Preskočiť na obsah

Cyklistická doprava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mestská cyklistika v Pekingu

Cyklistická doprava je druh cyklistiky, pričom bicykel sa používa na dopravu z domu do práce, školy alebo iné miesto, na rozdiel od používania bicykla na šport, rekreáciu alebo turistiku.

Bicykel a cyklistické vybavenie[upraviť | upraviť zdroj]

Bicykle slúžiace na cyklistickú dopravu, často nazývané aj mestské bicykle, majú viacero prvkov, ktoré zlepšujú ich použiteľnosť: kryty reťaze a zadného kolesa, stojany, predné a zadné nosiče nákladu, sedačky na prepravu detí.

Cyklistická infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Infraštruktúra pre cyklistickú dopravu zahŕňa v prvom rade lineárne stavby ako cestičky pre cyklistov a cyklopruhy. Ďalšími prvkami sú riešenia križovatiek s ohľadom na cyklistov, návrh verejných priestorov priateľských k cyklistom a v neposlednom rade parkovacie možnosti pre bicykle.

Záujmové združenia[upraviť | upraviť zdroj]

Cyklisti, ktorí používajú bicykel na dopravu, sa podobne ako v iných oblastiach ľudských činností združujú do záujmových združení. Ich cieľom môže byť buď lokálna podpora cyklistickej dopravy (napr.: výstavba cyklistickej infraštruktúry), alebo ovplyvňovanie právnych a iných všeobecných noriem (napr. povinnosť nosenia prilby na bicykli).

Na úrovni Slovenska pôsobí OZ Cyklokoalícia a tiež národná platforma viacerých aktérov Cykloplatforma, ktoré sa zaoberá legislatívou a pripomienkovaním zákonov, ako aj ustanovuje rámec a odporúčania pre rozvoj cyklistiky na celoslovenskej a lokálnej úrovni.

Systém verejných bicyklov[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Verejný bicykel

Systém tiež známy pod anglickým termínom „bike sharing“ spočíva v poskytnutí bicyklov na zdieľané používanie jednotlivcom bez toho, aby ich vlastnili. Verejné bicykle slúžia na dopravu do neveľmi vzdialených cieľov v mestskom prostredí. Zároveň pre užívateľa odstraňujú tri problémy každodenného používania bicyklov: domáce parkovanie, krádež a údržbu bicykla.

Legislatíva[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku upravujú problematiku cyklistickej dopravy najmä nasledujúce zákony:

  • Zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška 9/2009, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]