Elektrický zvonec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elektrický zvonček

Elektrický zvonec alebo (elektrický) zvonček je elektrické zariadenie meniace elektrickú energiu na zvuk. Zvuk je vytváraný rýchlymi údermi kladivka na rezonančnú kovovú časť (zvonec).

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Schéma elektrického zvončeka

Po stlačení tlačidla (K) sa k elektromagnetickej cievke (E) dostane prúd zo zdroja (U). Pritiahnutím kotvy (A) sa zároveň preruší spínač (S) a tým aj prívod elektrického prúdu (U) do elektromagnetickej cievky (E). Prerušením prúdu (U) prestane jadro elektromagnetickej cievky (E) priťahovať kotvu (A) a kotva sa vďaka pružine vráti do pôvodnej polohy, čím sa znovu spojí (S) elektrický obvod, ktorý znovu privedie do elektromagnetickej cievky (E) prúd (U).

Tento cyklus prebieha dovtedy, kým je stlačené tlačidlo (K) a teda kým do elektrického obvodu prúdi elektrický prúd. Niektoré elektrické zvonce udierajú v obidvoch krajných polohách do dvoch rezonátorov, ktoré môžu byť ladené v rozdielnych tóninách.

Elektrické zvonce, napojené na striedavý prúd nemusia využívať princíp odpojenia kontaktu pri údere kladivka. Kotva kmitá medzi dvoma pólmi jadra elektromagnetickej cievky v rytme frekvencie striedavého prúdu ktorým je napájaná.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Tento typ signalizácie bol využívaný hlavne v starších telefónoch ako signalizácia prichádzajúceho hovoru, ako signalizácia prichádzajúcej návštevy pri vchodových dverách bytov, pre signalizáciu časových intervalov vyučovania na školách a pod. V súčasnosti je toto elektromechanické zvonenie nahrádzané generovanými tónmi, ktoré sú generované pomocou oscilátorov, prípadne prehrávaním digitálnych nahrávok zvukov (melódií) pomocou audiozariadení cez reproduktor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]