Diskusia:Pleso (Tatry a Nízke Tatry)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ak sa to dá, tak to treba spojiť. Po akým názvom? A kto to urobí?--Tatransky (diskusia) 08:17, 3. apríl 2018 (UTC)

Ja by som to nespájal.--Pe3kZA 09:15, 3. apríl 2018 (UTC)
Všimol som si na stránke Pleso, že okrem jedného, nie sú tam žiadne iné pramene, z ktorých vychádzal autor tohto hesla. V nesúlade je počet plies, lebo ako som ja uvádzal v Tatranských plesách výskumníci sa nezhodujú v počte plies ani na poľskej ani na slovenskej strane Tatier. Ak je teda podľa Magazínu Štátnej ochrany prírody SR v Tatrách 87 a v poľských 48 plies, tak kto má pravdu, keď samotní Poliaci nevedia koľko ich presne je a aj u nás to je problém, lebo sú stále plesá, nestále plesá atď.. Navyše v hesle Pleso sú chyby v zozname plies, lebo Horné Velické plieska, Malé Biele pleso, Satanove plieska, Pusté plesá, Malé Žabie pleso, Sesterské pleso, Studené plesá, Veľké žabie pleso (Mengusovské), Zbojnícke pleso, sú nesprávne pomenované. To isté treba povedať o poľských plesách: Czarny Staw Gasienicow, Czerwone Stawki, Dlugi Staw, Toporowe stawy, Wschodni Dwoisty Staw, Wyzni Staw Staszica, Wyznie Mnichowe Stawky (majú nesprávnu diakritiku), Zadni Staw a Zielony Staw a Zmarzly Staw (mala by byť rozlišovacia stránka a nie samostatné pleso), Zachodni Dwoisty Staw, majú nesprávne pomenovanie alebo nejestvujú. Je v tom neporiadok. ( načo je tam Zoznam významných plies v Tatrách keď je tam aj lišta: Úplné zoznamy plies. Snažil som sa v Tatranských plesách podať komplexnú informáciu s použitím poľskej WIKI. Všetky zoznamy je potrebné prekontrolovať a opraviť. A v tomto prípade treba pri zlučovaní myslieť aj na tieto argumenty, ktoré som uviedol. O plesách v Nízkych Tatrách a Západných Tatrách nemám dobré informácie, tak sa k nim nevyjadrujem. --Tatransky (diskusia) 16:10, 3. apríl 2018 (UTC)
Rozšíril som heslo, použil som niektoré údaje z hesla Pleso. Údaje zo zoznamu plies v Západných Tatrách nemusia byť správne ani názvy plies, nemám príslušnú literatúru, možno to opravím neskôr. Asi heslo Pleso, treba zmazať a presmerovať na túto stránku. Do hesla som nedal údaje o počte plies, lebo, ako som si prečítal odkaz na prameň Počet plies nič také, ako uvádza sa v tom hesle, okrem Nízkych Tatier, tam nie je. Takže bolo to akoby „vycucané z prsta“. Dúfam, že to je teraz v poriadku.--Tatransky (diskusia) 09:34, 4. apríl 2018 (UTC)

Ešte jedna vec k názvu: dal som to na Sg. to je tu ako štandard. Ale momentálny stav jej tatranské pleso, teraz som pozeral do slovníkov [1]. Vyzerá, že tatranský sa vzťahuje len k Vysokým Tatrám. Pričom plesá sú aj v Nízkych. Takže by som (ak to nie je problematické) presunul na názov „pleso (Tatry a Nízke Tatry)“. Vasiľ (diskusia) 21:31, 6. apríl 2018 (UTC)

Iné[upraviť kód]

Existujú aj nejaké tatranské prirodzené jazerá, ktoré sa nevolajú pleso? Konkrétne príklady, prosím...Lebo inak je úvodná veta vlastný výskum. 2A02:AB04:3CB:F000:6D92:B973:F589:A0E6 21:05, 6. apríl 2018 (UTC)