Preskočiť na obsah

Epafos (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Epafos (starogr. ἜπαφοςEpafos, latinsky Epaphus) bol v gréckej mytológii syn najvyššieho boha Dia a jeho milenky . Podľa mýtov to bol prvý egyptský kráľ.

Epafos syn Dia sa narodil v Egypte, kde sa jeho matka Ió ukryla pred prenasledovaním žiarlivej Diovej manželky Héry. Keď Epafos dospel stal sa v Egypte kráľom, oženil sa a mal dcéru Lyssianasu. Dcéra Lyssianasa sa neskôr vydala za Poseidónovho syna Busirida, ktorý bol potom nástupcom trónu. Ako kráľ sa Busiris nevyznamenal, vládol zle a krajinu postihol aj deväťročný hladomor. Jeho kraľovanie nakoniec ukončil Herakles.

Epafos okrem toho, že bol Diovým synom, zapísal sa do mýtov tiež v príbehu Faethóna, syna boha slnka Hélia. Keď totiž Epafos vyslovil pochybnosti, či je Faethón božského pôvodu, mladík aby to dokázal, požiadal svojho otca boha Slnka, aby mu na jeden deň dovolil riadiť jeho slnečný voz po nebeskej klenbe. Márne ho Hélios presviedčal, že to nemôže zvládnuť, že nemá skúsenosti a bude sa vo výškach báť.

Faethón sa nedal odradiť, vyrazil do výšok a neovládateľný záprah vyletel najprv vysoko až ku hviezdam, potom klesol nízko nad zem a svojou žiarou spôsobil nesmierne škody. Najvyšší boh Zeus potom aby zabránil tomu najhoršiemu, zrazil Faethóna bleskom do hlbín.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]