Dietrich Bonhoeffer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dietrich Bonhoeffer
nemecký luteránsky teológ a protinacistický bojovník
nemecký luteránsky teológ a protinacistický bojovník
Narodenie4. február 1906
Vroclav, Poľsko
Úmrtie9. apríl 1945 (39 rokov)
koncentračný tábor Flossenbürg, Flossenbürg, Nemecko
Odkazy
Webstránkadbonhoeffer.org
CommonsSpolupracuj na Commons Dietrich Bonhoeffer

Dietrich Bonhoeffer (* 4. február 1906, Vroclav, Poľsko – † 9. apríl 1945, koncentračný tábor Flossenbürg, Flossenbürg, Nemecko) bol nemecký luteránsky teológ, významná osobnosť tzv. Bekennende Kirche (Vyznávačská cirkev), bojovník proti nacizmu.

Už vo veľmi mladom veku sa stal docentom evanjelickej teológie v Berlíne, angažoval sa v ekumenickej oblasti. Proti prenasledovaniu Židov zo strany nacistov sa verejne staval už od apríla 1933, vystúpil proti arizačným zákonom a protestantskému združeniu Deutsche Christen (Nemeckí kresťania), ktoré zastávalo nacistické, rasistické a antisemitistické pozície. V rokoch 19351940 viedol (legálny, neskôr nelegálny) kazateľský seminár (Predigerseminar) v rámci tzv. Bekennende Kirche vo Finkenwalde (dnes Zdroje, časť Štetína). Približne od roku 1938 sa pripojil k protinacistickému povstaniu, ktoré sa snažil organizovať Wilhelm Franz Canaris. V roku 1940 mu bol uložený zákaz prednášať, v roku 1941 aj zákaz publikovať. 5. apríla 1943 bol zatknutý a o dva roky neskôr bol na výslovný príkaz Adolfa Hitlera popravený ako jeden z posledných odporcov nacizmu, ktorí boli dávaní do súvislosti s atentátom z 20. 7. 1944.

Bonhoeffer vždy zdôrazňoval prítomnosť Ježiša Krista v každom spoločenstve kresťanov kdekoľvek na svete, veľký význam pripisoval Ježišovej Reči na vrchu a osobnému nasledovaniu Krista. Bol presvedčený, že viera a skutky veriaceho musia byť v súlade, a toto svoje presvedčenie aj sám žil, i v časoch nacizmu. V listoch, ktoré písal z väzenia, rozvinul veľmi zaujímavé myšlienky o budúcej podobe cirkvi, ktorá sa bude solidarizovať s núdznymi, o nenáboženskej interpretácii Biblie, cirkevnej tradícii a liturgii.

Roku 2022 bola na evanjelickom kostole v Nálepkove osadená pamätná tabuľa, pripomínajúca pobyt Bonhoeffera v Čiernohorských Kúpeľoch v roku 1932.[1] Slávnosť viedol biskup P. Mihoč a uskutočnili sa dve prednášky: Ten, ktorý poznal pravdu - príbeh Dietricha Bonhoeffera (profesor R. Králik)[2] a Príbeh nenaplnenej lásky Dietricha a Márie (E. Mihočová).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ANDRÉ, Igor. Bonhoeffer v Nálepkove / Ako sa známy evanjelický teológ prihovára súčasnému slovenskému kresťanovi [online]. svetkrestanstva.postoj.sk, [cit. 2023-04-01]. Dostupné online.
  2. V Nálepkove si pripomenú Dietricha Bonhoeffera [online]. www.ecav.sk, [cit. 2023-04-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dietrich Bonhoeffer na nemeckej Wikipédii.