Európske voľby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Európske voľby sú voľbami do Európskeho parlamentu, priamo volenej inštitúcie Európskej únie (EÚ). Konajú sa každých päť rokov priamym hlasovaním.

Najbližšie voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia v 27 členských štátoch EÚ v dňoch 4.- 7. júna 2009. Nových 736 europoslancov bude zastupovať zhruba 500 miliónov Európanov. Voliť môže približne 375 miliónov ľudí, čo z Európskych volieb robí najväčšie nadnárodné voľby v histórii.

Prvé Európske voľby sa uskutočnili v roku 1979. Dovtedy boli europoslanci vysielaní z národných parlamentov krajín EÚ.

Volebný systém[upraviť | upraviť zdroj]

Európske voľby nemajú jednotné pravidlá. Každý členský štát si môže zvoliť vlastný systém volieb, ktorý však musí spĺňať tri podmienky:

  • musí ísť o formu pomerného zastúpenia na základe kandidátnych listín politických strán alebo preferenčných hlasov
  • krajina môže byť rozdelená do viacerých volebných obvodov za predpokladu, že to nenaruší pomerný volebný systém
  • volebné kvórum v jednotlivých štátoch nesmie byť vyššie než päť percent

Pridelenie kresiel členským štátom vychádza zo zásady degresívnej proporcionality - to znamená, že hoci sa berie do úvahy počet obyvateľov jednotlivých krajín, menšie štáty si volia viac europoslancov než im prislúcha podľa počtu obyvateľov. Keďže počet poslancov pre jednotlivé krajiny EÚ vyplýva z dojednaných zmlúv, neexistuje vzorec, ktorým by sa členským štátom prideľovali kreslá. So zmenami musia jednomyseľne súhlasiť všetky krajiny EÚ.

Deň volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe volieb z roku 2004 zastupuje Slovenskú republiku v Európskom parlamente 14 poslancov. V júnových voľbách si občania SR zvolia 13 zástupcov. Vo väčšine krajín (Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Litva, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko) voľby prebehnú v nedeľu 7. júna. O deň skôr budú voliť občania v Lotyšsku, na Cypre, Malte a Slovensku. V Holandsku a Veľkej Británii prebehne hlasovanie vo štvrtok 4. júna a v Írsku zas 5. júna. Niektoré krajiny majú dva volebné dni. V Českej republike je to 5. a 6. jún a v Taliansku 6. a 7. jún.

Výsledky volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Výsledky volieb budú vyhlásené v nedeľu 7. júna po uzavretí poslednej volebnej miestnosti o 22:00. Novozvolený Európsky parlament zasadne 14. júla.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]