Masturbácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Masturbácia alebo onánia, resp. onanovanie, masturbovanie, sebaukájanie, zriedkavo ipsácia je forma sexuálneho správania spočívajúca v sexuálnom vzrušovaní pohlavných orgánov (u mužov penis, u žien vagína resp. klitoris), príp. aj iných erotogénnych zón (napr. prsníky) vlastnou rukou (autoerotizmus), rukou partnera či partnerky, príp. erotickými pomôckami (napr. u mužov umelou vagínou, u žien umelým penisom) prevažne s cieľom dosiahnuť orgazmus. V širšom zmysle slova sa tu zaraďujú aj iné druhy sexuálneho styku bez penetrácie (petting, orálny sex).

Do začiatku 20. storočia bola masturbácia celospoločensky považovaná za jeden zo smrteľných hriechov a príčin narušenia zdravia. Sexuálna revolúcia v druhej polovici 20. storočia viedla k jej odtabuizovaniu. Vedecká obec ju už nepovažuje za chorobný jav a časť odborníkov ju vníma ako prospešnú. Sebaukájanie naďalej odsudzujú náboženstvá ako kresťanská či islamská a judaistická náboženská náuka.

Masturbuje veľa ľudí. Dokazujú to výsledky rozsiahleho výskumu z konca 20. storočia. Podľa tohto výskumu masturbuje viac mužov (94 %) ako žien (80 %). Muži začínajú masturbovať v priemere okolo 12 roku života, ženy často až po puberte.[chýba zdroj]

Druhom masturbácie je aj autofelácia.

Formy masturbácie[upraviť | upraviť zdroj]

Najčastejším prípadom masturbácie je pohlavné sebauspokojovanie, teda forma autosexuality. Masturbácia môže byť vykonávaná ale aj s prostredníctvom druhej osoby. Popri najčastejšej forme vykonávania masturbácie s použitím ruky existujú sexuálne hračky a masturbačné pomôcky, ktoré môžu byť použité pre podporu pri masturbácii.

Masturbácia popri pohlavnom styku predstavuje najčastejšiu formu sexuálnej aktivity. Je obľúbená aj ako spoločná sexuálna praktika s partnerom, nakoľko mnohým ľuďom sa pri pohľade na masturbujúceho partnera zvyšuje sexuálne vzrušenie. Masturbácia predstavuje jednu z možností bezpečného sexu (safer sex), teda sexu, pri ktorom je minimalizované riziko prenosu pohlavných chorôb.

Masturbácia je spôsob sebaútechy po frustrácii alebo sklamaní, keď človek uniká do infantilného sveta predstáv.[1]

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvod výrazu masturbácia nie je objasnený. Podľa jedného predpokladu vznikol spojením lat. manus (ruka) a stupro (znásilniť; zneuctiť, zhanobiť), teda vo význame hanobiť sa rukou.[chýba zdroj] Druhou teóriou je spojenie lat. slov mas (samec, muž) a turbare (v danom význame narúšať, porušovať; rozrušiť, vzrušiť, hnevať, rozčúliť), teda buď ako porušovať mužstvo alebo vzrušovať mužstvo.[chýba zdroj]

Výraz onánia alebo onanovanie vychádza od biblickej postavy Onana, ktorého uvádza Genezis 38,8-10: Vtedy Júda povedal Onanovi: „Obcuj so ženou svojho brata, vezmi si ju za ženu a zaisti potomstvo svojmu bratovi!“ Keďže Onan vedel, že potomstvo nebude jeho, kedykoľvek obcoval so ženou svojho brata, zakaždým vylieval semeno na zem, len aby neposkytol potomstvo svojmu bratovi.[2] Tento výraz vznikol nepresným výkladom biblického textu, keďže v skutočnosti Onan praktikoval prerušovanú súlož, kedy semeno vystriekol miesto do manželky na zem.

Ipsácia z latinského ipsa - samo.

Autoerotika podľa Sigmunda Freuda odvodené z pojmu autoerotizmus.

Okrem týchto výrazov existujú aj ďalšie slangové alebo vulgárne výrazy ako napr. honiť (si), honcovať, klátiť, mastiť (sa/si), drnkať (si), ukájať sa. prostredníctvom liberalizácie sexu medzi mladistvými, mladiství v tejto súvislosti používajú rozšírenejšiu verziu vulgarizmov a slangových výrazov, ktoré sú nimi vnímané zväčša bez výraznejších predsudkov (napr. masturbácia v textoch moderných piesní a pod.).

