ESP Guitar Company

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ESP Guitar Company je jedna z najznámejších spoločností vyrábajúcich elektrické gitary a basgitary, ktorá si svetovú slávu získala predovšetkým vďaka spolupráci s najväčšími hviezdami rockovej a metalovej hudby. Napriek tomu,že ide pôvodne o japonskú firmu, je jej súčasné sídlo v USA, konkrétne v kalifornskom North Hollywood.

História tejto značky sa začala v roku 1975, kedy Hisatake Shibuya otvoril obchod Electric Sound Pr., v ktorom pracoval ako opravár, údržbár a výrobca náhradných dielov pre elektrické gitary. Už rok potom si získal skvelé renomé. V roku 1983 rozšíril pole svojej pôsobnosti aj do USA, kde sa stal zakrátko veľmi obľúbeným. V roku 1984 začala firma ESP v New Yorku vyrábať prvé gitary na zakázku a ich zákazníkmi boli napríklad Page Hamilton, Vinnie Vincent, Bruce Kulick či Ronnie Wood.

V rovnakom čase začala táto firma predávať aj prvé sériové nástroje označené v rade 400, okrem nich vyrábala gitary aj pre značky ako sú Kramer alebo Schecter. Skutočný boom prišiel v rokoch 1986 a 1987, kedy si svoje prvé signatury u ESP objednali George Lynch a Kirk Hammett. Títo dvaja zviditeľnili ESP natoľko, že v 90. rokoch dosiahla firma celosvetovú slávu.

V súčasnosti patria gitary a basgitary ESP medzi špičku a je ich možné nájsť v rukách mnohých profesionálnych a amatérskych hráčov, napríklad Willie Adler, Tom Araya, Max Cavalera, Page Hamilton, Kirk Hammett, Jeff Hanneman, James Hetfield, Richard Kruspe, Alexi Laiho, Wayne Static, Emppu Vuorinen, Michael Wilton a Ronnie Wood.

Od roku 1996 funguje aj dcérska firma ESP-LTD, ktorá ponúka nástroje známe z ponuky ESP, avšak cenovo dostupné oveľa širšiemu okruhu hudobníkov, samozrejme so zachovaním vysokých štandardov kvality a spracovania. Tieto nástroje sa vyrábajú v Kórei, Číne a Indonézii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]