David-Maria Sassoli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David-Maria Sassoli
David-Maria Sassoli
David-Maria Sassoli
9. Predseda Európskeho parlamentu
Momentálne v úrade
od 3. júl 2019
Predchodca Antonio Tajani
Biografické údaje
Narodenie30. máj 1956 (65 rokov)
Florencia Taliansko
Politická stranaTalianska demokratická strana
Alma materFlorentská univerzita
Profesiapolitik, novinár
Štátna príslušnosťtalianska
Národnosťtalianska
Odkazy
David-Maria Sassoli na davidsassoli.com
Spolupracuj na CommonsDavid-Maria Sassoli
(multimediálne súbory)

David-Maria Sassoli (*30. máj 1956 Florencia Taliansko), novozvolený predseda Európskeho parlamentu (2019), je bývalý novinár, ktorý začal svoju kariéru v menších talianskych novinách. Tiež pracoval s vydavateľským tímom novín "Il Giorno". V 70. rokoch vyštudoval politológiu na Florentskej univerzite - (Università degli Studi di Firenze). Na začiatku kariéry novinára pracoval pre lokálne noviny, kým prestúpil do" Il Giorno". V registri profesionálnych novinárov je od roku 1986.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 začal pracovať v talianskom národnom verejnom vysielaní "RAI" a tiež bol zástupcom riaditeľa a predstaviteľom vlajkovej lode štátneho vysielania, ktorou bol program "TG1" na "RAI Uno".

V roku 2009 vo veku 52 rokov zanechal novinársku prácu a vstúpil do Talianskej demokratickej strany, čo je stredo-ľavo orientovaná strana založená v roku 2007. Najvyššia predstaviteľka zahraničných vecí Federica Mogheriniová je tiež členkou tejto talianskej strany.

V roku 2009 sa Sassoli stal predsedom delegácie Talianskej demokratickej strany v Európskom parlamente.

V roku 2013 vstúpil do volebnej kampane a súťažil o post primátora Ríma. Skončil na druhom mieste za Ignaziom Marinom, ktorý vykonával mandát v rokoch 2013 - 2015.

25. mája 2014 bol zvolený za poslanca EP v rámci 8. legislatúry. Bol tiež zvolený za člena Komisie pre dopravu a turizmus.

Na začiatku svojho mandátu 3. júla 2019 Sassoli uviedol, že EÚ potrebuje "znížiť vzdialenosť" medzi inštitúciami a európskymi občanmi. Vo svojej nástupnej reči v stredu hovoril o európskom projekte ako o mierovom a demokratickom. Uviedol, že občania EÚ chcú zostať v únii a sú pyšní na to, že EÚ je taká rôznorodá.

Opakoval aj aforizmus Emmanuela Macrona o klimatickej zmene, hovoriac, že ´toto nie je planéta "B" ´.

Sassoli sa stal predsedom EP potom, ako predtým pracoval ako viceprezident zodpovedný za mediteránsky rozpočet a politiku.

Je členom Aliancie socialistov a demokratov v EP.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

David Sassoli je ženatý s Alessandrou Vittoriniovou, s ktorou majú dve deti, Giulia a Liviu. Je fanúšikom futbalového tímu ACF Fiorentina.

Je aktívnym členom talianskeho združenia novinárov, spisovateľov a ďalších osobností "Articolo 21, liberi di…", ktoré podporuje slobodu prejavu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]