Zdravotné a psychologické efekty[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudia začínajú masturbovať prevažne v puberte, pričom masturbácia je sprevádzaná aj zmenami správania počas procesu (nielen sexuálneho) dospievania. Väčšinou býva podmienená zvedavosťou alebo objavením príjemných pocitov po dotýkaní sa pohlavných orgánov.[3] Odborníci akcentujú pozitíva masturbácie. Pre mužov s predčasnou ejakuláciou je masturbácia vhodným spôsobom, ako sa naučiť ovládať svoje telo.

Masturbácia je pozažovaná za chorobnú len vtedy, keď je spojená s pudovým núteným výkonom ako napr. verejný exhibicionizmus či závislosť na masturbácii - notorická masturbácia. Niektoré zdroje uvádzajú[chýba zdroj], že ženy, ktoré pravidelne masturbujú majú problém dosiahnuť uspokojenie pri styku s mužom, čo môže aj nemusí narúšať sexuálny život.[4] Notorická masturbácia je považovaná skôr za symptóm ako za príčinu.[5][6] Závislosť na masturbácii môže byť znakom emocionálnych problémov, ktoré by mali v určitých prípadoch by byť liečené s pomocou psychológa.[7] Ako pri iných zlozvykoch, je potrebné zvážiť príčiny takéhoto správania.[8][9]. Negatívom prejavom pri zvýšenom sebaukájaní môže byť súčasné zanedbávanie pracovných povinností či iných dôležitých životných úloh.[10] Medzi odborníkmi prebieha diskusia, že či sexuálna závislosť skutočne existuje. Závislosť na masturbácii je považovaná niektorými odborníkmi za symptóm sexuálnej závislosti.[11]. Muž môže utrpieť počas masturbácie ohnutie alebo iné podobné zranenie, ktoré môže viesť k zlomeniu penisu alebo Peyronieho chorobe[12]. Pri zúženej predkožke (fimóze) môže vzniknúť zranenie pri manipulácii, napríklad natrhnutie a podobne. [13] Pri vyskytujúcej sa fimóze môže byť akákoľvek manipulácia s penisom problematická. Fimózu je možné odstrániť obriezkou. Pri použití cudzích telies pri masturbácii tak žien ako i mužov môže dôjsť k ich uviaznutiu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Aardweg, G. M. Terapie homosexuality. Praha: Hnutí Pro život ČR, 2003, s. 93.
 2. podľa katolíckeho prekladu; evanjelický preklad: Potom povedal Júda Ónanovi: Podľa švagrovského práva vojdi k bratovej žene, vezmi si ju a postaraj sa svojmu bratovi o potomstvo. Ónan však vedel, že potomstvo nebude patriť jemu, preto kedykoľvek vošiel k bratovej žene, semeno vypúšťal na zem, aby svojmu bratovi nesplodil potomka. Hospodinovi sa to však nepáčilo, preto aj jeho usmrtil.
 3. Pšenička, O: Trblietanie dotyku. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 1999, 348 s., ISBN 80-88795-14-1, s. 156.
 4. Schneiderová, S. Som správny chlapec? Bratislava: Mladé letá, 1998, ISBN 80-06-00816-7, s. 100.
 5. Levine M. P., Troiden R. R.. The myth of sexual compulsivity. Journal of Sex Research, 1988, s. 347–363. DOI10.1080/00224498809551467.
 6. Giles J. No such thing as excessive levels of sexual behavior. Archives of Sexual Behavior, 2006, s. 641–2. DOI10.1007/s10508-006-9098-3. PMID 17109229.
 7. University of Pennsylvania Office of Health Education article on masturbation [online]. Vpul.upenn.edu, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online.
 8. Childrens Medical Office of North Andover, P.C. article on Masturbation in Early Childhood [online]. Chmed.com, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online.
 9. Patricia Fawver Ph.D. Sexual health [online]. The Sexual Health Network, 01/10/2006. Dostupné online.
 10. Uzel, R. Poradna - sexuologie a gynekologie. Onanie - masturbace (muži). cit. 2014-01-14.
 11. BBC Relationships: Addicted to sex [online]. Bbc.co.uk, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online.
 12. Fitkin J, Ho GT. Peyronie's disease: current management. Am Fam Physician, August 1999, s. 549–52, 554. Dostupné online. PMID 10465229.
 13. article on Foreskin contraction (phimosis) [online]. Netdoctor.co.uk, [cit. 2011-05-29]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Masturbácia