Diskusia:Zoznam lietadiel Vzdušných síl Slovenskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úplnosť[upraviť kód]

Pre úplnosť tohto zoznamu treba doplniť aj osudy lietadiel Aero L-29 Delfín,Suchoj Su-22 a Suchoj Su-25 ktoré tiež do roku 2002-3 slúžili v Slovenskom letectve. --Jagermeister (diskusia) 19:47, 21. september 2012 (UTC)

Ano, to postupne doplnim, pretoze pre nedostatok casu som to zatial nestihol. Ale inak teraz planujem akurat pracovat na lietadlach Su-22, Su-25, L-29 a potom na vrtulnikoch v slovenskom letectve.--Andrej-airliner (diskusia) 05:53, 23. september 2012 (UTC)
A ak by si nahodou vedel o osude nejakeho lietadla viac, tak napis. Vdaka. --Andrej-airliner (diskusia) 05:54, 23. september 2012 (UTC)

Ked budem nieco vediet tak ti to poslem mailom. --Jagermeister (diskusia) 18:02, 23. september 2012 (UTC)

OK.--Andrej-airliner (diskusia) 15:12, 25. september 2012 (UTC)

L-29 1928[upraviť kód]

L-29 1928 zničený Lietadlo slúžilo v česko-slovenskom vojenskom letectve od júna 1966, pri delení armády ČSFR pripadlo Slovensku. Dňa 20. septembra 1996 havarovalo z neznámych príčin neďaleko obce Studienka. Pilot, mjr. Ing. Tomáš Novotný, sa zo stroja katapultoval. Lietadlo bolo zničené.[218] Myslím, že v knihe L29 Delfín Jakuba Fojtíka v odstavci o Slovenskej Republike je táto nehoda opísaná ako chyba signalizácie požiaru motora (pilot nemohol vedieť že mu motor naozaj nehorí, aktivovaním hasiaceho zariadenia sa mu signalizovaný požiar nepodarilo uhasiť tak sa katapultoval)158.193.37.178 09:06, 7. marec 2019 (UTC)

V piatok 20.9.1996 letel pilot mjr. Tomáš Novotný na lietadle L-29 Delfín, číslo 1928 nad vojenským priestorom neďaleko domovského letiska Kuchyňa. Počas letu v zatáčke podľa jeho slov spozoroval , že sa mu rozblikalo kontrolné červené tablo POŽIAR, vzhľadom na fakt že bol v malej výške vykonal okamžite katapultáž. Bol nad vojenským priestorom, tak s miestom dopadu lietadla do obývanej zóny nemal byť žiaden problém. Okamžite vyletel vzdušný pátrač, pilota našli bez zrnenia, lietadlo nie a nie zo vzduchu nájsť. Znova som bol členom vyšetrovacej komisie, namiesto domov na víkend som šiel do Malaciek, viedol som svoju časť vyšetrovania. Keď nám pozemná pátracia skupina konečne zahlásila, že našla vrak lietadla, vydali sme sa na miesto dopadu. Lietadlo bolo v koryte potoka pod stromami , neďaleko obce Studienka. V podstate nedolámalo žiadne stromy, podľa čoho sa ľahšie hľadá miesto dopadu , bolo ukryté ich korunami. Dopadlo skoro naplocho do potoka, vyzeralo ako po pristátí bez podvozku v teréne. Nikde sme nenašli žiadne ohorenie trupu ani iných častí lietadla a motora, po neskoršom rozbore výskumným ústavom sa našla súčiastka- relé, ktoré malo spojené kontakty , tie vydali signál na rozsvietenie tabla požiar. Ak by mal pilot väčšiu výšku presvedčil by sa zatáčkou či je za ním dym , či mu zlyhávajú niektoré orgány riadenia alebo začína vysadzovať motor. V malej výške však vyhodnotil situáciu ako časovo stresovú a vykonal katapultáž( núdzové opustenie lietadla pomocou katapultážneho sedadla, tu bez raketového motora). Ak by totiž požiar skutočne bol, nemusel by sa pri kontrolnej zatáčke dočkať úspešnej katapultáže. Lietadlo v potoku ležalo za plotom krásne prerobeného domčeka na okraji lesa, majiteľ bol doma. Na Naše veľké prekvapenie to bol herec Michal Dočolomanský. S generálom Ďurove ( šéf vyšetrovacej komisie) sme ho požiadali o svedeckú výpoveď. „ Chlapi čo vám budem hovoriť, sedím si tak na dvore, oddychujem všade ticho a kľud. V diaľke počujem lietať lietadlo, keď tu zrazu hukot a rana ako z dela. Priamo v potoku mi dopadne to strieborné lietadlo, skoro som sa poondiel…. Škoda mi nevznikla žiadna, len si budem asi na armáde nárokovať jedny nové trenky za tie moje pokakané…“ Ponúkol nám čaj, zabezpečili sme vytiahnutie a naloženie vraku lietadla , rozlúčili sme sa a šli sme na leteckú základňu dokončiť protokoly z tejto havárie, ktorá sa zaobišla bez obetí na ľudských životoch, len s materiálnou škodou. Lietadlo vyrobené v roku 1966 malo nalietaných tesne okolo 3000 letových hodín, v roku 1989 malo štvrtú generálnu opravu, technický život mu končil v roku 1997,bolo v poslednom roku svojho používania, takže jeho zostatková hodnota bola minimálna. zdroj: http://simon22.blog.pravda.sk/2017/06/12/ako-sme-si-letectvo-v-1992-podelili-prve-letecke-havarie-v-novodobom-slovenskom-vojenskom-letectve-lietadiel/?print