Cyber Monday

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Cyber Monday je neologizmus prvýkrát použitý v roku 2005 organizáciou National Retail Federation's (divíziou Shop.org). Vzťahuje sa na pondelok nasledujúci po „čiernom piatku“.

Maloobchodníci si v rokoch 2002 a 2003 všimli, že veľa spotrebiteľov, ktorí nestihli nakúpiť v piatok a sobotu po vďakyvzdaní (boli príliš zaneprázdnení alebo nenašli čo hľadali), nakupovali výhodnejšie on-line v pondelok z domu alebo z práce.

„Cyber Monday“ je marketingový termín pre pondelok po Vďakyvzdaní v Spojených štátoch. Pojem "Cyber Monday" bol vytvorený marketingovou spoločnosťou na podporu nakupovania on-line. Termín debutoval 28. novembra 2005 v tlačovej správe Shop.org s názvom "Cyber Monday Quickly Becoming One of the Biggest Online Shopping Days of the Year" (Kybernetický pondelok sa rýchlo stáva jedným z najväčších online nákupných dní v roku).

Podľa prieskumu Shop.org/Bizrate Research, eHoliday Mood štúdie "77 percent on-line predajcov povedalo, že sa ich tržby výrazne zvýšili v pondelok po Dni vďakyvzdania, trend, ktorého hnacou silou sú výrazné on-line zľavy a propagácia počas Cyber Monday v tomto roku (2005)". V roku 2013 v USA on-line predaj počas tohto dňa vzrástol o 20,6% oproti predchádzajúcemu roku.

Cyber Monday sa stal medzinárodným marketingovým termínom používaným pre on-line predajcov aj mimo Ameriku; napríklad v Argentíne, Kanade, Čile, Číne, Kolumbii, Nemecku, Írsku, Ugande, Japonsku, Portugalsku, Švédsku a Spojenom kráľovstve.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cyber Monday na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]