Edward George Gibson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward George Gibson
astronaut NASA
Edward George Gibson
Št. príslušnosťUSA
Stavneaktívny
Narodenie8. november 1936 (83 rokov)
Buffalo, New York, USA
Iné zamestnanieinžinier
Čas vo vesmíre84 dní 1 hodina 15 minút
Kozmonaut od1965
MisieSkylab 4
Znaky misiíSkylab3-Patch.png
Kozmonaut do1974

Edward George Gibson (* 8. november 1936, Buffalo, New York, USA) je americký vedec a bývalý kozmonaut zo stanice Skylab.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Ako dieťa bol často chorý a často ležal v nemocnici. Otec sa rozhodol uzdraviť ho intenzívnym športovaním, nútil ho často behať a hrať futbal. Liečebná kúra dokonale zabrala. Po základnej a strednej škole sa dostal na University of Rochester a v roku 1959 ju úspešne absolvoval. V roku 1965 dokázal obhájiť doktorát fyzikálnych vied na kalifornskom technologickom inštitúte (California Institute of Technology). Potom prijal miesto v laboratóriu praktických výskumov firmy Phileo Corp. Napísal monografiu s názvom Pokojné Slnko. Je ženatý a má štyri deti. Do tímu kozmonautov bol prijatý v júni 1965. Najprv prešiel ročným leteckým výcvikom na vojenskej základni Williams v Arizone, potom nasledoval vlastný kozmonautický výcvik.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Kozmická loď Skylab 4 odštartovala z kozmodrómu na myse Canaveral v novembri 1973. Na palube boli s Gibsonom ešte kozmonauti Gerald Carr a William Pogue. Ešte v deň štartu sa spojili s orbitálnou stanicou Skylab 1 a zostali na nej rekordnú dobu takmer 3 mesiace (84 dní). Bola to posledná expedícia na túto stanicu, vyplnená desiatkami vedeckých pokusov, výstupov do vesmíru a sledovaním vtedy dobre viditeľnej Kohoutkovej kométy. Spiatočná cesta na Zem prebehla bez problémov a pristátie na hladine Tichého oceánu tiež.

Po lete[upraviť | upraviť kód]

Po niekoľkých mesiacoch od návratu na Zem sa Gibson rozhodol z NASA odísť a v spoločnosti Aerospace Corporation sa venoval vyhodnocovaniu celého programu Skylab. Podieľal sa aj na príprave možných využití pripravovanej európskej orbitálnej stanice Spacelab. V marci 1977 sa k NASA na tri roky vrátil. V roku 1993 bol prezidentom spoločnosti Gibson International Corp. v Carlsbade.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.
  • Gibson, Edward George [online]. 2004-12-18, [cit. 2008-02-20]. Dostupné online.
  • Skylab 4 - do třetice zelenáči. [s.l.] : Malá encyklopedie kosmonautiky, 2003-05-11. Dostupné online.