Eoin Colfer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Eoin Colfer
írsky spisovateľ
írsky spisovateľ
Narodenie 14. máj 1965 (52 rokov)
Wexford, Írsko
Podpis Eoin Colfer, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránka http://archive.org/wayback/available?url=http://www.thijsgoverde.nl eoincolfer.com
Commons Spolupracuj na Commons Eoin Colfer

Eoin Colfer (číta sa ako Owen) (* 14. máj 1965, Wexford, Írsko) je írsky spisovateľ, autor kníh o Artemisovi Fowlovi.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Wexforde na južnom pobreží Írska, kde vyrastal aj so 4 bratmi, otcom - učiteľom na základnej škole, historikom a hudobným skladateľom - a matkou, učiteľkou herectva. Prvýkrát kedy Eoin začal písať, to bolo ešte na základnej škole, písal pútavé príbehy o Vikingoch a rozprával ich všetkým kamarátom. Svoje príbehy písal na základe toho, čo sa naučil na hodinách dejepisu.

Keď skončil základnú školu, vyštudoval Univerzitu v Dubline kde študoval odbor Hlavný školský učiteľ ,vrátil sa naspäť do Wexfordu pracovať. V roku 1991 sa oženil a spolu so ženou 4 roky (1992-1996) cestoval a pracoval v Saudskej Arábii, Tunisku a v Taliansku.
Jeho prvá kniha, Benny a Omar , bola vydaná v roku 1998 podložená na jeho zážitkoch z Tuniska. Neskôr bola preložená do mnohých jazykov. Ďalšie vydanie nasledovalo 1999 a ďalšie nasledovali po nich. Po vydaní prvého zväzku Artemis Fowl v roku 2001 prestal Eoin učiť a sústredil sa čisto na písanie.

Povedal:“Neprestanem písať, kým ľudia neprestanú čítať alebo kým sa nezbláznim“. Eoin žije v Írsku so svojou ženou a dvoma deťmi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]