EL/M-2075

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
EL/M-2075 Phalcon
4X-JYS Micha Sender.jpg
TypLietadlo včasnej výstrahy a riadenia
VýrobcaBoeing Defense, Space & Security
Elta Systems (radar)
ZavedenýMáj 1994
Hlavný používateľIzraelské vzdušné sily
Čilské vzdušné sily

EL/M-2075 Phalcon je izraelské lietadlo včasnej výstrahy a riadenia (AWACS), ktoré vzniklo na báze Boeingu 707 a bolo vyvinuté spoločnosťou Elta Systems.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

EL/M-2075 dokáže v reálnom čase poskytovať vzdušným silám spravodajské informácie. Lietadlo v čase mieru uskutočňuje hliadkovanie v pohraničných oblastiach a v čase vojny zapezpečuje riadenie vzdušných síl, ktoré je potrebné na dosiahnutie vzdušnej prevahy. Lietadlo je vybavené systémom Phalcon, ktorý pozostáva z radaru typu AESA, identifikátora vlastný-cudzí, ako aj systémov elektronického a komunikačného spravodajstva.

EL/M-2075 nevyužíva systém mechanicky rotujúcej antény, ako niektoré iné lietadlá AWACS, ale radar s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA). Tento rádiolokátor pozostáva zo 768 modulov a poskytuje pokrytie v rozsahu 360 stupňov. Radar dokáže detegovať aj nízko letiace objekty na vzdialenosť stoviek kilometrov počas dňa a noci a za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Oproti mechanicky rotujúcej anténe umožňuje aj sledovanie rýchlo manévrujúcich cieľov.

Lietadlo je vybavené aj systémom ELINT (elektronické spravodajstvo), ktorý prijíma, analyzuje a vyhľadáva radarové signály. Systém COMINT (komunikačné spravodajstvo) dokáže prijímať signály v UHF, VHF a HF pásme, čo mu umožňuje zachytávať leteckú, lodnú alebo pozemnú komunikáciu.[1]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Čile Čile

Čilské vzdušné sily - prevádzkujú jedno lietadlo pod označením Condor.[2]

Izrael Izrael

Izraelské vzdušné sily

Špecifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Výkony[upraviť | upraviť zdroj]

  • Maximálna rýchlosť: 973 km/h
  • Dolet: 6 920 km

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]