Dildo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dildo

Dildo (z angl. dildo) je sexuálna pomôcka v tvare umelého penisu, používaná predovšetkým na masturbáciu. Na rozdiel od vibrátora (=robertka) dildo nevibruje.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Už v mladšom paleolite sa objavili artefakty podobné dnešnému tvaru, ktoré sa pravdepodobne používali pre sexuálne účely.[1] Predpokladá sa, že niektoré tieto historické "pomôcky" sa používali na perforáciu mladých dievčat. Aj keď tieto názory boli niektorými archeológmi spochybňované. Najstarší známy umelý penis je 20 cm falus z prachovca spred 30 000 rokov, ktorý sa našiel v jaskyni neďaleko nemeckého mesta Ulm.[2]

Prvé nálezy z lešteného kameňa sa odhadujú na obdobie 2 500 rokov pred Kr. V časoch starovekého Ríma sa objavujú zo slonoviny a vzácnych drevín. Vznik plastických hmôt priniesol prvé plastové dildá a v sedemdesiatych rokoch začal obrovský rozmach erotických pomôcok z latexu. Po ňom sa objavil silikón a nakoniec zlúčeniny silikónu ako napr. „Love Clon“ – veľmi podobný ľudskej pokožke. Veľmi obľúbené sú aj dildá z akrylátu a kryštalického skla.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Marshack, A. 1972 The Roots of Civilization McGraw-Hill New York: 333
  2. Ancient phallus unearthed in cave, BBC News, 25. júl 2005 (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dildo

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dildo na českej Wikipédii.