English Bay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na zátoku English Bay, pláž First Beach a mestskú časť West End

English Bay je zátoka v meste Vancouver, v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Leží na západ od polostrova, na ktorom sa nachádza centrum mesta – Downtown. Polostrov oddeľuje zátoku English Bay od fjordu Burrard Inlet na severovýchode a zátoky False Creek na juhovýchode. Pláž English Bay Beach, ktorá leží pri mestskej časti West End je najpopululánejšou plážou v oblasti downtownu, kde sa dá opaľovať, plávať a pozerať na západ slnka. Medzi ďalšie pláže, ktoré obkolesujú zátoku patria Sunset Beach, Second Beach a Third Beach. na juh od zátoky ležia pláže Kitsilano Beach, Jericho Beach, Spanish Bank a Locarno Beach.

Zátoka English Bay, pohľad zo vzduchu

Nábrežie v Stanley Parku sa na severovýchode tiahne pozdĺž zátoky English Bay, okolo zátoky False Creek a smeruje na juh pozdĺž pláže Wreck Beach v úžine Strait of Georgia na juhozápade. Je to obľubené miesto pre chodcov, bežcov, cyklistov a korčuliarov. Nábrežie je pre cyklistov a korčuliarov jednosmerné, v smere proti pohybu hodinových ručičiek, od mostu Lions Gate Bridge po pláž Third Beach.

V zátoke sa koná veľký počet kultúrnych podujatí. HSBC Celebration of Light je svetoznáma súťaž v konaní ohňostrojov, ktorá sa koná každé leto v trvaní dvoch týždňov (zvyčajne v posledný júlový a prvý týždeň v auguste). Je to najväčšia súťaž v tvorbe ohňostrojov pri pobreží na svete. Každú zimu sa v zátoke koná výročná súťaž Polar Bear Swim a každé leto festival Vancouver Pride Parade.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bola zátoka English Bay domovom prvého oficiálneho záchranára, legendárneho Joea Fortesa, ktorý naučil stovky obyvateľov vtedy mladého mesta plávať a ktorý dával pozor na plavcov z jeho búdky na pláži. V súčasnosti sú vody zátoky posiate stovkami malých člnov a jácht a tiež veľkým počtom trajektov a kontajnerových lodí, ktoré čakajú na vyloženie a naloženie ich nákladu v prístave Port of Vancouver.

Pohľad na zátoky English Bay a False Creek z mosta Burrard Bridge
Pohľad na zátoky English Bay a False Creek z mosta Burrard Bridge

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému English Bay

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 49° 18′ 15″ s. š., 123° 12′ 56″ z. d.