Domenico Ghirlandaio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Domenico Ghirlandaio
Domenico Ghirlandaio
Autoportrét umelca na freske Klaňanie troch kráľov, okolo 1488, Ospedale degli Innocenti, Florencia

Narodenie 1449
Florencia, Taliansko
Úmrtie 11. január 1494
Florencia, Taliansko

Domenico Ghirlandaio (* 1449, Florencia, Taliansko  – † 11. január 1494, Florencia) bol taliansky maliar ranej renesancie. Patril k florentskej škole.

Ghirlandaio bol generačným druhom Sandra Botticelliho. Rovnako ako on pochádzal z florentskej remeselníckej rodiny – jeho otec bol zlatník. Rovnako ako Boticelli sa stal významným umelcom, čo mu zaistilo priateľstvo a ochranu príslušníkov najvýznamnejších florentských rodín. Obidvaja maliari boli roku 1481 povolaní pápežskou kúriou do Ríma, aby sa tu podieľali na výzdobe Sixtínskej kaplnky. Roku 1491 zasadali v porote, ktorá mala hodnotiť projekty na výstavbu priečelia florentského dómu Santa Maria del Fiore.

Na rozdiel od Boticelliho sa však Ghirlandaio nezúčastňoval spoločenského života vo Florencii. Zanechal nám najmä cenné fresky v kaplnkách florentských kostolov. Typický je pre ne svetský charakter – kresťanské témy sú využívané pre zobrazenie súčasnosti – napríklad krajiny okolo Florencie alebo významných osobností.

V rokoch 14831486 vyzdobil Ghirlandaio kaplnku Sassetiov v kostole Santa Trinita scénami zo života sv. Františka z Assisi. Veľa zobrazených postáv predstavuje členov rodov Medici a Sasseti a ich priateľov a známych. Pre túto kaplnku namaľoval tiež obraz Klaňanie pastierov, ktorý je dnes v Gallerii dell'Accademia.

Jedným z najvýznamnejších diel tohto autora je freska Posledná večera, ktorú vymaľoval okolo roku 1480 v refektári kláštora pri kostole Ognissanti (Všetkých svätých) vo Florencii. K tomuto námetu ho vraj inšpiroval Leonardo da Vinci, ktorý dokončené dielo uvidel pred svojím odchodom z Florencie (po niekoľkých rokoch vytvoril aj on fresku na námet poslednej večere Pána v milánskom kláštore Santa Maria delle Grazie). Ghirlandaiov obraz vyniká sviežimi farbami a zaujímavým pozadím.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]