Diskusia:Karin Lászlová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nepoužíval by som skratku ČSR pre Česko-Slovensko pred rokom 1960, lebo je zaužívaná pre Českú socialistickú republiku. --Kelovy (diskusia) 14:31, 18. máj 2016 (UTC)

Myslím, že väčšina si ju spája s týmto obdobím, ktoré je napokon aj takto linkované - ČSR - Prvá Československá republika.--Pe3kZA 14:40, 18. máj 2016 (UTC)
No to určite nie, mala len 16 rokov keď Prvá česko-slovenská republika skončila :) A publikovať začala až šesť rokov po tom, ako sa prestala používať skratka ČSR pre Česko-Slovensko, lebo vznikla ČSSR. Ale ja som mal na mysli niečo iné a to všeobecné používanie tejto konkrétnej skratky - ČSR. --Kelovy (diskusia) 14:49, 18. máj 2016 (UTC)
Veď aj ja hovorím o používaní skratky, veď ČSR existovala dlhšie, než ČS(S)R ;) Je to asi o vnímaní dejín a konkrétne spájanie pojmov; mne sa prioritne skratka spája s predsocialistickou republikou.--Pe3kZA 15:04, 18. máj 2016 (UTC)
Mne sa zasa prioritne spája s Českou socialistickou republikou, čo zjavne súvisí s mojím vekom :) V každom prípade má tá skratka dva odlišné významy, preto navrhujem nepoužívať ju, lebo to môže miasť--Kelovy (diskusia) 15:06, 18. máj 2016 (UTC)
Ja si myslím, že používanie skratiek vo všeobecnosti nie je veľmi šťastné riešenie. Pre pamätníkov ako ja to nie je problém, ale som presvedčený, že mnoho mladých ľudí ich už nevie správne zaradiť. Nerozumiem, prečo to nemôže byť jednoducho Česko-Slovensko (keď už Slovensko, čo by tam logicky malo byť uvedené, je persona non grata).--Zajano (diskusia) 15:12, 18. máj 2016 (UTC)
Mne jednoznačné skratky ako ČSSR, ČSFR, ZSSR nevadia, používajú sa aj v tlačených encyklopédiách, vypisovanie ich významu pri každej príležitosti by pôsobilo zbytočne rozťahane. Čo sa týka uvedenia štátu u narodenia a úmrtia, prihováram sa za variant: Česko-Slovensko, dnes Slovensko. --Kelovy (diskusia) 15:33, 18. máj 2016 (UTC)
@Kelovy: Rovnako ČSR je zaužívaná skratka pre Česko-Slovensko do roku 1960, pričom na mieste tých štátov narodenia/úmrtia je to spravidla uvádzané ako wikilink na príslušné heslo, ktorý to zjednoznačňuje (nikto nemusí hádať význam skratky), takže osobne nevidím problém. Môžme sa ale dohodnúť na jednotnom preferovanom uvádzaní všetkých (z pohľadu nášho regiónu) relevantných útvarov od vzniku Uhorského kráľovstva až po súčasnosť. --Teslaton (diskusia) 16:07, 18. máj 2016 (UTC)
No nielen z pohľadu nášho regiónu, mali by sme mať rovnaké pravidlá pre všetky osobnosti z celého sveta. --Kelovy (diskusia) 10:53, 19. máj 2016 (UTC)
@Zajano: Podľa akej logiky by tam "logicky" malo byť Slovensko? Slovensko bol v tom čase región unitárnej ČSR, o pár desaťročí/storočí predtým (Uhorsko/Habsburská monarchia/Rakúske cisárstvo/Rakúsko-Uhorsko, pričom namiesto týchto štátnych útvarov niektorí redaktori tiež rutinne uvádzajú ako štát narodenia "Slovensko") ani to nie, šlo o neexistujúci pojem/koncept. --Teslaton (diskusia) 16:07, 18. máj 2016 (UTC)