Diskusia:Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdroj[upraviť kód]

@Armin:Treba pridať skutočný zdroj článku. Heslá v knihe Encyklopédia spisovateľov sveta sú výrazne kratšie, takže aj keby si ho sem opísal celý, tak stále je výrazne kratší ako momentálna podoba článku. Vasiľ (diskusia) 07:21, 18. december 2017 (UTC)

Zdravím. Heslo o Grimmelshausenovi som vytvoril kompiláciou a komparáciou faktov, ktoré som našiel na nemeckej a anglickej Wikipédii a čiastočne aj v hesle publikovanom v Encyklopédii spisovateľov sveta. - Pri sporných udalostiach som dal prednosť údajom na nemeckej Wikipédii, kde sú uvedené aj odkazy na pôvodné štúdie a články, ale zdá sa mi zbytočné kopírovať odkazy na zdroje, ktoré sú dostupné na inojazyčnej wiki. Radšej do hesiel dopĺňam odkazy na odbornú literatúru (najmä českú a slovenskú, ktorá je dostupná v našich knižniciach). Podobne tak činím pri iných biografických heslách (básnik Scarron, cár Alexej I. Romanov a pod.). Odkazovanie každého biografického faktu na nejaký zdroj je veľmi pracné, nehovoriac o tom, že v encyklopedických heslách (v publikovaných encyklopédiách) to nie je zvykom (zato by sa mala uvádzať použitá alebo odporúčaná odborná literatúra). Ak som v texte urobil chybu/chyby, ospravedlňujem sa a prosím o ich opravu. --Armin (diskusia) 21:32, 18. december 2017 (UTC)

Treba uviesť aj to, že rovnako je článok založený na preklade (ideálne pomocou {{preklad}}). Keď už aj literatúru konkrétne v texte necitujete (čo je preferovaný prístup), tak treba minimálne uviesť rozsahy strán (Alexej I. to nemal a ja som to ani v knihe Cesty ruské teologie nebol schopný nájsť, že z toho článku konkrétne z nej pochádza). 21:35, 18. december 2017 (UTC)

V poriadku, budem sa riadiť dobre mienenou radou (pri prekladoch budem uvádzať poznámku, že informácie čerpám z prekladu iných wikipédií). Pri tom hesle o cárovi Alexejovi I. som na prácu Florovského odkazoval (nepriamo v literatúre) v súvislosti s pôsobením moskovského patriarchu Nikona (posledný odstavec hesla). Myslím, že v tej jeho práci o tom bola zmienka, ale priznám sa, že v čase písania hesla som ju nemal poruke. Ak ju máte k dispozícii a "Nikonovu kauzu" v nej nájdete, prosím o doplnenie citácie (zdroja). Alebo to urobím dodatočne ja z Dějin Ruska, ktoré vyšli v Nakladatelství Lidové noviny. Ďakujem za dodatočné úpravy mnou vytvorených hesiel. --Armin (diskusia) 21:57, 18. december 2017 (UTC)

Trochu tu miešame aj iné témy, ale dobre teda.
Zdroje treba určite uvádzať. Triafanie len spamäti mi nepríde ako dobrý postup. Čo sa týka Alexeja I., pozriem to - Nikon je tam určite rozpísaný. Udivuje ma, že ste ju pridali ako zdroj, hoci ste ju nemali - to je úplne zlý postup. Aj doplnenie z Dějín Ruska je dobrý nápad (ak máte, tak potom tie novšie (Vydra et al., 2017) mi prídu ako lepšia možnosť než pôvodné). Vasiľ (diskusia) 00:26, 19. december 2017 (UTC)