Drahomír Josef Růžička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Drahomír Josef Růžička (* 8. februára 1870 Trhová Kamenice – † 30. septembra 1960 New York), americký lekár a amatérsky fotograf českého pôvodu, významne ovplyvnil českú fotografiu 20. a 30. rokov.

Jeho rodičia s rodinou emigrovali do USA v roku 1876. D. J. Růžička neskôr vyštudoval medicínu vo Viedni. Vrátil sa späť do USA, kde vykonával lekársku prax. Začal fotografovať v roku 1909. Zameral sa na fotografovanie prostých každodenných vecí, krajinných motívov a New Yorku s jeho architektúrou. V roku 1916 sa podieľal na založení združenia Pictorial Photographers of America.

V roku 1921 navštívil D. J. Růžička Prahu a usporiadal tam výstavu svojich fotografií, kde zaujal puristickými ideami (puristický piktorializmus) členov skupiny Photo-Secession (Gertrude Käsebierová, Edward Steichen, Alfred Stieglitz, Clarence Hudson White a ďalší), ktorí odmietali zásahy do negatívov i pozitívov a presadzovali čistú fotografiu. D. J. Růžička ovplyvnil celý rad českých fotografov, napr. Jaromíra Funkeho, Jiřího Jeníčka, Jana Lauschmanna, Josefa Sudka, Aloise Zycha a ďalších.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Drahomír Josef Růžička na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).