Dub plstnatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
dub plstnatý
Quercus pubescens Tuscany.jpg
Dub plstnatý.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Quercus pubescens
Willd.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Dub plstnatý (Quercus pubescens) je strom z čeľade Fagaceae (bukovité).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Do 20 m vysoký strom, nezriedka len ker, kmeň väčšinou vykrivený. Koruna je nepravidelná, krivolaká. Kôra je sivohnedá, s pozdĺžnymi a priečnymi trhlinami - pravouhlo rozbrázdená. Listy sú striedavé, stopka 8 - 12 mm dlhá, čepeľ obrátene vajcovitá až elipsovitá, laločnatá, dlhá 5 - 12 cm. Rub listov plstnatý. Samčie kvety v žltozelených jahňadách, samičie husto nakopené v sediacich alebo krátkostopkatých súkvetiach. Kvety vyrastajú spolu s listami. Žalude sú vajcovité do 1/3 až 2/3 obalené v čiaške (dozrievajú IX.-X). Stopka žaluďov do 10 mm dlhá.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Stredná a východná Európa, Malá Ázia, Kaukaz. Teplomilné listnaté lesy a lesostepi na suchých vápenatých pôdach do podhorského stupňa. Našim územím prebieha severná hranica jeho areálu, vertikálne maximum má u nás na vrchu Rokoš vo výške približne 980 m n. m.

Ochrana na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V Hornej Mičinej v okrese Banská Bystrica sa nachádza prírodná rezervácia Kozlinecs izolovaným výskytom duba plstnatého (Quercus pubescens) v podmienkach blízkych pôvodnej porastovej štruktúre.[1]

Poznámka[upraviť | upraviť zdroj]

Veľmi podobný druh je Q. virgiliana (dub jadranský): často rastie spolu s Q. pubescens, najľahšie sa dá odlíšiť podľa dlhšej stopky žaluďov (10 - 20 mm).

Quercus pubescens
Quercus pubescens
Quercus pubescens052.jpg

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prírodná rezervácia Kozlinec [online]. Slovenská agentúra životného prostredia, [cit. 2016-04-19]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]