prípade odmeny predstavujú okrem samotného CD aj varianty s podpisom, merch, špeciálny obsah, no tiež vám speváčka za zvyčajne vysokú cenu príde zaspievať na firemnú oslavu. V tomto prípade však na rozdiel od predpredajového modelu sú ceny niekedy podstatne vyššie ako je bežná cena "produktu" (CD). Zvýšená cena predstavuje finančnú podporu umelca a jeho tvorby.
 • Podielový crowdfunding – je menej zaužívaný spôsob pri ktorom bežní ľudia môžu investovať do spoločností pred ich vznikom aj menšie sumy a nakupovať ich podiely napríklad už od 100€.
 • Pôžičkový crowdfunding – predstavuje pôžičky od ľudí ľuďom, prípadne od ľudí inštitúciám či podnikom. Spojenie medzi žiadateľmi a veriteľmi, administráciu a ďalšie služby sú zabezpečené treťou stranou – sprostredkovateĺom v podobe takto zameraného portálu / platformy.

Najčastejšie sa asi môžete stretnúť s mixom predpredajového a odmeňovacieho modelu, postupne sa však väčšej popularité teší aj podielový crowdfunding.

Crowdfundingové platformy[upraviť | upraviť zdroj]

Či už ide o mix predpredajového a odmeňovacieho modelu, albo o ktorýkoľvek iný, spojenie medz tvorcami kampaní a mikroinvestormi zabezpečujú crowdfundingové portály. Tie určujú pravidlá, poskytujú priestor pre samotní kampane a zabezpečujú aby sa vyzbierané peniaze nedostali do rúk podvodníkov.

Najrozšírenejšie medzinárodné platformy:

 • IndieGoGo je platforma, ktorá povoľuje publikovanie kampaní širokému spektru projektov a založenie projektu je možné z akejkoľvek krajiny.
 • Kickstarter sa špecializuje na kreatívne projekty v oblasti hudby, filmu, počítačových hier, výtvarných a múzických umení, dizajnu a architektúry. Podporovať projekty a nakupovať produkty z Kickstartru môžete odkiaľkoľvek no zakladanie projektov je obmedzené na USA, UK, Kanadu, Austráliu, nový zéland a niekoľko ďalších krajín.
 • Quirky, ktorý umožňuje realizáciu dobrých dizajnov. Podporovatelia si vyberú najlepší nápad, ktorý potom prechádza štandardným vývojovým procesom výroby, balenia, prepravy, marketingu tvorby značky. Stávajú sa zároveň investormi, ktorí dostávajú časť zo zisku.
 • appbackr.com – Portál určený pre vývojárov aplikácií a fungujúci na podobných princípoch ako Quirky.

Platformy na slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

 • Dobrá krajina je etablovaný systém pomáhajúci vytvárať verejné zbierky pre aktivity lokálnych komunít. Zameriava sa na motiváciu jednotlivcov zaujímať sa o svoje okolie a aktívne sa podieľať na jeho rozvoji v rámci komunity
 • Ľudia Ľuďom je darcovský portál otvorený pre fyzické i právnické osoby, ktorý umožňuje získať zdroje na financovanie rôznych projektov. Na portáli majú svoje výzvy na podporu umelci, záujmové združenia, aktivisti, školy, samosprávy ale aj jednotlivci, ktorí sa ocitli v núdzi. Jej súčasťou je aj caritatívna aukčná platvorma pričom výnos z aukcií ide na konkrétne výzvy zverejnené na Ľudia Ľuďom.
 • dakujeme.sk je prvý darcovský portál na Slovensku. Sme priestorom, kde sa stretávajú ľudia, ktorí potrebujú pomoc, dobrovoľníci, štedrí darcovia a fundraiseri – ľudia, ktorí citlivo vnímajú svet okolo seba. Snažia sa ho zmeniť: odpovedať na volanie o pomoc, získavať dary pre organizáciu a zažiť pri tom všetkom zábavu.
 • Darujme je nadstavbovou službou portálu Ľudia Ľuďom určenou pre neziskové organizácie. Vďaka nej môžu prijímať dary priamo na svojich webových stránkach.
 • StartLab je crowdfundingová platforma spustená v marci 2015 zameraná hlavne na nekomerčné a neziskové projekty.
 • marmelada je crowdfundingový portál pre kreatívcov a ich podporovateľov, na ktorom sa nachádzajú najmä filmové, hudobné a literárne projekty. Fungovať začal vo februári 2015.
 • Shootyho zbierka sa stala v roku 2010 najpopulárnejšou zbierkou na konkrétny projekt na Slovensku. Vyzbierané prostriedky slúžili na bilboardovú antikampaň proti vtedajšej koaličnej politickej strane a jej hlavnému predstaviteľovi. Pôvodne malo ísť o prenájom pár bilboardov no vďaka medializácii a popularite Shootyho karikatúr sa vyzbieralo až 72 217,33 €.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]