Elizabeth Berkleyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elizabeth Berkleyová
Celé menoElizabeth Berkley Lauren
Narodenie 28. júl 1972 (51 rokov)
Farmington Hills, Michigan, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1986 – súčasnosť
ManželGreg Lauren (od 2003)
Deti1

Elizabeth Berkleyová (angl. Elizabeth Berkley Lauren; * 28. júl 1972, Farmington Hills, Michigan, USA) je americká herečka. Je známa predovšetkým rolou Jessie Spano, z televízneho seriálu Konečne zvoní (1989 – 1993) a rolou Noomi Malone, vo filme Showgirls (1995).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Berkleyová vyrastala v židovskej rodine vo Farmington Hills, v Michigan. Má staršieho brata Jasona. Narodila sa s heterochrómiou, čo znamená, že má rôzne sfarbené dúhovky. Jej pravé oko je na pol zelené a na pol hnedé a ľavé oko je celé zelené. Bola vychovávaná v prísne konzervatívnej židovskej rodine a mala tiež bat micva.

Odmalička tancovala a cvičila. Keď sa začala zaujímať o tanec na profesionálnej úrovni, odcestovala do New Yorku, aby sa mohla v tanci zlepšovať. Rovnako účinkovala aj vo viacerých divadelných predstaveniach ako napríklad Labutie jazero.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko pred tým, ako sa začala venovať herectvu, sa venovala modelingu. Bola modelkou pre Elite. V roku 1989 sa zúčastnila konkurzu, na rolu Kelly Kapowski, do televízneho seriálu Konečne zvoní. Producentov filmu natoľko zaujala, že sa nevedeli rozhodnúť, či obsadiť do role Kapowski, Berkleyovú ale jej hereckú kolegyňu Tiffani Thiessen a tak vytvorili pre Berkleyovú vlastnú rolu, Jessie Spano. Rolu Jessie Spano stvárňovala v rokoch 19891993.

V roku 1995 sa zúčastnila konkurzu na postavu Gale Weathers, vo filme Vreskot, ale neúspešne. V rovnakom roku bola obsadená do erotickej drámy, Showgirls. Film získal zmiešané recenzie a stal sa veľmi kontroverzným. Vo filme si zahrala po boku Kylea MacLachlana a Giny Gershon. O rok neskôr, sa objavila vo vedľajšej úlohe vo filme Klub odložených žien, kde si zahrala po boku Goldie Hawn, Bette Midler, Diane Keaton a Sarah Jessicy Parker.

V roku 2001 sa objavila vo filme Woodyho Allena, Prekliate žltozeleného škorpióna. Po boku Adama Baldwina, si zahrala vo filme Kontrolný faktor, z roku 2003. O rok neskôr, debutovala v divadle Broadway.

V roku 2008 bola obsadená do vedľajšej role v kriminálnom televíznom seriály C.S.I.: Kriminálka Miami, kde stvárnila bývalú manželku Davida Carusa. Berkleyová sa objavila v šiestych epizódach, ktoré boli aj podľa Nielsen stupnice najsledovanejšími časťami. V rovnakom roku si zahrala aj v televíznom filme Čierna vdova, ktorý získal veľmi negatívne recenzie. Po boku Carly Gugino, Marley Shelton a Connie Britton si zahrala v komédii Ženy v problémoch.

V roku 2020 potvrdila svoju účasť v televíznom seriály Konečne zvoní, kde tiež stvárňuje rolu Jessie Spano, no jej rola už prešla istým vývojom a teraz je riaditeľkou školy.

Ask Elizabeth[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 spolupracovala s MTV, kde bol uvádzaný program Ask Elizabeth, kde Berkleyová radí dospievajúcim dievčatám. Tiež veľa cestovala po celej krajine a stretávala sa s dievčatami všetkých vekových kategórií a diskutovala s nimi o rôznych témach, ktoré sú pre nich dôležité. V roku 2011 tiež vydala aj knihu, s rovnakým názvom.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1997, sa nechala nafotiť v šatách z listovej zeleniny, čím chcela podporiť organizáciu PETA a nabádať ľudí, aby prešli k vegetariánskej strave.

Od roku 2003 je vydatá za fotografa Grega Laurena, s ktorým má syna Sky Colea (* 2012).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elizabeth Berkley na anglickej Wikipédii.