Divergencia (román)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Divergencia
Divergent

Autor Veronica Rothová
Pôvodný jazyk anglický
Krajina vydania Spojené štáty
Nakladateľstvo originálneho vydania Katherine Tegen Books
Dátum 1. vydania originálu 25. apríl 2011
ISBN 1. vydania originálu ISBN 0-06-202402-7
Slovenské vydania knihy

Divergencia je román americkej spisovateľky Veronicy Rothovej, ktorým debutovala v roku 2011. Je prvým dielom trilógie Divergencia. Ide o dystopickú trilógiu určenú pre mládež odohrávajúcu sa v odlišnom svete. Dej sa odohráva v post-apokalyptickej verzii Chicaga a sleduje Beatrice „Tris“ Priorovú, ako objavuje vlastnú identitu v spoločnosti, ktorá svojich obyvateľov rozdeľuje podľa ich charakteristických znakov do piatich frakcií. Každý, kto prejaví slobodnú vôľu, je nasledovne stíhaný v záujme bezpečnosti spoločnosti. Popri akčnej dejovej línii sa tu taktiež objavuje romantická zápletka medzi Tris a jej inštruktorom z frakcie Neohrozených, prezývaným „Štyri“.

Román je porovnávaný s ostatnými knihami určenými pre mládež, ako je Hry o život (Hunger Games) alebo Labyrint (The Maze Runner) – na jednej strane kvôli podobnej téme a na druhej strane kvôli rovnakej cieľovej skupine čitateľov. Fikcia pre mládež má spoločné témy ako je autorita dospelých a prechod z detstva do dospelosti, rovnako ako motívy násilia a sociálnych štruktúr v post-apokalyptickej spoločnosti. Rozdelenie spoločnosti podľa osobnostných typov, ako hlavnú tému, využíva nejedna sci-fi práca. Za literárnym konceptom sa Veronica Rothová otvorene vyjadruje o svojom kresťanstve, rad kresťanských komunít jej prácu podporuje.

Rothová napísala román Divergencia behom svojej práce v odbore Kreatívneho písania na Northwesternskej univerzite a dielo náhle po vydaní nasledovali ďalšie dva diely. Celá trilógia bola dokončená v októbri 2013. V roku 2011 kúpilo Summit Entertainment mediálne práva ku knihe a následne vyprodukovalo rovnomenný film, ktorý mal premiéru 21. marca 2014. Film obdržal od divákov pozitívny ohlas a zarobil 288,747,895 $ aj cez to, že od kritikov prijal zmiešané recenzie.

Rothová (na fotografii) napísala svoj prvý román Divergencia v priebehu zimných prázdnin na Northwesternskej Univerzite.

Súvislosti a prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Román je prvým dielom americkej spisovateľky Veronicy Rothovej, ktorý bol publikovaný asi rok po získaní jej bakalárskeho titulu na Northwesternskej univerzite. Rothová román napísala v priebehu zimných prázdnin svojho posledného ročníka[1] a filmové práva predala ešte predtým, než odpromovala.[2]

Román sa odohráva v post-apokalyptickom Chicagu. Rothová nemala pôvodne v úmysle použiť dané miesto ako dejisko svojho príbehu.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

V post-apokalyptickom Chicagu sú obyvatelia rozdeľovaní do piatich frakcií podľa svojich charakteristických vlastnosti: Sebazaprenie – obetavosť, Harmónia – mierumilovnosť, Otvorenosť – čestnosť, Neohrozenosť – statočnosť a Informovanosť – intelekt. Každý rok všetci šestnásťroční podstúpia skúšku, ktorá im napovie, pre ktorú frakciu sú najvhodnejšími kandidátmi. Po obdržaní výsledkov sa podľa svojej vôle rozhodnú, či zostanú vo frakcii svojej rodiny, alebo prestúpia do novej. Tí, ktorí vo svojej novej frakcii nedokončia iniciačnú skúšku, stanú sa Bezprízornými a sú nútení žiť v chudobe na ulici.

