Dub plstnatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
dub plstnatý
Quercus pubescens Tuscany.jpg
Dub plstnatý.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Quercus pubescens
Willd.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dub plstnatý (Quercus pubescens) je strom z čeľade Fagaceae (bukovité).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Do 20 m vysoký strom, nezriedka len ker, kmeň väčšinou vykrivený. Koruna je nepravidelná, krivolaká. Kôra je sivohnedá, s pozdĺžnymi a priečnymi trhlinami - pravouhlo rozbrázdená. Listy sú striedavé, stopka 8 - 12 mm dlhá, čepeľ obrátene vajcovitá až elipsovitá, laločnatá, dlhá 5 - 12 cm. Rub listov plstnatý. Samčie kvety v žltozelených jahňadách, samičie husto nakopené v sediacich alebo krátkostopkatých súkvetiach. Kvety vyrastajú spolu s listami. Žalude sú vajcovité do 1/3 až 2/3 obalené v čiaške (dozrievajú IX.-X). Stopka žaluďov do 10 mm dlhá.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Stredná a východná Európa, Malá Ázia, Kaukaz. Teplomilné listnaté lesy a lesostepi na suchých vápenatých pôdach do podhorského stupňa. Našim územím prebieha severná hranica jeho areálu, vertikálne maximum má u nás na vrchu Rokoš vo výške približne 980 m n. m.

Ochrana na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V Hornej Mičinej v okrese Banská Bystrica sa nachádza prírodná rezervácia Kozlinecs izolovaným výskytom duba plstnatého (Quercus pubescens) v podmienkach blízkych pôvodnej porastovej štruktúre.[1]

Poznámka[upraviť | upraviť zdroj]

Veľmi podobný druh je Q. virgiliana (dub jadranský): často rastie spolu s Q. pubescens, najľahšie sa dá odlíšiť podľa dlhšej stopky žaluďov (10 - 20 mm).

Quercus pubescens
Quercus pubescens
Quercus pubescens052.jpg

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prírodná rezervácia Kozlinec [online]. Slovenská agentúra životného prostredia, [cit. 2016-04-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]