Drevotrieska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Drevotrieskové dyhované dosky
Produkcia drevotriesky vo svete

Drevotrieska je kompozitný materiál vyrábaný z drevených častíc, ako je drevná štiepka, hobliny alebo piliny, ktoré sú spojené syntetickou živicou alebo iným vhodným spojivom a ďalej lisované a extrudované.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Drevotrieskové dosky sa vyrábajú lisovaním z drevnej hmoty ihličnatých aj listnatých drevín. Drevnú hmotu tvorí zmes rozomletej drevnej triesky, ktorá vzniká pri opracovaní masívneho dreva. Drevná trieska je spojovaná pomocou formaldehydovo-močovinovej živice a vrstvená najčastejšie v troch vrstvách. Pre svoju vysokú nasiakavosť sú výrobky z drevotriesky vhodným materiálom do interiéru so suchým prostredím. Použitie formaldehydových zlúčenín v spojovacích živiciach je nevýhodné z hľadiska likvidácie odpadu. Drevotrieska je recyklovateľná v obmedzenej miere. Pri horení sa živice rozkladajú a uvolňujú dráždivý formaldehyd a fenoly.

Súčasné trendy v stavebníctve a interiérovej architektúre sa premietajú do inovácií nových typov materiálov a zlepšovania vlastností materiálov tradičných. Pozornosť sa začína upriamovať aj do oblasti organickej materiálovej bázy.

Úprava[upraviť | upraviť zdroj]

Pre zlepšenie mechanických vlastností dosiek z drevotriesky je možné ich ďalej upravovať (napr. laminovaním, dyhovaním, lakovaním a pokrytím prírodnou alebo umelou preglejkou). Takto upravený material je vhodný pre výrobu nábytku a vnútorného vybavenia interiérov. Medzi výhody tohto materiálu patrí vysoká pevnosť v ťahu za ohybu, odolnosť proti oderu, poškriabaniu, nárazu a chemikáliám, dobrá opracovateľnosť, rýchla a jednoduchá montáž. Kladie sa veľký dôraz na ekologický charakter materiálu. Výsledný materiál má homogénnu skladbu a hustotu. Preto vykazuje dobré mechanické vlastnosti počas rezania.

Delenie[upraviť | upraviť zdroj]

Drevotrieskové dosky (DTD) rozdělujeme podľa kritérií[chýba zdroj]:

Podľa spôsobu lisovania:

1) plošno lisovaná drevotrieska
a) jednovrstvová (obaly)
b) trojvrstvová (nábytok, stavebno-stolárske výrobky (STV))
c) päťvrstvová (nábytok, STV)
2) výtlačno lisovaná (STV)
a) plná
b) vyľahčená
3) tvarovaná - vyrába sa v špeciálne tvarovaných lisoch tak, že výrobok je polotovar v hrubých rozmeroch (napr. okenné parapety)

Podľa použitého lepidla:

a) nevodovzdorné (CF)
b) vodovzdorné (RF, ME)

Podľa povrchovej úpravy:

a) nebrúsené (v surovom stave)
b) brúsené (pri výrobe sa z oboch strán obrusuje rovnako hrúbky)
c) lamino (opatrenia fóliou)
d) olepenie dyhou

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Drevotrieska