Šestnásťročná Beatrice Priorová sa narodila v rodine Sebazaprených. Necíti však, že by do svojej rodnej frakcie patrila, pretože v sebe nenachádza prirodzenú nesebeckosť a obetavosť. Výsledky jej skúšky sú nejednoznačné a indikujú vlohy pre tri frakcie zároveň – Sebazaprenie, Informovanosť a Neohrozenosť. Inštruktorka ju pri skúške varuje, aby svoje výsledky nikdy nikomu neprezradila, pretože je Divergentná. Pred rozhodovacou ceremóniou sa Beatrice topí v nerozhodnosti, či zostať s rodinou v Sebazaprení, alebo si zvoliť novú frakciu. Nakoniec ju opustí a rozhodne sa pre Neohrozenosť. Jej brat Caleb si nečakane zvolí Informovanosť.

Inštruktor v Neohrozenosti, prezývaný Štyri, vysvetľuje, že nie všetkým kandidátom, ktorí prestúpili bude umožnené do frakcie aj vstúpiť. Len desať najlepších bude môcť zostať a ostatní sa stanú Bezprízornými. Je to neobvyklý jav, pretože v ostatných frakciách môže zostať každý, kto prejde iniciačným procesom. Počas svojej skúšky si Beatrice zvolí prezývku Tris a spriatelí sa s Christinou, Alom a Willom. Do konfliktu sa dostane naopak s Petrom, Drewom a Molly. Následne sa spriatelí aj s niekoľkými kandidátmi, ktorí sa v Neohrozenosti narodili – Uriah, Lynn a Marlene.

Willis (alebo Sears) Tower je jednou z niekoľkých budov, ktoré Rothová vo svojej verzii post-apokalyptického Chicaga popisuje.

Iniciačná skúška v Neohrozenosti je rozdelená do troch častí. Prvá si vyžaduje naučiť sa, ako bojovať so zbraňami a nožmi, rovnako zahŕňa aj telesný výcvik. Tris zo všetkých nováčikov najviac postráda fyzickú silu, no nakoniec skončí na šiestom mieste, keď porazí vysoko postavenú Molly. Keď oznámia výsledky, žiarlivý Peter, ktorý skončil druhý, bodne Edwarda do oka, pretože preňho predstavuje hrozbu.

Počas návštevného dňa si Tris uvedomí, že pôvodnou frakciou jej matky bola Neohrozenosť.

Informovaní vyvolajú nesúhlas so Sebazaprením, ktorí stoja na čele mesta a obvinia Marcusa, vodca Sebazaprených, z týrania svojho syna. Fakt, že Marcov syn pred dvomi rokmi prestúpil k Neohrozeným a obe deti Trisiných rodičov svoju frakciu tiež opustili, len rozšíri klebety a spôsobí vlnu nespokojnosť.

Iniciačný proces vstúpi do druhej fázy, ktorá zahŕňa simulácie podobné testu predpokladov. Nováčikovia sú nútení prežívať scenáre založené na ich najväčších obavách. Napriek tomu sú to len simulácie a ich nebezpečie nie je skutočné. Tris si je vďaka divergencii tento fakt schopná zapamätať aj v simuláciách. Svoju výhodu využije a dostane sa na prvé miesto hodnotenia. Peter, Drew a Al na ňu kvôli tomu zaútočia a snažia sa ju hodiť do priepasti v základni Neohrozených. Štyri ale zasiahne a včas ju stihne zachrániť. Al prosí Tris o odpustenie, ale ona ho odmietne, dôsledkom čoho Al spácha samovraždu.

