Delta Okavanga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Delta Okavanga

Delta rieky Okavango je rozsiahla bezodtoková oblasť v severozápadnej časti Botswany neďaleko mesta Maun. Rieka Okavango tu vytvára vnútrozemskú deltu, ktorá má v čase najvyššieho stavu vody (od júna do augusta) rozlohu okolo 15 000 km² a je vtedy zelenou oázou v okolitej púšti.

Pôvodne sa Okavango vlievalo do rozsiahleho jazera Makgadikgadi, ktoré však v dôsledku klimatických zmien zhruba pred desiatimi tisícmi rokmi vyschlo a zostalo z neho len pár menších vodných plôch, ako je napr. Ngam. Vody Okavanga tak narážajú na rozpálenú púšť Kalahari a postupne sa vyparujú, pričom tvoria labyrint kanálov a ostrovčekov. Najväčším je Chief’s Island. Ide o močiar, ktorého hĺbka nepresahuje dva metre.[1] Teploty v lete dosahujú až 40 °C. Vo východnej časti delty sa nachádza národný park Moremi Game Reserve.

Typickou rastlinou oblasti je trstina, zo zveri, ktorá sa do delty sťahuje za vodou, je najrozšírenejšia voduška červená (odhadom až šesťdesiat tisíc kusov).[2] Ďalej tu žije slon africký, lev katanžský, Hyena hnedá, pes hyenovitý, hroch obojživelný, byvol africký, sitatunga, antilopa skákavá, zebra stepná, pavián čakma, orol jasnohlasý, Kršiak rybár, ibis posvätný a krokodíl nílsky. Ichtyofaunu tvorí napríklad afrotetra botswanská alebo kríčkovec červenolemý.

V okolí delty žijú bantuské kmene Hambukushu, Dceriku a Wayeyi (Baya, Bayeyi, Yei) a krovácke kmene Bugakhwe a ǁanikhwe.

Juhoafrický filmár Rick Lomba nakrútil v roku 1986 dokument Koniec raja, v ktorom varuje pred rastúcim hospodárskym využívaním oblasti, ktoré ohrozuje tunajší unikátny ekosystém.[3]

V februári 2013 bola delta Okavanga uvedená ako jeden zo siedmich prírodných divov Afriky[4] a v júni 2014 ju UNESCO na zasadnutí v Dohe zaradilo ako tisícu položku na Zoznam svetového dedičstva.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2015-01-24]. Dostupné online. Archivované 2009-07-19 z originálu.
  2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2015-01-24]. Dostupné online. Archivované 2015-01-28 z originálu.
  3. http://www.imdb.com/title/tt3453440/?ref_=nm_flmg_cin_2
  4. http://sevennaturalwonders.org/africa/
  5. http://whc.unesco.org/en/news/1159

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Delta Okavanga na českej Wikipédii.