Danio pruhované

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
danio pruhované
Zebrafisch.jpg
danio pruhované
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Danio rerio
Synonymá
Brachydanio rerio
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Danio pruhované (Danio rerio, syn. Brachydanio rerio), medzi akvaristami známe aj ako zebrička je sladkovodná ryba z čeľade kaprovité (Cyprinidae), ktorá pochádza z oblastí východnej Indie, od Kalkaty až po Masulipatam.

Dorastá do veľkosti 6 cm (prírodná forma). Jedná sa o významný modelový organizmus v genetike a molekulárnej biológii.

Pôvod[upraviť | upraviť kód]

Pochádza z južnej Ázie (východná India).

Vzhľad[upraviť | upraviť kód]

Telo je podlhovasté štíhle, zo strán mierne stlačené. Chrbát má rybka tmavý až olivovo hnedý. Oblasť bruška má zlatistý nádych. Na bokoch je zvyčajne 7-9 kovovo modrých pruhov. Tieto pruhy sú tiež na chvostovej a análnej plutve. Chrbtová plutvička je tmavšia so zlatým lemovaním. Z kútikov papuľky vyrastajú dva páry fúzov, jeden z párov je výrazne dlhší.

Existuje množstvo farebných variácií: závojová (predĺžené plutvy), závojovo zlatá, kovovo lesklá apod.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

V prírode sa živia drobným hmyzom, ktorý spadne na hladinu. V akváriu ochotne prijímajú sušenú a mrazenú potravu.

Voda[upraviť | upraviť kód]

Teplota vody pre Danio pruhované by mala byť okolo 20-26 ° C. Voda by mala byť slabo kyslá pH 6-6,5 a mäkká. Danio je veľmi prispôsobivá rybka aj čo sa týka chemizmu vody a tak nevadia drobné odchýlky v pH a tvrdosti.

Povaha[upraviť | upraviť kód]

Dania je mierumilovaná ryba. Veľmi čulá a plná energie. Väčšinu času sa dania medzi sebou pri hladine preháňajú a málokedy ich uvidíte v pokoji. V noci spí u dna.

Chov v akváriu[upraviť | upraviť kód]

Akvárium by malo mať čo najväčšiu dĺžku i na úkor šírky. Veľa vodných rastlín je samozrejmosťou. Do tých sa dania budú pravidelne trieť.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

V prírode sa daniá rozmnožujú v období dažďov, teda pri veľkej zmene chemizmu vody. Trú sa v skupinách, svoje ikry rozptyľujú do vegetácie. Na trenie pripravíme nádrž o objeme 10 litrov, bez dna, ale s roštom alebo niečím čo zabráni rodičom požierať ikry. Na trenie vyberáme dobre živené 6 mesačné jedince. Nádrž obohatíme jemnolistými rastlinami. Voda v nádrži by mala byť čerstvá, mäkká a kyslá (to pôsobí aj ako dezinfekcia a ochrana ikier pred plesňou). Neskoro večer do nádrže umiestnime samčekov a ďalší deň ráno za svitania samičky (je lepšie viac samcov ako samičiek). K treniu dochádza takmer okamžite. Trú sa okolo dvoch hodín, z ikier sa do 48 hodín vyliahne poter, ktorý sa za týždeň rozpláve. Kŕmime drveným sušeným krmivom, vareným žĺtkom. Za 3 mesiace dosiahne poter predajnej veľkosti.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]