Posledná fáza iniciačného procesu spojí všetky ich fóbie a strach do jedinej simulácie. Nováčikovia, vrátane divergentných, si uvedomujú fakt, že sú v simulácii a musia použiť zručnosti, ktoré sa v priebehu predošlých fáz naučili, aby prekonali všetky prekážky. Trisin vzťah so Štyri sa naďalej vyvíja. Pripravuje Tris na simuláciu tým, že ju sprevádza jeho vlastnou krajinou strachu, v ktorej sa zistí, že má len štyri fóbie – odtiaľ pramení jeho prezývka. Tris sa dozvie, že jeho pravé meno je Tobias a je synom Marcusa, vodcu Sebazaprenia, ktorý bol obvinený z týrania svojho syna. Štyri Tris varuje, že sa chystá útok zo strany Neohrozených na Sebazaprenie.

Tris úspešne zdolá svojich sedem strachov v krajine strachu. Po teste sú všetci Neohrození, vrátane Tris, zaočkovaní novým stopovacím sérom.

Pred oficiálnou iniciačnou ceremóniou pozve Štyri Tris do svojho bytu, kde mu vyjadrí svoje city. Obrad začne zverejnením konečného poradia a Tris sa umiestni na prvom mieste. Uprostred obradu si náhle uvedomí, že sérum malo prinútiť Neohrozených k invázii do frakcie Sebazaprenia.

Jedna z križovatiek moderného vlakového systému v Chicagu. Neohrození v románe vyjadrovali svoju statočnosť vyskakovaním a naskakovaním do vlaku.
V noci po ceremónii spustí sérum simuláciu a z Neohrozených sa stane námesačná armáda s jediným cieľom – zaútočiť na Sebazaprenie. Na Tris a Tobiasa sérum neúčinkuje, pretože sú obidvaja divergentní. Keď to o sebe navzájom zistia, spoločne utečú, aby mohli zachrániť Sebazaprených, ale Tris je postrelená. Tobias ju odmietne opustiť a tak sú obaja zajatí a predvedení pred Jeanine, vodkyňu Informovaných. Tá zaočkuje Tobiasa experimentálnym sérom, ktoré prekoná jeho schopnosť divergencie kontrolovať, čo vidí a počuje. Jeanine pošle Tobiasa späť do kontrolnej miestnosti Neohrozených, aby dohliadal na útok a Tris odsúdi na smrť. Prebudí sa uzavretá v sklenom akváriu napĺňajúcom sa vodou, z ktorého ju zachráni jej matka. Tá sa prizná, že je tiež divergentná, ale neskôr ju zabijú, keď pomáha Tris utiecť. Útek sa jej nakoniec podarí, ale je nútená v sebaobrane zabiť Willa, ktorý ju napadne pod vplyvom simulácie. Tris úspešne nájde svojho otca Andrewa, spolu s Marcusom, ktorí sa ukrývajú na bezpečnom mieste. Spoločne sa vydajú na veliteľstvo Neohrozených, aby našli a zničili zdroj simulácie. Trisin otec sa obetuje, aby im vyčistil cestu, ktorá vedie do kontrolnej miestnosti. Tris sa postaví ovládanému Tobiasovi, ktorý na ňu zaútočí. Uvedomí si, že ho nedokáže zabiť a tak sa vzdá. Tobias spozná jej hlas a dostane za z vplyvu simulácie. Pomôže ju Tris vypnúť a vráti Neohrozeným späť kontrolu nad ich konaním. Onedlho sa stretne a spojí s Calebom, Marcusom a Petrom, ktorí pomohli Tris nájsť kontrolnú miestnosť výmenou za svoje bezpečie. Skupina naskočí na vlak do frakcie Harmónia, aby našli pozostalých zo Sebazaprenia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Christopher Borrelli. The next YA superstar?. Chicago Tribune, October 22, 2013. Dostupné online [cit. 2013-10-23].
  2. TRUITT, Brian. Exclusive trailer and interview: 'Insurgent' by Veronica Roth. USA Today, March 29, 2012. Dostupné online [cit. 2012-04-12].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Divergent (novel) na anglickej Wikipédii.