Preskočiť na obsah

Dolly (ovca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolly vystavená v Royal Museum of Scotland

Dolly (* 5. júl 1996 – † 14. február 2003) bola ovca (resp. bahnica), ktorá bola prvým cicavcom vyklonovaným z dospelých telových buniek. Na klonovanie boli použité bunky z prsníka (vemena), čo bolo podnetom na to, aby dostala meno po dobre formovanej americkej country hviezde Dolly Partonovej. Ovca bola naklonovaná v Roslinskom inštitúte v Edinburghu, (Škótsko), kde sa dožila šesť rokov. Jej narodenie bolo oznámené vo februári 1997.

Pri klonovaní Dolly bola použitá technológia nukleárneho prenosu somatických buniek. Bunkové jadro z dospelej bunky je presunuté do neoplodnenej materskej vaječnej bunky, z ktorej bolo pôvodné jadro odstránené. Táto hybridná bunka je potom stimulovaná elektrickým šokom, aby sa rozdelila. Keď sa vyvinie na blastocyt, je implantovaná „náhradnej matke“.

Rok predtým tento istý tím naklonoval ovcu zo zárodočnej bunky, čo však nebolo považované za objav, pretože dospelé klonované zvieratá boli z embryonálneho tkaniva klonované už od roku 1958, kedy sa používali bunky žaby Xenopus laevis.

Dolly bola prvým klonom vytvoreným z bunky vzatej z dospelého zvieraťa. Tento proces je však stále veľmi neefektívny, vzhľadom na to, že Dolly bola jediným jahňaťom, ktoré sa dožilo dospelosti z 277 pokusov. Je tiež uznávaná ako jeden z najväčších pokrokov vo vývoji modernej biológie. Wilmut, vedúci tímu, ktorý vytvoril Dolly, v roku 2007 oznámil, že technológia prenosu jadra nemôže byť nikdy dostatočne efektívna pre použitie pri ľuďoch.

15. februára 2003 bolo verejnosti oznámené, že u Dolly musela byť vykonaná eutanázia, lebo sa u nej rozvinulo pľúcne ochorenie a poškodenie ciev. Dolly sa dožila iba šiestich rokov. Je známe, že rasa, z ktorej pochádzala sa dožíva okolo 12 – 15 rokov. Medzi vysvetleniami tohto rozdielu sa uvádza, že Dolly bola klonovaná z genetického materiálu „darkyne“, ktorá mala šesť rokov, teda sa geneticky narodila ako šesťročná.

Dolly prežila celý svoj život v Roslin Institute. Tam žila spolu s Waleským horským capom a porodila dokopy šesť jahniat. Jej prvé jahňa nazvané Bonnie sa narodilo v apríli 1998. V nasledujúcom roku Dolly porodila dvojičky Sally a Rossie. Rok potom Dolly porodila trojičky Lucy, Darcy a Cotton. Na jeseň v roku 2001 vo veku 5 rokov sa u Dolly vyvinula artritída a začala chodiť strnulo. Toto sa však úspešne podarilo vyliečiť protizápalovými liekmi.

Prekvapivý bol výsledok pitvy, ktorý zistil nádorové zmeny na jej pľúcach, ktoré sú bežné pri ochorení oviec, ktoré spôsobuje retrovírus JSRV (choroba Jaagsiekte). Vedci z Roslinského inštitútu si nemyslia, že by toto ochorenie malo priamy súvis s tým, že bola Dolly klonovaná. Riziko pľúcnych ochorení je bežné pre ovce, ktoré sú držané vo vnútri, ako bola práve Dolly, ktorá musela z bezpečnostných dôvodov prespávať vo vnútri. Dolline pozostatky sú v súčasnosti vystavené v Škótskom kráľovskom múzeu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dolly (ovca)