Dezomorfín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
dezomorfín
dezomorfín
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec C17H21NO2
Termochemické vlastnosti
Entropia topenia 189 °C
Ďalšie informácie
Číslo CAS 427-00-9
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Dezomorfín[1] (iné názvy: 6-deoxy-7,8-dihydromorfín[1], 7,8-dihydro-6-dezoxymorfín, dezormorfín[2], dihydrodezoxymorfín[2], Permonid; ľudovo: krokodíl; medzinárodne Deso(r)morphine[2]) je silno návykové opioidné narkotikum vyrábané z kodeínu. Na zvýšenie účinku dezomorfínu sa pridáva k destilátu aj skvapalnený bután, jód, acetónové riedidlo, červený fosfor či kyselina chlorovodíková. Jeho užívanie vedie k odpadávaniu tkaniva až na kosť a pomerne rýchlo vedie k smrti.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Dezomorfín je jedna z modifikácií morfínu. Pôvodne mal slúžiť v lekárstve ako náhrada morfínu, nikdy však nenašiel široké využitie, a to napriek svojej nízkej cene a svojím účinkom (je približne osemkrát silnejší ako morfín).

Výskumníci koncom 30. rokov získali pri pokusoch niekoľko farmakologicky účinných látok, najsľubnejšími z nich boli dezomorfín (USA) a metadón (Nemecko). V pokusoch so zvieratami sa však preukázalo, že dezomorfín má síce rýchlejší a silnejší analgetický účinok ako morfín, ale účinok lieku trvá iba 2-4 hodiny, a veľmi rýchlo dochádza k drogovej závislosti.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Obchodný názov je Permonid (Švajčiarsko), vyrobený pred niekoľkými desaťročiami firmou Roche [3].

Meno krokodíl je podľa výzoru pokožky narkomana, ktorý túto drogu berie. Vďaka toxickým nečistotám, ktoré krokodíl obsahuje, sa po čase koža začína lúpať v kusoch, obnažuje tkanivo až na kosť a nastáva gangréna, pri ktorej je nutná amputácia končatín.

Rusko[upraviť | upraviť zdroj]

Dezomorfín upútal pozornosť v r. 2010 v Rusku vďaka dostupnosti látok, z ktorých sa vyrába. Na získanie kodeínových tabliet v Rusku nie je potrebný recept, skvapalnený bután sa používa v náplniach do zapaľovača, acetónové riedidlo, kyselina chlorovodíková a jód sú v predaji, červený fosfor je možné získať zo škatuliek od zápaliek.

Sociálna nebezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Ľahká dostupnosť, nízka cena a časté predávkovanie robí túto drogu veľmi nebezpečnou. Je veľmi rýchlo návyková a po prepadnutí závislosti ľudia "hnijú" zaživa - na tele sa objavia zle sa hojace rany a drogovo závislí zväčša nežijú dlhšie ako jeden a pol roka od získaní návyku.

Prudko sa zvyšuje percento závislých na dezomorfíne z celkového počtu drogovo závislých, a táto droga sa začína šíriť z Ruska do strednej a západnej Európy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch
  2. a b c vyhláška ministerstiev zdravotníctva a spravodlivosti z 1. júna 1967 (57/1967 Zb.), ktorou sa vykonáva vládne nariadenie o jedoch a iných látkach škodlivých zdraviu
  3. Desomorphin Pharmawiki.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • KLEKNER, Radim. Mladé Rusy žere krokodil, levná náhražka heroinu [online]. Centrum.cz, 2011-07-18T09:45+02:00, [cit. 2012-07-30]. Dostupné online. (po česky)
  • HAMMER, Michal. "KROKODIL" nebezpečná droga z Ruska [online]. Policie ČR, 14.11.2011, [cit. 2015-12-01]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Дезоморфин na ruskej Wikipédii a Desomorphine na anglickej Wikipédii.