Dve vody

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dve vody
Potok
Zdrojnica Žiarska hoľa, Nízke Tatry
Ústie Vajskovský potok, Dolná Lehota
Dĺžka 4,6 km
Povodie Hron
Hydrologické poradie 4-23-02-021
Číslo recipienta 4-23-02-2979
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dve vodypotok na Horehroní, v severozápadnej časti okresu Brezno. Je to pravostranný prítok Vajskovského potoka, meria 4,6 km a je tokom IV. rádu. Potok preteká výlučne neobývaným a zalesneným územím južných svahov Nízkych Tatier. Je súčasťou katastrálneho územia jedinej obce, Dolnej Lehoty, horný tok tečie cez územie NPR Skalka. Na ľavom brehu dolného toku sa nachádza niekoľko opustených banských štôlní. V minulosti sa potok nazýval aj Kulichová.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Potok pramení v hlavnom hrebeni Ďumbierskych Tatier, na severovýchodnom svahu Žiarskej hole (1 840,5 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 760 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie na krátkom úseku na východ, zľava priberá prítok z južného svahu Skalky (1 980,1 m n. m.), postupne sa stáča severojužným smerom a preteká cez Kulichovu dolinu. Na strednom toku priberá ľavostranný prítok z juhovýchodného svahu Skalky, dva krátke ľavostranné prítoky zo severozápadného svahu Snožky (1 378,4 m n. m.), tok sa esovito stáča a z pravej strany priberá dva dlhšie prítoky z južných svahov Žiarskej hole. Na dolnom toku sa stáča smerom na juhovýchod, sprava priberá prítok prameniaci VJV od vrchu Žiar (1 408,0 m n. m.), zľava prítok z lokality Podjavorie a znovu sa stáča na juh. Do Vajskovského potoka sa vlieva v lokalite Bukovina v dolnej časti Vajskovskej doliny, SSV od obce Dolná Lehota v nadmorskej výške cca 711 m n. m.