Desomorfín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Desomorfín
Desomorfín
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec C17H21NO2
Termochemické vlastnosti
Entropia topenia 189 °C
Ďalšie informácie
Číslo CAS 427-00-9
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Desomorfín 7,8-dihydro-6-desoxymorfín, permonid alebo ľudovo krokodíl je silno návykové opioidné narkotikum vyrábané z kodeínu. Pre zvýšenie účinku desomorfínu sa pridáva k destilátu aj skvapalnený bután, jód, acetónové riedidlo, červený fosfor či kyselina chlorovodíková. Jeho užívanie vedie k odpadávaniu tkaniva až na kosť a pomerne rýchlo vedie k smrti.

História[upraviť | upraviť kód]

Desomorfín je jednou z modifikácií morfínu. Pôvodne mal slúžiť v lekárstve ako náhrada morfínu, nikdy však nenašiel široké využitie, a to napriek svojej nízkej cene a svojím účinkom (je približne osemkrát silnejší ako morfín). Výskumníci koncom 30-tych rokov získali pri pokusoch niekoľko farmakologicky účinných látok, najsľubnejšími z nich boli desomorfín (USA) a metadón (Nemecko). V pokusoch so zvieratami sa však preukázalo, že desomorfín má síce rýchlejší a silnejší analgetický účinok ako morfín, ale účinok lieku trvá iba 2-4 hodiny, a veľmi rýchlo dochádza k drogovej závislosti.

Obchodný názov[upraviť | upraviť kód]

  • Permonid (Švajčiarsko, vyrobený pred niekoľkými desaťročiami firmou Roche [1])

Krokodíl[upraviť | upraviť kód]

Desomorfín upútal pozornosť v r. 2010 v Rusku vďaka dostupnosti látok, z ktorých sa vyrába. Na získanie kodeínových tabliet v Rusku nie je potrebný recept, skvapalnený bután sa používa v náplniach do zapaľovača, acetónové riedidlo, kyselina chlorovodíková a jód sú v predaji, červený fosfor je možné získať zo škatuliek od zápaliek. Svoje meno táto devastujúca droga získala podľa výzoru pokožky narkomana, ktorý jej podľahne. Vďaka toxickým nečistotám, ktoré krokodíl obsahuje, sa po čase koža začína lúpať v kusoch, obnažuje tkanivo až na kosť a nastáva gangréna, pri ktorej je nutná amputácia končatín.

Sociálna nebezpečnosť[upraviť | upraviť kód]

Ľahká dostupnosť, nízka cena a časté predávkovanie robí túto drogu veľmi nebezpečnou. Je veľmi rýchlo návyková a po prepadnutí závislosti ľudia "hnijú" zaživa - na tele sa objavia zle sa hojace rany a drogovo závislí zväčša nežijú dlhšie ako jeden a pol roka od získaní návyku. Prudko sa zvyšuje percento závislých na desomorfíne z celkového počtu drogovo závislých, a táto droga sa začína šíriť z Ruska do strednej a západnej Európy.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Desomorphin Pharmawiki.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • KLEKNER, Radim. Mladé Rusy žere krokodil, levná náhražka heroinu [online]. Centrum.cz, 2011-07-18T09:45+02:00, [cit. 2012-07-30]. Dostupné online. (po česky)
  • HAMMER, Michal. "KROKODIL" nebezpečná droga z Ruska [online]. Policie ČR, 14.11.2011, [cit. 2015-12-01]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Дезоморфин na ruskej Wikipédii a Desomorphine na anglickej Wikipédii.