Diskusia:Láska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Erotická láska[upraviť kód]

V posledných týždňoch tu bolo pár úprav ohľadne erotickej lásky. Najprv niekto k erotickej príťažlivosti mužov a žien doplnil homosexuálnu príťažlivosť. Ja som to upravil na všeobecne na pohlavnú príťažlivosť s poukazom na to, že ide o eufemizmus, čo bolo okamžite vrátené bez udania dôvodu. Potom niekto celú celú sekciu prepracoval, pričom vypustil odrážku o erotickej príťažlivosti, ale opäť to bolo vrátené bez udania dôvodu. Podľa mňa tam táto odrážka nepatrí. Tu sa hovorí o hesle láska, nie o slove v slovníku. Slovo láska sa naozaj používa aj pre sex alebo aj beštialitu, ale ide o eufemizmus. Aj pri púhej erotickej príťažlivosti, pokiaľ je len erotická a nie aj citová, ide o eufemizmus. Pri hľadaní vhodnej referencie na podloženie tohto som našiel, že aj slovo "sušienka" sa používa pre sex, a predsa to nemáme spomenuté v hesle Sušienka. Navrhujem celú odrážku vypustiť. --Wilfrid (diskusia) 22:04, 21. február 2018 (UTC)

Nepovažujem sa za odborníka v tejto oblasti (psychológa, sexuológa ...), ale z môjho letmého pohľadu na históriu úprav vidím najväčší problém v tebou doplnenej „definícii“ lásky ako erotickej príťažlivosti muža a ženy, dvoch ľudí rovnakého pohlavia alebo dospelého s dieťaťom alebo zvieraťom. Naozaj si nemyslím (ak to nemáš nejakou referenciou podložené), že je vhodné definovať erotickú príťažlivosť medzi dospelým človekom a dieťaťom, alebo medzi človekom a zvieraťom ako LÁSKU. O definíciách lásky by som bol ochotný diskutovať, ale tebe podľa tvojho príspevku ide hlavne o tú erotickú lásku. Takže ak ide o ňu, som proti tvojmu návrhu a proti tvojej (ničím nepodloženej) definícii erotickej lásky.--JanoB (diskusia) 22:45, 21. február 2018 (UTC)
Ešte sa vyjadrím všeobecne k dopĺňaniu definícií. Sk.wiki rozhodne nie je dokonalá, máme tu veľa ničím nepodložených tvrdení a definícií. Ja som za to, aby sa každá nová definícia dopĺňala s referenciou. Podľa mňa je to logická požiadavka, aby sa kontinuálne zlepšovala kvalita wikipédie. To, že v minulosti to niekto neurobil, by nemal byť argument, aby sme v tom pokračovali. Navyše, vďaka kvalitnej referencii by sme predišli takýmto diskusiám, kde sa budú prezentovať iba individuálne a zväčša neodborné názory redaktorov. Ak by bola tvoja definícia kvalitne odzdrojovaná, nikto by nič nemazal (aj keby sa mu tá definícia možno subjektívne nepáčila).--JanoB (diskusia) 22:45, 21. február 2018 (UTC)
Nečítali ste, čo som tu napísal, ale ste pozerali históriu. Ja som navrhol označiť pojem láska pre erotickú príťažlivosť ako eufemizmus a vypustiť ideologicky motivovanú špecifickú zmienku o homosexuálnej príťažlivosti, ktorá tam bola doplnená len preto, že je to dnes v móde. A keď chcete referenciu pre označenie pedofílie láskou, pozrite tu: [1]: "Pedofilie: Sexuální láska k dětem, sexuální preference dětí, obvykle prepubertálních" (Capponi, Hajnová a Novák, Sexuologický slovník, 1994, str. 94). Ale sami autori tejto stránky sa pojmu láska bránia, pretože to so sexuálnou príťažlivosťou nemá nič spoločné: "bylo vypuštěno například slovo láska, stejně jako všechna další relativizující fakta". Navrhujem text: erotická príťažlivosť: pohlavný styk sa tiež označuje ako "milovanie", hoci sa to považuje za eufemizmus --Wilfrid (diskusia) 22:20, 22. február 2018 (UTC)