Diskusia:Paraglajding

From Wikipédia
Jump to navigation Jump to search

Slovenský pravopis zatiaľ neurčuje, ako sa paraglajding či paragliding vlastne píše. V budúcnosti sa bude písať tak, ako navrhuje Bronto. Zatiaľ väčšina používateľov slovenského jazyka píše paragliding. Stačí si dať prieskum cez Google v slovenčine. SLEX ani jedno ani druhé slovo zatiaľ nepozná. --Otm 19:32, 11 december 2005 (UTC)

Ale určuje. Cudzie slová sa časom prispôsobujú slovenskej výslovnosti. To, že nemáš väčšie slovníky, neznamená, že to nie je určené. Veľký slovník cudzích slov vydanie 1980: "paragliding", Veľký slovník cudzích slov vydanie 2000: "paraglajding (pôvodne písané paragliding)". Stačí? Bronto 19:49, 11 december 2005 (UTC)

Ok, beriem. --Otm 19:51, 11 december 2005 (UTC) Väčšina používateľov a aj denná tlač zatiaľ stál používa pôvodný anglický tvar (57 600/475 výskytov na Google v slovenčine, čiže oficiálny tvar zatiaľ nemá ani 1% výskyt). Aj oficiálna stránka paraglajdingu na Slovensku. Preto tí čo budú paraglajing na Wiki hľadať väčšinou použijú paragliding. Tým, že sa urobilo presmerovania by to malo byť OK.

Téma Paragliding - paraglajding[edit source]

Všeobecne zaužívané slovo v písomnom styku pre lietanie na padákovom krídle je paragliding, ktoré bolo prevzaté z angličtiny.V slovenčine nenáchadzame adekvátne pomenovanie tohoto druhu športu. Možeme hovoriť o lietaní na padákovom krídle, alebo môžeme použiť pôvodný názov, ktorý pochádza z angličtiny - paragliding. Vyslovuje sa paraglajding. Takto to používa aj LAA, letecká amatérska asociácia. Taktiež sa odborný názov pre lietanie na tomto zariadení je lietanie na padákovom krídle, nie na padáku. Na padáku padajú dolu parašutisti, nie letci na paraglidingu.Tí lietajú na padákovom krídle - paraglidingu, po nemecky Gleitschirme80.87.208.203 19:48, 12 december 2005 (UTC)

Rozumieš tomu, čo som napísal hore alebo nie? To, že väčšina ľudí robí nejakú chybu, neznamená, že sa to tým pádom stáva správnym. Bronto 18:36, 12 december 2005 (UTC)

Ešte dodávam, že písať paraglajding je aj systematické, lebo športy sa vlastne všetky píšu po slovensky: basketbal, pejntbal, futbal, hokej, tenis atď. Bronto 18:38, 12 december 2005 (UTC)

Paraglajding a paraglajd[edit source]

Tak ja sa ešte opýtam z inej strany... občas stretávam ľudí, čo robia paraglajding (v Česku), a oni v reči odlišujú "paraglajding", tj. činnosť, od "paraglajdu" (nominatív "paraglajd", čo je ten kvázi-padák, resp. klzák, na ktorom sa pri paraglajdingu lieta. V článku sa však používa v oboch prípadoch "paraglajding". Je to OK? --xgoni 21:39, 12 december 2005 (UTC)

Znie to logicky, ale na to ti musí odpovedať 80.87...Ja kvôli tomu edit war nezačnem.Bronto 22:16, 12 december 2005 (UTC)


== V bežnej == reči medzi letcami, ktorí lietajú na tomto športovom náradí, sa hovorí, že lietajú na paraglajdingu (paraglidingu angl.), čím sa rozumie používanie tohoto športového náradia na let vo vzdušnom priestore. Taktiež rovnaký názov sa používa aj ako názov tohto športového náradia. Adekvátny názov slovenský jazyk nepozná, mohli by sme použiť závesné alebo padákové krídlo..--80.87.212.3 06:54, 13 december 2005 (UTC)

Ahoj Anton, precitaj si este raz druhy odsek diskusie... (Ale určuje. Cudzie slová sa časom ...) --Maros 17:39, 13 december 2005 (UTC)
Maros, ja myslim, ze on sa ale vyjadroval k tej otazke ci sa rozlisuje paraglajding a paraglajd.Bronto 19:31, 13 december 2005 (UTC)
Aha... --Maros 22:57, 13 december 2005 (UTC)


== V bežnej reči == medzi pilotmi ktorí majú aspoň minimálnu predstavu o čom hovoria, tomu lietajúcemu zariadeniu rozhodne nikto nehovorí paragliding (paraglajding). Paragliding je činnosť, zariadeniu sa hovorí krídlo alebo padák (rovnako ako v Česku, ako písal Xgoni). Slovenský "odborný" názov je padákový klzák.

Aky je vzťah medzi Závesné_lietanie a Paraglajding? Helix84.JPG helix84 13:17, 17 január 2006 (UTC)

-Závesné lietanie je lietanie na pevnom krídle, ktoré má konštrukciou kovovú. Padákové krídlo je z tkaniny a jeho tvar je aerodynamický a ten sa vytvára pri doprednom pohybe tohoto krídla. Piloti ho bežne nazývajú "padák", pričom vlastne v skutočnosti je padákom parašutistická výstroj. Tu vzniká dvojzmyselnosť týchto názvov. --80.87.208.67 15:19, 22 január 2006 (UTC)Anto

Ja som raz čítal, ze Me-163 prekonal rýchlosť zvuku, pri Me-262 je to dosť neisté. Vasiľ 19:45, 7 október 2006 (UTC)

O Me-262 sa píše dolu v poznámke a tiež tu: en:Messerschmitt_Me_262#High speed research (posledny odstavec). Helix84.JPG helix84 19:58, 7 október 2006 (UTC)

odporúčaný článok Portál:Letectvo[edit source]

Odporúčaný článok/44
Paragliding.jpg

Paraglajding (po angl. paragliding) je letecký šport, ktorý pre pohyb vo vzduchu využíva špeciálne skonštruované krídlo z tkaniny, ktorá neprepúšťa vzduch a pri svojom doprednom pohybe sa nafukuje do aerodynamického tvaru, pričom nesie na šnúrach upevnenú sedačku, v ktorej sedí, alebo leží pilot tohto zariadenia.

Túžba lietať je tak stará, ako sama história človeka. V starogréckych bájach to bol Ikaros, ktorý letel na krídlach zhotovených z peria a vosku, až sa dostal do blízkosti slnka, kde sa mu vosk roztopil, perie vypadalo a on spadol dolu. V slovenských rozprávkach sú to lietajúce paripy, kone, ktoré nosili svojich rytierov a ktoré bojovali s nimi proti zlu. Taktiež trojhlavé šarkany mali možnosť lietať.

Azda najznámejšou osobnosťou v histórii, ktorá sa zaoberala lietaním bol Leonardo da Vinci, ktorého nákres lietacieho zariadenia pripomína dnešné závesné krídla. Na Slovensku sa o prvom lietaní hovorí v povesti o lietajúcom mníchovi Cypriánovi, ktorý zletel z Troch korún, nachádzajúcich sa v Pieninskom národnom parku, do údolia Dunajca.

Za vynálezcu klzáka sa považuje inžinier NASA a vedec Francis Melvin Rogallo (narodený 27.januára 1912), ktorý pracoval ako mladší inžinier v NACA (predchodca NASA) na optimalizácii padákov, používaných v letectve.