Destiny’s Child

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Destiny's Child
koncert skupiny
koncert skupiny
Základné informácie
Pôvod USA Houston, Texas, USA
Žáner(-re) R&B, pop, soul, hip-hop soul,
neo soul, gospel, teen pop[1]
Pôsobenie 1997 – 2005
(Krátka spolupráca: 2007)
Vydavateľstvá Columbia
Bývalí členovia
Beyoncé Knowles (1990–2005)
Kelly Rowland (1992–2005)
Michelle Williamsová (2000–2005)
LaTavia Roberson (1990–2000)
LeToya Luckett (1993–2000)
Farrah Franklin (2000)

Destiny's Child bola americká R&B dievčenská hudobná skupina ocenená cenou Grammy Award. Pôvodne ju tvorili Beyoncé Knowles, Kelly Rowland, LeToya Luckett a LaTavia Roberson, neskôr len tri: Beyoncé Knowlesová, Kelly Rowlandová a Michelle Williamsová. Skupina predala vyše 50 miliónov albumov a singlov a podľa World Music Awards to bola najpredávanejšia dievčenská skupina všetkých čias. 12. júna 2005 na turné v Barcelone ohlásili, že už nebudú vystupovať spolu a dajú sa na sólovú kariéru v hudbe, divadle, televízii a filme.

1998: Destiny's Child[upraviť | upraviť zdroj]

Album Destiny's Child bol prvým štúdiovým albumom skupiny. Nahrávaciu zmluvu poskitli Columbia Records v roku 1997, keď šokovali producentov svojimi harmonickými vokálmi. Už v roku 1997 začali nahrávať prvý singel k albumu "No No No". Popri nahrávaní stretli hudobného producenta a umelca Wyclefa Jeana, ktorý im poskytol novú inštrumnetálnu verziu projektu "No No No" a tak vďaka nemu nahrali ďalšiu časť singlu "No No No (Part II.)". Singel "No No No" sa vyšplhal na prvé miesta hitparád a oslavoval úspech po celej Amerike a časti Európy. Neskôr vyšiel ich debutový album pomenovaný po názve skupiny - Destiny's Child. Album sa rýchlo rozšíril a predalo sa ho vyše 3 miliónov v druhom polroku. ďalší singel "With Me" nemal až taký úspech ako ten predošlý a vyšplhal sa na 56. miesto v hitparádach.

Neskôr, začiatkom roka 1999 stretli producenta Timbalanda, ktorý s nimi spolupracoval na ďalšiom single. Singel "Get On The Bus" bol venovaný soundtracku "Prečo sa blázni milujú?" a dostal sa na 2. miesto v hitparádach. Na choreografii spolupracovali so speváčkou Aaliyah. Po megaúspechu začali pracovať na ďalšom albume

1999: The Writing's On The Wall & Problémy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1999 začali pracovať na svojom druhom albume The Writing's On The Wall. Beyoncé sa tu už prezentovala ako autorka niektorých textov piesní ako napríklad "Bug a Boo", alebo "Say My Name". Prvým singlom, ktorý reprezentoval album bol "Bills Bills Bills", ktorý bol už v prvom týždni na 1. mieste a bol nominovaný pre cenu Gramy Awards. Neskôr natočili ďalší klip, tektokrát k piesni "Bug a Boo", ktorá neslávila síce taký úspech ako predošlí singel, ale dostala sa na 5. miesto hitparád.

Počas úspechu druhého albumu sa začali šíriť informácie o nadradzovaní Beyoncé Knowles nad ostatné členky skupiny pre dôvod, že Mathew Knowles, ktorý bol manažérom skupiny bol zároveň otcom Beyoncé. LeToya a LaTavia mali záujem podpísal novú nahrávaciu zmluvu s Ludacrisom a cítili sa oklamané manažérom skupiny. Tým začali spory medzi Beyoncé, Kelly a LaTaviou a Letoyou. Veľký poprask nastal vtedy, keď Mathew Knowles vyškrtol LeToyu a LaTaviu z projektu na nový videoklip "Say My Name" a nahradil ich bez upozornenia.

Začiatkom roka 2000 sa zostava skupiny zmenila. LeToya a LaTavia už neboli členkami skupiny a boli nahradené Farrah Franklin a Michelle Williams. Farrah Franklin sa tiež podielala na natáčaní videoklipu "Bills Bills Bills". Videoklip "Say My Name" sa odohral prvýkrát na BET Music a šokoval LeToyu a LaTaviu, ktoré nevedeli o natáčaní a ani o vyradení zo skupiny. V tejto veci sa začal súdny proces za porušenie autorských práv a podvode. Medzitým sa singel "Say My Name" stal najpredávanejším singlom vôbec a získal aj cenu Gramy Awards. ďalším Singlom skupiny bol "Jumpin' Jumpin'", ktorý sa stal tiež megahitom skupiny. Tento singel bol posledným singlom členky skupiny Farrah Franklin, pretože ju tiež z projektu vyškrtli a zostali pracovať ako trio.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia skupiny Destiny’s Child

Štúdiové albumy a kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Videá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Destiny's Child [online]. Allmusic, [cit. 2008-06-24]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]