Diamantová sútra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čínska podoba Diamantovej sútry z 9. storočia

Diamantová sútra (v sanskrite: वज्रच्छेदिका प्रज्ञापारमितासूत्र Vadžračhédikapradžňápáramitá sútra; po čínsky: 金剛般若波羅蜜多經 alebo skrátene 金剛經 Ťin-kang-ťing) je krátka sútra ktorá patrí k pradžňápáramitovej literatúre. Doslova by sa názov sútry dal preložiť ako „Sútra najvyššej múdrosti ostrej ako diamant“. Patrí k veľmi obľúbeným sútram máhajánového budhizmu, vo východnej Ázii patrí k najobľúbenejším vôbec. Jej obsahom je učenie o nepodstatnosti všetkých javov, obklopujúcich človeka alebo prebiehajúcich v jeho mysli. Tieto javy sú svojou podstatou (obsahom) prázdne, iluzívne, čo je zvlášť dôležité pre tých, ktorí meditujú. Práve pochopenie toho, že všetky javy hmotného sveta aj ľudskej mysle sú ilúzie je podľa budhizmu nutným predpokladom pre prebudenie - osvietenie.

Najstaršia dochovaná tlačená kniha[upraviť | upraviť zdroj]

Kópia tejto sútry nájdenej v Číne v jaskynnom komplexe Mo-kao v roku 1907, ktorá je v súčasnosti uložená v Britskej knižnici, je považovaná za najstaršiu dochovanú ručne tlačenú knihu. Podľa dodatku na konci 5-metrového zvitku bola zhotovená podľa gregoriánskeho kalendára 11. mája 868 istým Wang Ťiem: „Pre všeobecné voľné šírenie s úctou vyrobil Wang-Ťie na počesť svojich rodičov 13. dňa 4. mesiaca 9. roku Sien-tchung“.

Diamantová sútra, ktorú vytlačil Wang Ťie technikou drevotlače na papier z rastlinných vlákien sa tak stala prvou tlačenou knihou v histórii prostredníctvom čínskych vynálezov a indickej budhistickej filozofie.

Wangov exemplár sútry sa dostal neskôr do rúk cestovateľa Aurela Steina, ktorý ju odniesol z jaskyne Mo-kao po hodvábnej ceste do Londýna, kde sa nachádza v British Library.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]