Cyklón na Samoe (1889)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cyklón na Samoe

Apia, marec 1889, tesne po cyklóne.
Dátum
Začiatok cyklónu15. marec 1889
Rozpustenie cyklónu17. marec 1889
Štatistiky cyklónu
Typ cyklónuHurikán 1. kategórie
Sila vetra120 km/h (75 mph)
Mŕtvych200+
Postihnutá oblasť
Najviac postihnutá oblasťApia, Samoa Samoa

Cyklón na Samoe bola tropická cyklóna, ktorá v marci roku 1889 zasiahla Samou. Bolo zničených veľa prístavov vrátane hlavného prístavu v Apii, ktorý bol zasiahnutý 15. marca 1889. Búrka potopila sedem lodí a zomrelo viac ako 200 ľudí, zväčša námorníci.

Cyklón[upraviť | upraviť zdroj]

Nemecká stroskotaná loď SMS Adler.

V marci 1889 v prístave prevládali nemecké a americké lode. Veľmi sa im darilo obchodovať na ostrovoch Samoa. Taktiež sa tu objavovali britské lode, ktorých ale bolo pomenej. V dňoch prichádzajúcej katastrofy sa zahraniční námorníci nevedeli zmieriť s menším ziskom, tak aj napriek tomu, že sa blížil cyklón, neposlúchli rozkaz na opustenie prístavu. Keďže prístav v Apii má voľný výbežok do Tichého oceánu lode, ktoré neboli ukotvené, ale ktoré obchodovali, odplavilo. Stalo sa tak 15. marca 1889. Lode „hádzalo“ z jednej strany na druhú.

Keď cyklón udrel výsledok bol katastrofálny. Miestni ľudia si vzali všetky veci do bezpečia, keďže zažili už podobné cyklóny. Sťahovali sa viac do vnútrozemia.

Potopených bolo šesť lodí zo siedmich. Tri lode USS Trenton, USS Nipsic a USS Vandalia patrili USA a tri lode SMS Olga SMS Eber a SMS Adler patrili Nemecku. Posledná siedma loď odplávala skôr, ako cyklón zaútočil v plnej sile. Bola to loď Calliope, britského pôvodu. Pri katastrofe zomrelo najmenej 200 ľudí z toho väčšina boli námorníci lodí.[1] Táto katastrofa sa často poukazuje ako príklad zmyslu života pred ctižiadostivou závislosťou po zisku.[2] Aj napriek tejto katastrofe sa zahraniční obchodníci nepoučili a tvrdohlavo obchodovali naďalej.

Lode a ich stavy[upraviť | upraviť zdroj]

USS Trenton Spojené štáty americké Stroskotala. 1 mŕtvy
USS Nipsic Spojené štáty americké Zničená na brehu. 8 mŕtvych
USS Vandalia Spojené štáty americké Stroskotala. 43 mŕtvych
HMS Calliope Veľká Británia loď bola zachránená -
SMS Olga Nemecko Zničená na brehu. ? mŕtvych
SMS Eber Nemecko Stroskotala a potopila sa. 73 mŕtvych
SMS Adler Nemecko Stroskotala a potopila sa. 20 mŕtvych

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]